liepos 05, 2020, 09:22:41

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Apie tiesą ir kaip ją sakyti

Pradėjo Varlė keliauninkė, kovo 08, 2015, 17:17:49

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Žemyn

Varlė keliauninkė

Puikus Dietricho Bonhoefferio straipsnis šia tema
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2015-03-08-ka-reiskia-sakyti-tiesa/128269
Labai panašiai, tik tiesmukiškiau ir kitais žodžiais kalba žydai, kažkada buvau įkėlusi patikusį tekstą
http://tavorankose.org/forumas/index.php/topic,663.msg6650.html#msg6650

Kaip sakyti tiesą, ar tai reiškia 'išsakyti viską ką galvoji' į akis, ar ne viską? Kažkaip visada po tokio 'tiesos' išsakymo lieka neramu.. Juk mes nepažįstame kito žmogaus širdies ir manydami kad sakome 'tiesą' galim ją tik dar labiau sužeisti, pritapnoti ten. Daugelio asmeninė 'tiesa' yra ugnis ar lyg žemės drebėjimas.. bet juk Tiesa yra 'švelnios tylos balsas': 1 Kar 19, 12.

Tomas M.

Įdedu citatą iš straipsnio:

CitataTad kaip galėsiu kalbėti tiesą?

    Suvokdamas, kas mane skatina kalbėti ir kas man suteikia teisę tai daryti.

    Suvokdamas, kokioje vietoje esu.

    Įtraukdamas į šį kontekstą objektą, apie kurį kalbu.


Kažkur paskaitęs, bandau sau įskiepinti dar vieną taisyklę - paklausti ar tai, ką pasakysiu, suteiks Dievui daugiau garbės. Labai daug žodžių ta taisyklė gali "sutaupyti"  :ashamed:

Ir dar nepamenu kur skaičiau... nuodėmingai gyvenantys, nusideda visu kūnu, o tie, kurie stengiasi sekti Kristumi, dažniausiai nusideda lūpomis, todėl ir psalmių autoriai net keliose vietose prašo Dievo "užrakinti lūpas"...

kukulis

Aš manau, kad jeigu žmogus tiki tuo ką sako, esant tiesa, tai jis nors ir klys, tačiau tai darydamas mažai nusikals.

Kita vertus, dažnai geriau patylėti  :ashamed:

Šitas geras, iš to straipsnio, kurį įdėjo V.Keliauninkė:


Kai mokytojas klausia mokinio prieš visą klasę, ar tiesa, kad jo tėvas grįžta namo girtas, vaikui iškelia aiškiai per sunkų uždavinį: jis dar per mažas ir nepatyręs, kad sugebėtų susidoroti su tokiu skausmu. Jis neigia tiesą, gindamas savo tėvą. Galėtume sakyti, jog vaikas meluoja, tačiau šis melas daug arčiau tiesos, nei atsakymas, kuriame jis būtų prieš visą klasę pripažinęs tėvo silpnybę. Savo pažinimo ribose vaikas elgėsi teisingai, - dėl melo kalta tik mokytoja. Jei vaiko vietoje būtų labiau patyręs asmuo, jis būtų gebėjęs pakoreguoti klausiančiosios klaidą ir kartu išvengti formalaus netiesos sakymo, surasdamas žodį, ,,tinkantį" situacijai.

Silvija

Su šituo pastaruoju metu tenka nuolat susidurti (ne tik forume). Manau krikščionys klysta, kai sekimą Kristumi priima labai tiesmukiškai ir taip kaip Jis kartais leidžia sau pliekti kitus, tarsi patys būtų be nuodėmės. Berods graikai sakė, kas leidžiama Jupiteriui, neleidžiama jaučiui... čia, aišku, gal ir ne visai tinkamas priežodis, pavartojau jį tik savo minčiai sustiprinti.

Būdas būti su kitais, koks jis mums turėtų būti? Manau labai svarbu atsakyti sau į šį klausimą, kad nenutiktų pagal taisyklę norėjau geriau, bet gavos kaip visada

Nes netinkamai išsakyta tiesa situacijos neatperka, viskas lieka kaip buvę... o kartais ir dar blogiau.

Kaštonas

Mt 5    37 Verčiau jūs sakykite: 'Taip', jei taip, 'Ne', jei ne, o kas viršaus, tai iš piktojo"

Labai padeda.
Nereiks niekam nieko pataisyti ir dėl to verkšlenti.

Silvija

Citata iš: Kaštonas  lapkričio 28, 2015, 06:15:23
Mt 5    37 Verčiau jūs sakykite: 'Taip', jei taip, 'Ne', jei ne, o kas viršaus, tai iš piktojo"

Labai padeda.


:thumbup:

CitataNereiks niekam nieko pataisyti ir dėl to verkšlenti.


O šitas viršaus.Kaštonas

Su visa pagarba Bažnyčiai šis iš realybės. (čia žemėje)

Varlė keliauninkė

Tikintis zmogus turetu remtis ne pasaulio realybe, o ta apie kuria moke musu Viespats. Ypac santykiuose su kitais tikinciais.

Kaštonas


Silvija

Tas, kas viršaus, nugalimas tik Dievo, tad žmogui neverta net bandyti. Paradoksas tas, kad prie bandančių automatiškai prilimpa fariziejus. Prie vienintelio Žmogaus neprilipo, nes Jis buvo be nuodėmės. Ir kaip taisyklė Jėzus pliekė fariziejus, o ne paprastus klystančius žmones.

Tomas M.

Citata iš: Silvija  lapkričio 28, 2015, 05:48:58Nes netinkamai išsakyta tiesa situacijos neatperka, viskas lieka kaip buvę... o kartais ir dar blogiau.


Silvija, šioje vietoje tu nori per daug, t.y. tu nori, kad tavo žodžiai, kažką pakeistų, o juk tu nesi ta, kuri keičia, tu tik žinios perdavėja, keičia Dievas.

Juk ar ne Apaštalų darbuose vieta buvo, kad jie sako, kažkaip panašiai, kad mes juos įspėjome, o jei jie nedarys kaip sakėme, tuomet jie pasmerkti. Reikėtų surasti tikrą vietą.

Silvija

Aš tik noriu, Tomai, kad mes tinkamai bendrautume, t.y. mandagiai, kultūringai (pradžiai), kad ta viršuje šio puslapio užrašyta psalmės eilutė tikrai būtų apie mus. Juk pagarba asmeniui yra dieviška savybė. Mintis buvo dar ta, kad net suprasta tikra tiesa, ją išsakius netinkamu būdu, gali būti sugadinta, t.y. kitas asmuo jos tiesiog nepriims.

Absoliučiai sutinku su tavimi, kad ne mes esame atpirkėjai, o Vienas Dievas, todėl tą klaidinančią frazę atsiimu. Ačiū už pastabą :)

Tomas M.

Toks jausmas, kad šventi žmonės Dievo šviesoje žinodavo, kada reikia pabarti, kad sujudinti sielą, o kada švelniai sudrausti, nes abu yra reikalingi įrankiai, tik reikia žinoti, kada kurį naudoti.

Citata iš: Silvija  lapkričio 28, 2015, 16:34:21
Aš tik noriu, Tomai, kad mes tinkamai bendrautume, t.y. mandagiai, kultūringai (pradžiai), kad ta viršuje šio puslapio užrašyta psalmės eilutė tikrai būtų apie mus. Juk pagarba asmeniui yra dieviška savybė. Mintis buvo dar ta, kad net suprasta tikra tiesa, ją išsakius netinkamu būdu, gali būti sugadinta, t.y. kitas asmuo jos tiesiog nepriims.


Aš tokiais atvejais prašau , kad Dievas leistų man žvelgti į žmones Švč. Jėzaus Širdies akimis, Ji nori, kad visi būtų išgelbėti ir Ji myli visus besąlygiškai.

vida

Kiek kartų teko gailėtis , kad kalbėjau ir nei karto, kad patylėjau- kažkas panašaus . Gyvenime tai ne visada pritaikau. Ir neaišku, ar tyla visada gera byla. Vėlgi, jei tai tiesa - negali tylėti. Būti Dievo tiesoje ir šviesoje nėra paprasta. Išminties knygoje rašoma apie patylėjimą, apie susilaikymą savo kalboje. Antra vertus , tik diskusijoje gimsta tiesa. O praktiškai tiesą išsakyti nėra lengva. Turiu tokį sunkumą - kolegė susirgo, nes organizmas neatlaikė gėrimo, priežastį įvardina , kaip apsinuodijimą maistu. Žiūriu į akis , aiškiai suprantu, kad tai melas, bet tiesos nedrįstu pasakyti.

Donatas

Kartą vienas žmogus paklausė Sokrato:
- Ar žinai, ką apie tave pasakė tavo draugas?
- Palauk, - sustabdė jį Sokratas, - pirmiausia tai, ką nori pasakyti, persijokim per tris sietus.
- Tris sietus?
- Taip, prieš ką nors sakant, reikia persijoti per tris sietus. Pirmas - tiesos sietas. Ar tu įsitikinęs, kad tai tikrai tiesa?
- Ne, aš tik girdėjau taip teigiant.
?- Taigi, tu nežinai, tiesa tai ar ne. Tada persijokim per antrą, per gerumo sietą. Ar nori pasakyti apie mano draugą kažką gera?
- Ne, priešingai.
- Taigi, - tarė Sokratas - tu ketini man pasakyti apie jį kažką bloga, nors nežinai, ar tai tiesa. Išsiaiškinkime dar ir trečiąjį dalyką; naudos sietą. Ar man tikrai yra būtina žinoti tai, ką nori pasakyti?
- Ne, tai nebūtina.
- Taigi, - apibendrino Sokratas, - tame ką norėjai pasakyti nėra nei tiesos, nei gerumo, nei naudos. Kam tada tai sakyti?

Norėčiau Vidos paklausti, ar jos kolegė pati nežino tiesos? Gal žino ir jai tiesiog gėda, ir bijo pasmerkimo.

kukulis

Manau, kad Vidos atveju Donato pasakojimas netinka.
Reikia jai pasakyti, kad nuo gėrimo, tik tam reikia parinkti tinkamą laiką.

Silvija

Nežinia, kukuli, reikia ar ne, tai priklauso nuo aplinkybių. Labai geras tas Bonhoeffer'io tekstas, kurį Keliauninkė siūlo pirmoje žinutėje, verta sugrįžti.

vida

Taip, sutinku. Gero nieko, tai ir gerai, kad nesakiau nieko, nes tai naudos tikrai neatneš. Tik savo dėmes valyti reikia.

Aukštyn