spalio 24, 2020, 19:08:41

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Paleo (Akmens amžiaus, Pirmykštė) mityba ir gyvenimo būdas

Pradėjo Tomas M., spalio 20, 2013, 17:12:03

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Žemyn

Tomas M.

Susidomėjau Paleo (dar vadinamu Akmens amžiaus, pirmykščiu) mitybos, sportavimo ir gyvenimo būdu, nes kopiu į kalnus, o kai ruošiuosi kopimui, reikia labai geros mitybos, kuri yra raktas į gerą pasiruošimą. Kūnui reikia ir energijos, ir statybinių medžiagų raumenų augimui. Gerą mitybą suderinus su efektyviu sportavimo būdu (high intensity interval training, CrossFit), per palyginus trumpą laiką galima kokybiškai atgauti formą ir pasirengti ilgas valandas trunkančiam, sekinančiam kūno darbui.

Paleo mitybą praktikuoja alpinistai, ultramaratonininkai, triatlonininkai, kultūristai, CrossFit sportininkai. Pamaniau, jei jie tai naudoja, vadinasi ta mityba yra išbandyta pačiose sudėtingiausiose situacijose ir didžiausiuose apkrovimuose.

Išties, mūsų seneliai, o proseneliai tai tikrai, gyveno Paleo stiliaus gyvenimus - valgė daug riebaus maisto, vartojo tik natūralius vaisius ir daržoves, daug dirbo, kvėpavo grynu oru... tad net nereikia grįžti į Akmens amžių :D

Iš mūsų senelių mitybos atėmę grūdines kultūras (išskyrus ryžius) ir pieno produktus, bei sumažinus krakmolingų daržovių suvartojimo kiekį (taip lietuvių mėgstamas bulves galima sėkmingai pakeisti žymiai maistingesnėmis saldžiomis bulvėmis) - gausime Paleo mitybą.

Šiais laikais iš vakarų atėjo tikra riebalų neapykantos liga, tačiau "prasirgę" ja 50 metų, dabar patys mokslininkai pradeda suprasti, kad riebalai yra žymiai svarbesnė mitybos dalis, nei buvo galvojama. Įdomu, kai mano žmona lankėsi pas vieną žinomą vaisingumo specialistą Lietuvoje, jis šmaikščiai pasakojo: "Ateina pas mane perkūdusios moterys, liepiu valgyti lašinukus, ir pastoja" ;D

Iš tiesų, Paleo yra ne tik mityba, bet kartu ir sportavimo, bei gyvenimo būdas. Dažnai tai dar vadinama pirmykščiu gyvenimo būdu - "Primal lifestyle". Sporte tai atsispindi natūraliais pratimų judesiais (nenaudojami treniruokliai fiksuotoms raumenų grupėms), kurių metų raumenys dirba natūraliai, į vieną pratimą yra įtraukiamos įvairios raumenų grupės. Taip pat sportavimo režimas daugiau atitinką natūralią žmogaus veiklą - didelio intensyvumo intervalinis treniruočių režimas (HIIT).

Mano pasirinkimą užtvirtino knyga Art DeVany "The New Evolution Diet". Art DeVany yra mokslininkas, kuris padėjo pagrindą Paleo mitybai, ieškodamas būdų, kaip jis gali pakeisti diabetu sergančios žmonos ir sūnaus mitybą, kad jiems nereikėtų naudoti insulino injekcijų. Jis tai pasiekė, tačiau daktarai tuo negalėjo patikėti... čia trumpas paaiškinimas apie visą Paleo idėją iš jos autoriaus:

http://www.youtube.com/watch?v=MsLyp8XloCE

Kadangi jis yra mokslininkas, jau vėlesniuose Paleo mitybos aprašymuose, pradėjo remtis ir evoliucijos teorija, kuri yra šiek tiek kontraversiška tema tikėjime, bet manau tai nėra esmė, nes nereikia eiti taip gilyn į "mišką". Visa Paleo mitybos idėja buvo sukurta jam net negalvojant apie evoliuciją, o remiantis paprastais rezultatais, koks maisto produktas, kokį cukraus kiekį (ir kaip greitai) išskiria į kraujotakos sistemą, o vėliau tuos "blogus" produktus tiesiog išimant iš mitybos.

Pažiūrėkime, kaip visa jo idėja gavo Paleo vardą? Vienas jo studentų darė tyrimus necivilizuotose (pirmykštį gyvenimo būdą dar vedančiose) gentyse, gyvenančiose įvairiuose pasaulio kampeliuose. Yra žinomas tyrimais patvirtintas faktas, kad necivilizuotos gentys neserga jokiomis "civilizacijos ligomis", kaip diabetas, aukštas kraujospūdis, cholesterolis ir t.t. ir pan. Taigi, studentas pastebėjo, kad tų genčių gyventojai maitinasi panašiai, kaip profesoriaus šeima, apie ką jis ir papasakojo profesoriui, taip ir gimė tas "pirmykštis" ryšys.

Čia gana išsamus video apie pirmykštį mitybos ir sportavimo būdą:

Paleo Diet & Strength Training Biochemistry | Doug McGuff M.D.

Kalbant apie parastą kasdieninį šeimos gyvenimą, mūsų šeimai labai patinka katalikės, 5 vaikų mamos svetainė:

http://wellnessmama.com

Ši mama taip pat maitinasi panašiu būdu, taip pat ji labai daug rašo ir apie vaisingumą, besilaukiančių ar norinčių pastoti moterų mitybą, gyvenimo būdą. Savo svetainėje ji ne tik dalinasi savo patirtimi, gyvenant natūraliai, bei auginant vaikus, bet ir pateikia daug vertingų patarimų, receptų ir pan.

Moterims, norinčioms pastoti, besilaukiančioms ir bendrai visoms mamoms, besidominčiomis natūralia mityba šeimoje, rekomenduoju paklausyti jos pranešimą Real Food Con konferencijoje:

http://www.youtube.com/watch?v=Uv_1TocAB2w

Daugiau konferencijos pranešimų (registracija, kad pamatyti pranešimus yra nemokama):

http://wellnessmama.com/12614/realfoodcon/

Dar vienas labai populiarus Paleo resursas:

http://www.marksdailyapple.com

P.S. Po vienų metų maitinimosi Paleo stiliumi, pasitikrinau savo kraują - visi rodikliai tik pagerėjo, o cholesterolis, tai išvis nukrito į žemiausią turėtą tašką :)

Povilas

Mėgstu ir kalnus, ir sportą  :). Iš tikro pasirašyčiau beveik po kiekvienu teiginiu ... Ir apie lašinius galiu nuo savęs pridėti. Nevalgiau kiaulienos (įskaitant ir lašinius) apie 5 metus. Antrais metais pradėjau jausti pasekmes: pradėjo rastis sanarių "sausumas", akivaizdžiai sumažėjo ištvermė, jėga ir pan. Dar taip traukiau kelis metus. Dabar lašiniai vėl kasdieninė raciono dalis.

Dėl mitybos aplamai ... Dabartinis maistas, deja, niekada nebebus paleo, net ir lašiniai  :)

Silvija

Pralinksmino nuotraukos, Tomai  :thumbup:

Kas link temos, sutinku su paskutiniu Povilo teiginiu. Mane asmeniškai tai verčia eiti ,,gilyn į mišką". Vienas dalykas, aš neįsivaizduoju savo mitybos be lietuviškos duonos :), bet kitas, svarbesnis, tai - kaip tada su Viešpaties pasakymu nesirūpinkite perdaug ką valgysit ir gersite?

Ar įsijungdami į vieną ar kitą judėjimą negalime pamažu tapti jo fanais (liet. žodžio fanatikas trumpinys) , taip pat pastūmėti į tai ir kitus, mažiau tvirtus tikėjime krikščionis/katalikus? Suprantu, kai tai daroma ieškant išeičių dėl savo ar kitų sveikatos ir net gyvybės, bet turėtume atkreipt dėmesį ir į tai, kad gyvendami moderniame pasaulyje kartais net nepastebėdami imame žaisti jo žaidimus. Juk gali būti, kad šitą Paleo sukurti inicijavo vis besiplečiantis vegetarizmo judėjimas ir su tuo mažėjantys mėsos pardavimai, nemanote? :-\

Augucka

Šis Paleo, tai dar vienas reklaminis triukas ir aš visiškai pritariu Silvijai. Be to pati esu sporto instruktorė, teko studijuoti šiek tiek apie mitybą, todėl man ši "riebalų dieta" tik kelia juoką.  ;D

Atsiprašau, nenoriu nieko įžeisti. Tiesą pasakius, kiekvienas renkasi tai, kas jo manymu yra reikalinga jo organizmui. Reikia išmokti girdėti, ką tavo organizmas sako. Jis žino geriausiai. Todėl nesmerkiu, jei kas ir renkasi tokį maitinimosi būdą. Gerai bus tol, kol neužpuls ligos nuo gyvulinių riebalų pertekliaus.

Sportuojantiems žmonėms reikia subalansuotos mitybos, o ne lašinių "dietos". Skirtingiems sportininkams tinka skirtingi dalykai, priklausomai nuo to, kokių jis rezultatų nori pasiekti.

Šis "Paleo" yra absoliučiai populistinis, nežinau kieno "darinys".

Neseniai per National Geography žiūrėjau dokumentinį filmą apie čiukotkos klajoklių čiukčių tautą, jų gyvenimo būdą, buitį, maitinimąsi. Kadangi jie gyvena jurtose, neišpasakytame šaltyje, niekada nevalgantys jokių augalinių produktų, nes paprasčiausiai gamta ten labai skurdi, tai jie maitinasi tuo, ką pavyksta sumedžioti - dažniausiai elniai ir kitokie laukiniai raguočiai. Mėsą pasidalina visi draugiškai, ją verda katile ir iškart valgo, be jokių duonų, bulvių ar kitų garnyrų ar druskų. Gryną mėsą. Šių žmonių gyvenimo vidurkis yra 40-50 metų ir tai, tiek jau yra labai daug pas juos.
Taip, kad šis Paleo labai primena tą čiukčių maitinimosi būdą.

Tai tiek.
;)


Povilas

Silvija,  :thumbup: Neverta perdaug mąstyti ką valgyti, kad nepradėtumėm tarnauti kūnui, kolorijų kiekiui, cholesteroliui ir pan. Dabar tikiu, kad sukalbėta malda prieš valgį, svarbiau negu produkto ekologiškumas   :)

Tomas M.

Citata iš: Silvija  spalio 21, 2013, 05:16:10
Vienas dalykas, aš neįsivaizduoju savo mitybos be lietuviškos duonos :), bet kitas, svarbesnis, tai - kaip tada su Viešpaties pasakymu nesirūpinkite perdaug ką valgysit ir gersite?

Ar įsijungdami į vieną ar kitą judėjimą negalime pamažu tapti jo fanais (liet. žodžio fanatikas trumpinys) , taip pat pastūmėti į tai ir kitus, mažiau tvirtus tikėjime krikščionis/katalikus?...


O aš kažkaip nuo mažens juodos duonos nevirškindavau  :-\

Sutinku dėl per didelio nesirūpinimo, bet kartu Viešpats mums davė kūną dovanai ir mes privalome jį prižiūrėti. Nes prisidengiant nesirūpinimu, galima ir nuodingą koka-kolą gerti ir alkoholį, ir rūkyti...

Aš asmeniškai sveiko gyvenimo būdo nevertinu, kaip "judėjimo". Ar mūsų proseneliai buvo kažkokios sveiko gyvenimo sektos nariai, ar tiesiog sveikai gyveno? Man tai ne judėjimas, bet sugrįžimas prie gerų gyvensenos ir mitybos tradicijų.

Pagalvokime, kas vyksta dabar JAV ir EU - populiarėja ekologiniai ūkiai, ekologiškos daržovės, vaisiai, ekologiškai pagaminti gaminiai. Korporacijos, kurios žmonėms pardavinėja plastikinius sausainius, labai norėtų tą "judėjimą" paskelbti nenormaliu, nes tai tiesiogiai gadina jiems verslą...

Citata iš: Augucka  spalio 21, 2013, 09:21:13
Šis Paleo, tai dar vienas reklaminis triukas... Šis "Paleo" yra absoliučiai populistinis, nežinau kieno "darinys".


Augucka, prieš išreiškiant savo "stiprią" nuomonę, privalai būti susipažinusi su reikalu.

O ta istorija aprašyta mano minėtoje knygoje. Vyras, matydamas savo žmonos, o vėliau ir sūnaus kančias, gyvenant diabetiko gyvenimą ir vis patenkant į komos būsenas dėl insulino trūkumo ar perdozavimo, nusprendžia savo iniciatyva ištirti, kokie maisto produktai tai sukelia. Dabar tai jau nėra niekam paslaptis ir medicinoje yra vadinama Glycemic Index. Taigi, jei gerai pamenu, jis tuos tyrimus darė rodos 12 metų, ko pasekoje, iš šeimos mitybos pašalino visus produktus, kurie labai staigiai užkelia gliukozės kiekį kraujyje. Dabar mes tai vadiname Paleo, o medicinoje buvo pritaikyta ši idėja ir tapo kiek labiau "pasaulietišku" variantu - Glycemic Index diet, kurią daktarai rekomenduoja visiems diabetikams... Taigi, po to, jis užsimindavo apie savo asmeninius atradimus savo studentams, kurie būdavo nutukę arba diabetikai... vėliau, studentui papasakojus apie panašumus su primityvių genčių mityba, atsirado ir "Paleo" idėja. Ir kur man įdomu Augucka čia įžvelgė reklaminį triuką ir populizmą?  :-\

Augucka


Varlė keliauninkė

o o o l a s i n i a i :-)

Pries keleta metu internete ieskojau informacijos del sunaus alergijos. Prisikasiau iki kepenu veiklos, na kas nusimano chemijoje, labai idomus kurinys tos kepenys, ismintingos sakyciau.. Tai va, bet ne apie jas. Netycia radau informacijos, kad lasiniai nera mesa! Ju baltymas gerokai skiriasi nuo mesos baltymu. Be to organizme jie nepuna, ir vadinasi neisskiria toksinu. Vadinasi musu proteviai, valgydami lasinius, maitinosi zymiai sveikiau, nei tie kas valge mesa. O Kinijoje senoves laikais mesa naudodavo mirties bausmei - zmogu menesi laiko maitindavo vien tik virta mesa, kuri pudama organizme is leto ji uznuodydavo.

Musu senoliai turejo patarle (laiko intervalu tiksliai nepamenu, bet panasiai): vargsas   mesa valgo viena karta per metus, sveikas zmogus - vienakart i menesi, o ligonis - kasdien.

Tomas M.

Augucka, aš atsiprašau, per daug asmeniškai nusivažiavau...  :oh-no:

Augucka

Ne, Tomai, tai aš atsiprašau. Tu teisus, nes įžvelgei mano neigiamą bruožą viską drėbti tiesmukai ir žodžių į vatą nevynioti. Na nemoku aš normaliai ir kultūringai kaip visi žmonės bendrauti  :D Ką daryt? kaip Radžis sako. Dar jis sako: jei tavęs nemyli niekas, o tu taip visus myli...  :P Juokauju, šmaikštauju  :P

Bandysiu pasitaisyti gi.  :-\

Tomas M.

Vakar dieną minėtas šv. Hilarijonas atsisakė duonos ir jos nevalgė 6 metus:

CitataAt his first entering on this penitential life he renounced the use of bread; and for six years together his whole diet was fifteen figs a day, which he never took till sunset. http://www.bartleby.com/210/10/212.html


Sutapimas, dabar truputį ramiau, kad ne aš vienas duonos atsisakiau :)

tomulina

Ačiū, Tomai, už labai išsamų atsakymą su visomis nuorodomis :)
aš su vyru jau pradėjome maitintis pagal šią mitybą. Dar tik antra savaitė, tai žiūrėsime kas toliau bus. Dar nieko pasakyti negaliu :)

Silvija

Tomulina, nekreipk dėmesio, kad mes čia knisinejames šitoje temoj, linkiu tau ir tavo vyrui susiklausymo ir tvirtybės :) O Tomas tai dabar tapo jūsų užtarėju, juk ir tokiu būdu padedant galima užtart pas Dievą, ar ne?

"Kasdienės duonos...'' kalbėti galima ir valgant ryžius ;)


Giedrė

Na, maistas dalykas šventas ir gerai, kai žmogus neserga ir gali viską valgyti. Mamytei mano dabar sunkoka "prisiderinti" prie diabetinės mitybos. O aš valgau viską ir daug, ir skaniai.  :ashamed: Man viskas skanu - nemėgstu tik rūgštynių. Ypač sugriešiju, kai geriu kavą su pienu ir kokiu saldainiu. Taigi, strengiuosi saldumynus riboti, o visokioms "mitybos programoms" nebelieka nei jėgų, nei laiko. Mano credo - "Viskas yra valgoma tinkamais kiekiais".  ;)

tomulina

Nekreipiu dėmesio į jūsų kalbas, turiu savo nuomonę ir pati renkuosi ką bandyti, o ko ne :) Tad viskas gerai, reikia visokių nuomonių. Aš ir pati po kolkas esu dar tokios nuomonės, kad viskas sveika, kas yra su saiku valgoma :), bet kai būna labai skanu, saikas dažnai išgaruoja :D, tad nusprendžiau bent kažkuriam laikui save apriboti ir pažiūrėti ar tikrai kas nors pasikeis mano savijautoje :)

Ėjauprošalį

CitataBeje, gal galėtum pasidalinti savo patirtimi, kaip sekasi maitintis pagal Paleo mitybą Lietuvoje ir kokie pagrindiniai sunkumai, kaip juos sprendžiate, gal galėtum duoti kokių patarimų, kur perkate produktus ir pan. .

gyvenu kaime beveik visą gyvenimą, laikom įvairių gyvūnų, dalinai juos ir valgom,  iš parduotuvės tik kokosų aliejus, avokadai ir šiek tiek riešutų.
Tačiau kiek turiu žinių, tai net parduotuvinė mėsa yra 100 kart geriau nei grūdų produktai. Ekologiška- neekologiška vaidina žymiai mažesnį vaidmenį, nei tinkamas  baltymų, riebalų, angliavandenių santykis maiste. Paleo mityba yra ta mityba, kuri geriausiai sureguliuoja medžiagų apykaitą- metabolizmą. Daug angliavandenių/krakmolo labiausia išbalansuojantis faktorius. Iš pradžių organizme atsiranda metabolizmo disbalansai http://www.unimed.lt/straipsniai/metabolizmo-disbalansai/ o jų pasekmės yra ligos. Vėžys taip pat yra liga-pasekmė. Reguliuojant metabolizmą, vėžio recidyvo galima išvengti, o paleo mityba tinka vėžio profilaktikai.

http://www.nutritionandmetabolism.com/content/7/1/7

http://robbwolf.com/2013/09/19/origin-cancer/

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/03/10/ketogenic-diet.aspx

viena naujausių ir labiausiai suprantamų paprastam žmogui knygų apie   mitybą ir išbalansuojančius sveikatą/medžiagų apykaitą faktorius yra  http://www.amazon.com/It-Starts-Food-Discover-Unexpected/dp/1936608898
Joje labai gerai išaiškinta kodėl mums netinkamas vienas ar kitas produktas.
Turiu el versiją rusų ir anglų kalbomis, galiu persiųst, jei parašysit į az savo el pašto adresą.

Ėjauprošalį

Citata iš: homo viator  spalio 21, 2013, 16:10:43
o o o l a s i n i a i :-)

Pries keleta metu internete ieskojau informacijos del sunaus alergijos.

alergijų ir autoimuninių ligų šaknys slypi pralaidžiame žarnyne, atmetus netinkamus/įtartinus produktus, belieka... ta pati paleo mityba. Susitvarko žarnynas, išnyksta neišgydomomis laikomos bėdos.

Tomas M.

Mūsų atveju, sunkiausiai atsisakyti lietuviškos virtuvės karalienių bulvių (nes daug krakmolo), bananų ir šokolado, nors rodos labai tamsaus šokolado kartais galima gabaliuką suvalgyti :D

Bulves bandome keisti saldžiomis bulvėmis, kurios kiek maistingesnės ir rodos glycemic index mažesnis. Aš kažkaip pripratęs į darbą vis kelis bananus pasiimti, nes toks patogus maistas, kai norisi greitai kažką užkąst, tai dar neradau gero pakaitalo :)

Ėjauprošalį

http://www.dieta.lt/maistoforas/produkto-sudetis/grupe/vaisiai/produktas/bananai/

nieko gera. Noriu pasakyti, kad tame  suvalgytame banane yra beveik pusė dienos angliavandenių norma- o naudos organizmas beveik nieko iš to, apart gliukozės šuolio kraujyje ir kepenų apkrovimo, negavo .

https://www.google.lt/search?q=+J+Kwasniewski+%22Optimal+diet.%22++&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:lt:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=6WBvUojFIuXH7AbA7oHQDA
pas Kwasniewskį  galima vienam kg kūno svorio 1gr baltymų, 2-3 gr riebalų ir tik 0,8 gr angliavandenių. Tai tie, kas laikosi tų proporcijų ir svorį numeta ir vėžio recidyvų neturi, o pirmose stadijose vėžys net nustoja progresuoti. Jo mitybos plano pasaulyje laikosi keletas milijonų žmonių, tai vyksta ~ 40 metų, o pas mus apie jį nieko negirdėti.
Pas mane jokio krakmolo ir jokių bananų, nebent vasarą, kai ledų užsimanom, kokį suplakam su grietinėlės puslitriu ir sušaldom. Bulves dar sėjam iš įpratimo ir kiaulėms, tačiau jų nebevalgom.

sparnai

Sveiki. labai idomi si diskusija, ir nors nieko neismanau beveik apie tai apie ka jus kalbate, norejau paklausti.
Tomai, mini Glikemijos indeksa. As turiu knygele apie tai, GI dieta vadinasi. Ar neteko jos vartyt ar skaityt? Idomi butu tavo nuomone.
Plius bendrai sudomino ir si mityba. Mano brolis turi labai auksta cukraus kieki kraujyje, ir daug problemu su sirdim, angina, inkstais, aukstas spaudimas. Tai taip suprantu kad jam irgi Paleo padetu?

Aukštyn