TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas

Klubų diskusijos => Dvasinio meno ir muzikos klubas => Temą pradėjo: Varlė keliauninkė vasario 18, 2015, 16:45:18

Antraštė: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė vasario 18, 2015, 16:45:18
Daugiausia ikonos srityje dirba visgi ortodoksai - lenkai ir ukrainiečiai. Keletas jų darbų.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija vasario 19, 2015, 07:47:17
O prisimeni mūsų Albiną Žiupsnytę (https://www.google.lt/search?q=albina+%C5%BEiupsnyt%C4%97&rlz=1C1AOHY_ltLT708LT708&espv=2&biw=1280&bih=933&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi347fm_LTPAhVFSBQKHSU8A1cQsAQIJw#imgrc=XHsbIj47hJD88M%3A)? :)

Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė vasario 19, 2015, 10:26:59
Buvau visai pamiršus ją.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Giedrė vasario 19, 2015, 14:44:48
A. Žiupsnytės darbai - super. Labai patiko.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Pilgrim vasario 19, 2015, 16:14:46
Gal ne vietoje  :( bet klausimas toks  :-\ kas yra ikona ?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. vasario 19, 2015, 22:04:56
Mūsų forume jau galima sakyti atsirado toks dalykas, kaip:

"Čia priėjo Pilgrim ir paklausė..." :D
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė vasario 20, 2015, 02:13:08
Laukiau šito klausimo ;-)
Pilgrim, dabar uždėk akcentą ant "šiuolaikinė" (šiuolaikinė = moderni, angl. "modern"), pasidarys aiškiau. Apie teisingą tikros ikonos supratimą rasi čia http://www.ikona.lt/. Nors mano kvaila galva, tikroji ikona yra - Turino drobulė..

Neturėjau tikslo pristatyti tradicinės ikonos, o būtent šiuolaikinius (modernius) darbus. Lenkai ir ukrainiečiai, kurių darbus čia įkėliau, yra profesionalūs, jei galima taip išsireikšti, ikonų rašytojai - jų darbų bagaže ir tradicinės ir šiuolaikinės ikonos. Bet kaip ir sakiau, neturiu tikslo užkrauti forumo tradicinėmis. Jų galima pasižiūrėti ten pat www.ikona.lt ar kitur internete..

Kas dėl Žiupsnytės darbų - per daug detalių, kurios tikrai blaško. Bet gražu akims ir estetiška, tokia savotiška lietuvių liaudies ikona.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis vasario 20, 2015, 03:11:12
Na, tai ir aš savo trigrašį kyštelsiu ;)

Ikona yra paveikslas, kuris patraukia ne tiek estetika, o jame atvaizduota prasme. Todėl įkeltieji šioje temoje pavyzdžiai yra tikros ikonos ta prasme kad vaizduojama ne vien estetika, bet ir tam tikro tikėjimo klausimo prasmė.

Pvz. labai ryškiai ta prasmė rodoma pačioje pirmoje ikonoje, kurią įkėlė V. Keliauninkė: "Dievas yra visur ir jis apgaubia mus savo meile". Kažkokį panašų sakinį galima pasakyti apie kiekvieną iš likusių ikonų.

Va tas paskutinis Silvijos įkeltas nelabai man aiškus. Ten tarsi vaizduojama trejybė.. bet nesuprantu ką reiškia tie dobilai ir ta per vidurį lėkštė ar kas ten ..
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Pilgrim vasario 20, 2015, 03:13:19
Keliauninke  :)
o aš laukiau atsakymo savo žodžiais ;) nuo savo galvos
Mano galva  ;) modernios ikonos nėra  :-\ yra arba ikona arba ne ikona,
nes ikona ne piešinys ir tikroji ikona yra Jėzus.
Labiau patinkanti nuoroda  :)
http://www.polia.info/Ikona/Ivadas.htm
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis vasario 20, 2015, 03:29:49
Citata iš: Pilgrim  vasario 20, 2015, 03:13:19
nes ikona ne piešinys ir tikroji ikona yra Jėzus.

Nesuprantu šito teiginio.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Pilgrim vasario 20, 2015, 03:48:56
Citata,,Kaip šv.Raštas žodžiu perduoda mums išganymą, taip ikona perduoda tą patį forma ir spalvomis" (Nikėjos II susirinkimas 787 m.). Ikona, tarsi liturginė knyga - istoriškai rašoma teptuku.

Tačiau ne visi paveikslai yra ikonos. Svarbiausias ikonos tikslas - kelti žmonių širdis ir protus į dangiškuosius dalykus. Dažnai gili žodžio ,,ikona" prasmė yra iškreipiama: ,,Mūsų vakarietiška mąstysena yra linkusi nuolat sutapatinti ikoną su bendru religiniu paveikslu" (M.Quennot'as ,,L'icône. Fenêtre sur l'Absolu"). Būdama neišskiriamai susijusi su savo pavyzdžiu bei Bažnyčios tradicija, ikona yra jų įkvėpta ir puoselėjama.

Svarbu išvengti tam tikrų išankstinių nusiteikimų: ikona nėra praeities menas, nėra meno kolekcijų objektas, nėra laimės nešėja: ,,Ikona – tai deganti lempa" (Krug'as). Ikona yra vaizdžiai išreikšta malda ir skirta maldai. Todėl esančiam ties ja, svarbu darbo metu nepamiršti maldos, ji daug dalykų ikonoje paaiškins be žodžių, padarys aiškiais, artimais, dvasioje parodys kas yra tikra.

Ikona gali būti nutapyta labai arba nepakankamai meniškai, tačiau jos pagrindas yra Bažnyčia, kuri remiasi apaštaline tradicija – veiksmingas tikros patirties suvokimas: ,,Krikščioniškojo menininko vizija yra veido atskleidimas, kaip to reikalauja Kristaus, tikro Dievo ir tikro žmogaus, įsikūnijimas" (M.Quenot'as).

Bažnyčia ikonomis neketina pavaizduoti nei Kristaus dieviškumo, nei žmogiškumo: ji yra vaizduojamas asmuo, Dievo-žmogaus asmuo, jungianti šias dvi prigimtis, jų nesumaišydama ir nepadalindama.

Ikona yra regimas nematomo simbolis. Ikonos atvaizdais išreiškia dvasinę realybę, kuri yra neišreiškiama žodžiais ir nepasiekiama mūsų racionaliam protui.

tęsinys ir plačiau čia
http://www.polia.info/Ikona/Ivadas.htm

CitataTėvas yra matomas Sūnuje - tikras Tėvo atvaizdas yra Kristus (Jn 14, 8-9; Kol 1,15 ,,Jis yra neregimojo Tėvo atvaizdas" [gr. eikon]).
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis vasario 20, 2015, 04:35:27
Ačiū. Ypač už antrą citatą :)

Dėl paveikslo .. :)
Tavo įdėtoje citatoje parašyta: ne visi paveikslai yra ikonos. Tačiau iš to teiginio neseka toks teiginys: ikonos nėra paveikslai. Nes iš tiesų visos ikonos yra paveikslai.
Čia panašiai kaip su teiginiu: visos silkės yra žuvys, bet ne visos žuvys yra silkės. ;)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Pilgrim vasario 20, 2015, 05:00:29
CitataIkona yra regimas nematomo simbolis. Ikonos atvaizdais išreiškia dvasinę realybę, kuri yra neišreiškiama žodžiais ir nepasiekiama mūsų racionaliam protui.

Pvz. kuomet tu susipažinai savo būsimą žmoną ir jūs pradėjote bendrauti tai po kažkiek laiko atsirado, na šito nežinau kas, bet tada atsiranda katytės, debesėliai, zuikučiai ir pan. Na ji juk netapo nei kačiuku, nei debesėliu, bet tas simbolis "pvz. "debesėlis" kalbėjo apie kažką daugiau, jis reiškė kažką daugiau, kalbėjo apie kitokią tikrovę. Tas pats ir čia, ikona simbolis, tarsi ledkalnio viršūnė, kuri matoma ir dar yra nematoma dalis paslėpta po vandeniu. Ikona ir yra tai kas veda link tos nematomos dalies. Tai simbolis kuris kalba apie kitą tikrovę., kuris kreipia link to kas neišreiškiama atvaizdu.

CitataKlaidinga manyti, kad ikona yra gražus religinis paveikslėlis, kuris skatina žmogaus dievotumą, nesigilinant į tai, kas joje pavaizduota, kokia jos esmė. Klaidinga vertinti ikoną iš meninio taško:
CitataNuo kitų paveikslų ikona skiriasi taip, kaip Šventraštis skiriasi nuo kitų knygų: ,,Tikrasis krikščioniškasis menas, kuriuo pilnutinai dalinamės su broliais stačiatikiais, yra tas, kuris jausminio suvokimo dėka leidžia pajusti, jog Viešpats tikrai yra savo Bažnyčioje, kad Išganymo istorijos įvykiai turi prasmę ir kryptį mūsų gyvenime, ir kad mums pažadėta garbė jau paliečia mūsų buvimą" (Jonas Paulius II).
http://www.polia.info/Ikona/Ivadas.htm
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis vasario 20, 2015, 05:11:34
Ačiū :)

O gal kas gali paaiškinti tuos dobilus? :D
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija vasario 20, 2015, 05:28:20
Citata iš: kukulis  vasario 20, 2015, 03:11:12
Va tas paskutinis Silvijos įkeltas nelabai man aiškus. Ten tarsi vaizduojama trejybė.. bet nesuprantu ką reiškia tie dobilai ir ta per vidurį lėkštė ar kas ten ..

Pritariu Keliauninkei, kad Žiupsnytės paveiksluose perdaug detalių, kad juos be ginčo laikytume ikona. Na ir visos Pilgrim įdėtos citatos kalba apie tai.

Bet.

Jei kalbėsim ar įmanoma atvaizduoti Trejybę, tai prieisim išvados, kad ne. Kaip ir kiekvieną iš Dieviškųjų Asmenų. Tradicinė ikona yra, galima sakyti, Šventasis Raštas tiems, kas nemoka/nenori/negali skaityti. Kuriems vizualusis Dievo kalbėjimas per atvaizdą suprantamesnis. Ar galime sakyti, kad šioje Rubliovo ikonoje pilnai atsiskleidžia Švč. Trejybė?

(http://andrey-rublev.ru/icons/rublev_troitsa.jpg)

Turbūt taip pat ne.

Kaip šv. Augustinas kad rašė savo patirtį, kai vaikščiodamas jūros pakrante ir svarstydamas apie Trejybės slėpinį pamatė berniuką, semiantį jūros vandenį ir pilantį jį į duobutę. Tuomet šventasis ir gavo supratimą, kad šio Slėpinio neįmanoma išsemti.

Simbolis, kuriame mažai detalių, labiausiai priartėja prie esmės.

Todėl Žiupsnytės moderni ikona (vistiek jaučiu, kad galiu ją taip vadinti, nes įsitikinus, kas ji tapyta maldos dvasioje) - tai ne tradicinė - čia panašiai kaip ir su architektūra - bet joje galima išskaityti menininkės suvokimą apie Trejybę: ta dobiliukų pieva, panašiai kaip ir šv. Augustino jūra, liejasi be pabaigos...
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė vasario 20, 2015, 06:57:18
Citata iš: Pilgrim  vasario 20, 2015, 03:13:19
o aš laukiau atsakymo savo žodžiais ;) nuo savo galvos
Pilgrim, aš atsakiau tavo stiliuje ;-), o jei rimtai - neturiu daug laiko, darbas...

Citata iš: Pilgrim  vasario 20, 2015, 03:13:19
Mano galva  ;) modernios ikonos nėra  :-\
Na, būk nuoseklesnis.. Tada negali būti ir modernios liturgijos. O ji yra ;-) Vis prisimenu pernykštes naujametines Šventąsias Mišias jėzuituose su džiazo elementais ir vaizdais monitoriuose..

Citata iš: Pilgrim  vasario 20, 2015, 03:13:19
tikroji ikona yra Jėzus.
Pritariu. Kodėl tai negalėtų būti vadinamoji Turino drobulė - Jėzaus asmens išorinis net ne atvaizdas, o tikras atspaudas?

O čia nuoroda į labai netikėtą ir įdomų A. Kurajevo Švč. Trejybės ikonos (Silvijos įkeltą) paaiškinimą. Nuo 11:20 min (ten apie 6-7 minutes, toliau biškį jis nusivažiuoja aiškindamas...) https://www.youtube.com/watch?v=tMhXooboT1I

Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Pilgrim vasario 20, 2015, 07:23:27
Keliauninke, o tu ir atsakei labai šauniai, būtent tokio atsakymo su galva ir tikėjausi.  ;)
Kitokio ir nereikia.
Moderni ikona, na paskui tas pats ir moderni liturgija. Mintis tokia ... Ikona ar liturgija yra kaip būdas, kaip simbolis perteikti tam tikrą turinį, tam tikrą tikrovę, tam tikrą esmę. Toliau yra priemonės, kurios užpildo šį būdą, šį simbolį, kitaip perteiki visa tai. Pvz. Šventas Raštas, jį galima perrašyti ranka ir skaityti tokį va rankraštį, jį galima turėti atspausdintą, na ir galima turėti labai "modernų" telefone. Bet Šventas Raštas visur išlieka Šventu Raštu, jo turinys nekinta. Taip pat ir liturgija ar ikona, kurios savo turiniu, savo esme nekintančios. Ir mums reikia išmokti atpažinti šį turinį, nepriklausomai kokios priemonės jį perteikia. Bet tada iš esmės nelieka sąvokos "moderni ikona", "moderni liturgija".  Turinys tas pats tik pasirenkamos skirtingos perteikimo priemonės.
Dėl Turino drobulės ... paskaityk apie ikonas nurodytoje mano nuorodoje, apie patį ikonos suvokimą ir gamybą, gal pasidarys šviesiau. Jei ne ... ieškosim progos ir galimybės.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 04, 2015, 02:22:20
Autorius Liuba Yatskiv.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija kovo 04, 2015, 02:44:00
 :happy:

Ačiū
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 12, 2015, 07:58:22
Štai šita tiktų prie minimalistinio interjero. Nors gal tai net ne ikona..
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 12, 2015, 08:35:13
Dvi Marijos Egiptietės ir modernistinė Madona su Kūdikiu
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis kovo 12, 2015, 08:54:00
Gal galėtum paaiškinti, kas čia nupiešta? Kažkaip nelabai pavyksta suprasti :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 12, 2015, 08:59:40
Ten raudoni sparnai ir žmogus, o interpretuoti galima įvairiai :)
Man įdomiau, ką reiškia tas šviesus kvadratukas ant žmogaus figūros

ps
paprastai ikonose auksu žymima tai kas šventa, kas švyti. o čia..
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 13, 2015, 08:17:40
Ir vėl ne ikonos. Bet
oi, kaip noriu pasidalinti paskutiniu atradimu :)
Vieno italo Piero Casentini darbai.

pirmąkart radau "teisingai" ir laužant vakarietiškus stereotipus nupieštą Paskutinę vakarienę, kur visi sėdi (ar neturėtų gulėti? bet tai nesvarbu) ne už stalo. Ir dar moteris tarp apaštalų, gal Marija Magdalietė
taip pat Lozoriaus prikėlime vienas apaštalas žaviai užsėmęs nosį nuo sklindančios kapo smarvės..
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Gubijaus vilkas kovo 13, 2015, 11:23:09
Labai :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis kovo 13, 2015, 11:33:10
Super!   :thumbup:
Kokia čia technika?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 13, 2015, 11:40:36
Mišri technika, popierius
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis kovo 13, 2015, 11:59:26
Labai gražu.

Visi apaštalai su nimbais, tik vienas be. Matyt tas Judas Iskarijotas.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 25, 2015, 08:26:04
Patikusi Madona, šįkart labai sena. Gaila, kad Jėzaus nesimato, tik ranka.. :-\
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 25, 2015, 08:27:35
Dar viena itališka - Maitinanti Madona. Italijoje teko tokių matyti vienuolynuose.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija gegužės 07, 2015, 04:13:05
Marko Ivan Rupnik - kunigas jėzuitas, modernios ikonos (mozaikinės freskos) meistras, kurio braižą jau pažįstam iš Šeimos metų ikonos (http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2014-01-06-marko-ivan-rupnik-taip-gime-ikona/112206), neseniai sukūręs logotipą (http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2015-05-06-paskelbtas-gailestingumo-metu-sukis-ir-logotipas/130549) ir Gailestingumo metams.

Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Augustas gegužės 07, 2015, 05:22:14
Labai gražu, Silvija.  :thumbup: Man patiko M.I.Rupnik'o kūryba.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė gegužės 11, 2015, 11:43:17
Poantravatikaninės ikonos
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija gegužės 11, 2015, 12:53:16
Pražilęs Jėzus ir lyg arimas suartas rūbas... o gal ne tai?

Kiek daug ir kaip ilgai Tau, Viešpatie, reikia kentėti  [-O<
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė gegužės 11, 2015, 15:33:26
Grazus tavo atliepas ir malda. Aciu
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė gegužės 26, 2015, 11:46:10
Ikonos skirtos maldai.. šita matyt - už išdavikus ir kitas vargšes sielas, besišaukiančias dieviško gailestingumo.
Nežinau ar sugebėčiau prieš ją melstis, nors sako, kad meldžiantis prieš ikoną, turi tarsi nematyti jos, o žvelgti tarsi kiaurai
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė gegužės 26, 2015, 12:06:44
Kažkur šitos temos pradžioj sakiau, kad man Turino drobulė yra tikroji ikona, kaip autentiškas atvaizdas (nu aš kitaip galvoju, Pilgrim, ir kačiabepadarysi) :)
Ir čia toks fainas vieno žydo straipsnis apie Drobulę http://www.propatria.lt/2015/05/turino-drobule-nera-klastote-sako.html
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. liepos 18, 2015, 23:36:49
Trimetė Dievo Motina (nekanoninė ,,ikona") (http://www.ortodoksas.lt/2015/07/trimete-dievo-motina-nekanonine-ikona.html)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. rugpjūčio 05, 2015, 23:24:06
"Blago" 2015
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 11, 2015, 03:57:56
Labai įdomi... Tomai, gal yra jos aprašymas?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. rugpjūčio 11, 2015, 04:00:25
Aš tą ikoną ant FaceBook'o užmačiau, bet ten aprašymo nebuvo. Man taip atrodo, kad čia Šv. Juozapas su Švč. Mergele Marija.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė rugpjūčio 15, 2015, 18:41:38
A. Rubliovo Švč. Trejybės šiuolaikinė interpretacija. Man perdaug tuščia ir plokščia.
Ir nelabai įžiūriu koks ten stačiakampis po taure nupaišytas.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. spalio 19, 2015, 06:15:59
Nikola Sarić, Serbų menininkas, gyvenantis Hannover, Vokietijoje.

http://www.newliturgicalmovement.org/2015/10/a-new-image-of-coptic-martyrs-of-libya.html
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė lapkričio 19, 2015, 06:11:26
Šio tinklapio ir forumo ikona :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Augustas lapkričio 19, 2015, 06:31:25
Nuostabu, kaip taikliai pavaizduota.  :thumbup:
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Sigitas lapkričio 19, 2015, 06:49:40
Citata iš: Tomas M.  spalio 19, 2015, 06:15:59
Nikola Sarić, Serbų menininkas, gyvenantis Hannover, Vokietijoje.

http://www.newliturgicalmovement.org/2015/10/a-new-image-of-coptic-martyrs-of-libya.html
Šitam paveikslėliui - ikonai mano supratimu yra būtinas komentaras.

Ten apatinis  pats žmogus žiūri ne ten, kur visi kiti. Oranžiniu apdaru žiūri tiesiai prieš save, tarytum į tą, kuris žiūri į tą paveikslėlį. Ką jis sau mano? Ko jis taip žiūri? Ir kodėl jaučiuosi lyg būčiau su peiliu rankoje?  :-\
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija lapkričio 19, 2015, 07:22:57
Koks geras pastebėjimas, Sigitai! Lygiai taip juk žiūri ir Jėzus, Jis taip pat oranžiniu rūbu vilki, apglėbęs rankomis kankinius tampant viena.

Šiomis dienomis juk klausėte savęs, ar nuo manęs kas nors priklauso, ar galiu ką nors pakeisti pastarųjų įvykių kontekste? Galų gale, ar meldžiuosi už priešus? Tos akys ikonoje kelia klausimus mums. Daug klausimų. Ar neturėtume kokiu nors būdu ir mes į tą kankinystės ratą įsijungti? :-\
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija lapkričio 19, 2015, 07:49:26
Man, tiesą sakant, didžiausią klausimą kelia terorizmas apskritai. Ar jis kyla pats dėl savęs, t.y. teroristams smurtas yra savitikslis, ar mes, t.y. tie, į kuriuos jis nukreiptas, tiesiog neišgirstame, ką nori tuo netinkamu būdu mums pasakyti tie klystantys žmonės (juk galiu juodai apsirengusius dar vadinti žmonėmis?  :-\)

Ir dar abejoju, ar toje ikonoje neprasilenkiama su Kristaus žinia :-\
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija lapkričio 19, 2015, 10:12:20
Kaip manote jūs, ar taip tiesmukiškai ikonoje išreikšta idėja neskatina karui? Na, bent jau iš vienos pusės. Pratęsiu savo abejonę šituo pasvarstymu O:-)

Manau čia tinka šios dienos Evangelijos skaitinys:

CitataPrisiartinęs prie Jeruzalės ir išvydęs miestą, Jėzus verkė jo ir sakė: ,,O, kad tu šiandien suprastum, kas tau neša ramybę! Deja, tai paslėpta nuo tavo akių.

Tu sulauksi dienų, kai tavo priešai apjuos tave pylimu, apguls iš visų pusių ir suspaus tave; jie parblokš ant žemės tave ir tavo vaikus su tavim ir nepaliks tavyje akmens ant akmens, nes tu nepažinai savo aplankymo meto".

Du tūkstančiai metų praėjo nuo Kristaus Įvykio, bet pasaulis atrodo taip ir nesuprato Jo žinios. Juk jei suprastų, ieškotų esmės, kodėl sugrįžom prie barbariškų karų... Kiek žinau, islamas atsirado iš dalies dėl to, kad krikščionys nesugebėjo "parodyti Dievo". Tiksliau sakant, buvo nesuprastas Švč. Trejybės slėpinys. O kaip jį suprasti, jei ne iš mūsų pačių gyvenimo pavyzdžio?

Manau ikona tai ir bandė vaizduoti - kad žmonija dar nėra supratusi Kristaus ir Jis dar vis kenčia. O tos akys tarsi prašo: dėl Dievo meilės, atsiverskite! Bet gaunas, kad ji tarsi kaltina juodukus už kankinių mirtį, ji įkūnija karo momentą, padalina žmones ir tarsi supriešina. Bet juk panašioje situacijoje prieš du tūkstančius metų Jėzus meldėsi: atleisk jiems, Tėve, nes jie nežino ką daro.

Ar netrūksta ikonoje ko nors, kas vestų į maldą? :-\ Kaip manote?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė lapkričio 19, 2015, 10:56:35
Tas kuris žiūri, kaip klausė Sigitas, yra dar gyvas, dar yra čia žemėje.
Žiūri kaip ir Kristus tiesiai į širdį. Žvilgsnis vienija su Kristum, drabužio spalva - su nužudytais

bet jau bėgu..
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. lapkričio 19, 2015, 11:35:58
Dar dėl to vieno žiūrinčio kankinio... Kiek pamenu, iš tų kankinių buvo vienas (tik vienas), kuris prieš perpjaunant jam gerklę sušuko Jėzaus vardą.

Silvija, o ar nėra ikonos tikslas - tiksliai persakyti įvykį? Ar mes kažką slėpdami, neužsiimtume politkorektiškumu, remdamiesi sava logika sijotume faktus, o mūsų logika ir telieka mūsų... gal ikona yra tam, kad žmogus pats nuspręstų, kokias išvadas padaryti?

Nes tokiu pačiu būdu manau nuėjo visa vakarų kultūra - jie nemėgsta vaizduoti Kristaus ant Kryžiaus, tik prisikėlusį, jie nemėgsta kančios, nes juk kančia, galėtume svarstyti, kaltina žydus, kursto neapykantą ir t.t. ir pan.

Citata iš: Silvija  lapkričio 19, 2015, 10:12:20
Kiek žinau, islamas atsirado iš dalies dėl to, kad krikščionys nesugebėjo "parodyti Dievo". Tiksliau sakant, buvo nesuprastas Švč. Trejybės slėpinys. O kaip jį suprasti, jei ne iš mūsų pačių gyvenimo pavyzdžio?

Norėčiau nesutikti. Juk iš esmės, islamas yra krikščioniška sekta, o juk tuoj po Jėzaus įžengimo į dangų ėmė kurtis visokios sektos ir netikri mokymai. Juk velnias nesnaudžia, prisiminkime, iš ko Mohametas gavo "apreiškimą"... iš "šviesos angelo"... tad čia ne krikščionybės kaltė, bet pačių žmonių silpnybių ir blogio veikimo sintezė.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija lapkričio 19, 2015, 11:41:35
CitataSilvija, o ar nėra ikonos tikslas - tiksliai persakyti įvykį?

Kad lyg ir ne  :-\, bent jau senosios tiesiog "perrašė" tai, kas buvo Šventam Rašte.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. lapkričio 19, 2015, 11:43:48
Truputį papildžiau viršuje...

O kas yra Šventame Rašte, ar ne gana tikslus įvykių aprašymas, ar kokios nors sakmės? ;)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija lapkričio 19, 2015, 11:53:10
Žiūrint paraidžiui - taip, įvykių aprašymas, bet Evangelija dar reiškia Ģerąją Naujieną, o išimant vieną įvykį iš konteksto, kartais pavaizduojama visai kita, neevangelinė dvasia.

Dar pridursiu, kad senosiose ikonose, kiek pamenu, velnias ir buvo paišomas kaip velnias, o ne žmogus.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. lapkričio 19, 2015, 12:30:09
Greitai permečiau akimis google, tai rodos dažniausiai kankiniai ikonose vaizduojami su kryžiumi rankose - tikriausiai jų tikėjimo liudijimo simbolis, bet radau keletą su atvaizduotomis kankinimo scenomis, o šventojo Stepono ikona kartu tinka ir prie modernios ikonos temos:
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė lapkričio 19, 2015, 16:34:18
Citata iš: Tomas M.  lapkričio 19, 2015, 11:35:58
Silvija, o ar nėra ikonos tikslas - tiksliai persakyti įvykį?
Ikonos tikslas tikrai ne įvykių perpasakojimas. Tada kokį įvykį perpasakoja Rubliovo Švč. Trejybės ikona?
Jeigu tiksliai atsimenu ir jei teisingai supratau, tai ikonos tikslas yra pavaizduoti anapusybės žvilgsnį į mus, į mūsų pasaulį (šitos temos pradžioje buvau įkėlusi Kurajevo paskaitą apie ikonas).

ps  ir Silvija teisingai pastebėjo, kad drabužio spalva simbolizuoja jog nužudytieji jau su Kristumi danguje.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Andrius4 lapkričio 19, 2015, 16:44:56
Citata iš: Tomas M.  lapkričio 19, 2015, 11:35:58
Citata iš: Silvija  lapkričio 19, 2015, 10:12:20
Kiek žinau, islamas atsirado iš dalies dėl to, kad krikščionys nesugebėjo "parodyti Dievo". Tiksliau sakant, buvo nesuprastas Švč. Trejybės slėpinys. O kaip jį suprasti, jei ne iš mūsų pačių gyvenimo pavyzdžio?
Norėčiau nesutikti. Juk iš esmės, islamas yra krikščioniška sekta, o juk tuoj po Jėzaus įžengimo į dangų ėmė kurtis visokios sektos ir netikri mokymai. Juk velnias nesnaudžia, prisiminkime, iš ko Mohametas gavo "apreiškimą"... iš "šviesos angelo"... tad čia ne krikščionybės kaltė, bet pačių žmonių silpnybių ir blogio veikimo sintezė.

Islamas yra daug senesnis negu įsivaizduojama. Islamas kilo nuo Abraomo sūnaus Izmaelio
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė lapkričio 19, 2015, 16:47:03
Ne, negalima taip sakyti kad kilo iš Išmaelio. Žydai sako kad musulmonai ir arabu tautos yra Išmaelio palikuonys. Tik tiek. O islamas kaip toks, kaip doktrina atsirado tik 6 amžiaus pabaigoje ar 7 pradžioje.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Andrius4 lapkričio 19, 2015, 19:08:21
Citata iš: Varlė keliauninkė  lapkričio 19, 2015, 16:47:03
Žydai sako kad musulmonai ir arabu tautos yra Išmaelio palikuonys.
Taip ir yra, tiesiog islamas, jame tie patys musulmonai ir arabai, kurie buvo Mahometo VI amžiui suvienyti. Tiesiog norėjau parašyti tą faktą, kuri tu ir paminėjai. Kad jie iš Izmaelio
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija lapkričio 20, 2015, 02:10:50
Įtikinai, Tomai, senosiose ikonose buvo vaizduojami blogio apsėsti žmonės :thumbup:.

Gal ir be reikalo pradėjau šią diskusiją, grynai iš asmeninio pojūčio žiūrint į atvaizdą. bet tikrai ne iš politkorektiškumo. Tiesiog, kiek kitaip (ne karingai) suprantu Jėzaus Evangeliją. O ikonose, kokią temą jos beatvaizduotų, turėtų Ji būti išreikšta pilnai.

CitataŽodis ,,ikona", graikiškai – eikon (εικων) - tai žodis, reiškiantis ATVAIZDĄ. Krikščionims ikona – tai Apreikštųjų tiesų, slėpinių liturginis atvaizdas, skirtas Dievogarbai ir asmeninei maldai.

http://www.ikona.lt/
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija lapkričio 20, 2015, 04:07:16
Moderni ikona ko gero ir turėtų atspindėti modernią Bažnyčios mintį. Tomas kritikuoja modernizmą Bažnyčioje, bet modernumas yra kas kita. Tai - paskutinių laikų supratimas ir Gerosios Naujienos aiškinimas gyvenantiems čia ir dabar. Aš tai suprantu šitaip: Jėzus nemirė už Tiesą, Jis pats yra Tiesa, kuri numirė už nusidėjėlius, kad jie prisikeltų.

O mes dažnai kovojame "už Tiesą", bet Evangelija neliepia mums to daryti. Ji liepia mylėti iki mirčiai (gal dėl to yra ir nuodėmė iki mirčiai - atmesti tokią meilę). Manau, kad senoji Bažnyčia kartais klysdavo šia prasme, iš ko kildavo religiniai karai. Senoji ikona vaizduodama kankinius iš dalies tai ir atspindi.

Dabartinę Bažnyčią dėl jos elgesio kaltinti politkorektiškumu galima tik tada, kai Ji nori įvykdyti Evangeliją eidama "per aplink", t.y. ne mylėdama, o pataikaudama ar savo elgesiu siekdama kitų tikslų nei vesti į Prisikėlimą per mirtį.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Pilgrim lapkričio 20, 2015, 17:18:17
Citatadidžiausią klausimą kelia terorizmas apskritai.
platesniam supratimui siūlau šį straipsnį
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/v-sinica-jei-pripazinsime-rysi-tarp-islamo-ir-terorizmo-teks-pripazinti-ir-kitus-dalykus.d?id=69572604
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. lapkričio 21, 2015, 02:18:28
Citata iš: Silvija  lapkričio 20, 2015, 04:07:16
Tomas kritikuoja modernizmą Bažnyčioje, bet modernumas yra kas kita.

Na, ne tai, kad aš kritikuoju, bet Bažnyčia paskelbė modernizmą tikėjime, kaip vieną iš pavojingų erezijų.

Aš padariau klaidą pavartodamas žodį moderni ikona, manau geresnis variantas - šiuolaikiška ikona, tuomet išvengsime visai nebūtinos sąsajos su modernizmu.

Citata iš: Silvija  lapkričio 20, 2015, 04:07:16
O mes dažnai kovojame "už Tiesą", bet Evangelija neliepia mums to daryti.

Čia toks stiprokas pasakymas, gerai būtų iliustruoti Evangelija ar kažkokiu kitu šaltiniu, nes aš pats net nežinau ar sutikčiau su tokiu teiginiu  :-\
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija lapkričio 21, 2015, 03:00:03
Tiesą rašiau iš didžiosios. Ar žmogus įgalus apginti Tiesą, kuri Pati žino ką daro? Petras pasišovė tai padaryti "Viešpatie, tau neturi taip atsitikti!" Ką jam pasakė Jėzus? O kai moterys Kryžiaus kelyje verkė, Jėzus joms pasakė: ,,Jeruzalės dukros! Verkite ne manęs, bet verčiau savęs ir savo vaikų!"

Savo mintį dar galėčiau pailiustruoti šiuo pasakymu: "Jei kas sakytų: ,,Aš myliu Dievą", o savo brolio nekęstų, – tasai melagis. Kas nemyli savo brolio, kurį mato, negali mylėti Dievo, kurio nemato." (Jn 4, 20)

Taigi turėjau omeny tai, kad bet kokiam bandyme supriešinti nebelieka meilės. Ikonoje kažkuriuo momentu tai įžiūrėjau (mes ir jie, balta (oranžinė) ir juoda). Tačiau kuo toliau tuo labiau imu matyti tuose juodukuose pačią save, juodąją savo pusę. Ir galvoti, kad vis dėlto ši ikona labai paveiki  :-\
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. lapkričio 26, 2015, 23:40:21
Ortodokso paskaita: Apie ikoną (https://www.youtube.com/watch?v=_ClV0vIjkik)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė gruodžio 01, 2015, 16:13:58
Dėkui, labai įdomi paskaita.
Nežinojau, kad krikščioniška ikona (vaizdavimo būdas) atsirado ant pagoniško helenistinio meno pamato.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 25, 2016, 11:04:41
.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis kovo 25, 2016, 17:23:42
O kas visi tie žmonės aplink Kristų? Ir kodėl kai kurie tokiomis keistomis pozomis?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė kovo 26, 2016, 11:58:25
Kadangi užrašai neįskaitomi, manau, kad Kristaus dešinėje - išgelbėtieji (šviesūs), o kairėje - pasmerktiejį į pragaro ugnį (tamsūs) demonų iškraipytomis pozomis.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija kovo 29, 2016, 09:26:44
O gal žinai, ką simbolizuoja ta aštuoniukė po kojomis?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis kovo 29, 2016, 14:46:15
Citata iš: Varlė keliauninkė  kovo 26, 2016, 11:58:25
Kadangi užrašai neįskaitomi, manau, kad Kristaus dešinėje - išgelbėtieji (šviesūs), o kairėje - pasmerktiejį į pragaro ugnį (tamsūs) demonų iškraipytomis pozomis.

Tuomet gal būt tai dorybės ir ydos? Dešinėje viršuje (Kristaus atžvilgiu, kuris atsisukęs į mus, gaunasi kairė) matau žmogų, apsikabinusį pagalvę. Gal būt tai tingėjimas arba abejingumas?  Vadinasi kairėje viršuje ( Kristaus atžvilgiu dešinėje ) bus kokia nors darbštumo arba uolumo dorybė?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė balandžio 01, 2016, 11:00:54
Citata iš: Silvija  kovo 29, 2016, 09:26:44
O gal žinai, ką simbolizuoja ta aštuoniukė po kojomis?
Internete daug visko rašo. Radau net tai, kad aštuoni yra Jahvės skaičius. Bet tai nesąmonė net pagal žydišką gematriją (raidės turi skaitines reikšmes).
O pagal judėjų tradiciją, aštuoni - skaičius, nurodantis reiškinius, išeinančius už fizinio pasaulio suvokimo ribų. Mūsų pasaulio tobulumo skaičius septyni - septynios dienos savaitėje, septynios natos, na ir dar iš Švento Rašto pavyzdžių galima pririnkti. Aštuoniukė išveda mus iš pasaulio į begalybę. Matematikoje grafiškai pavertus aštuonis gauname begalybės ženklą.

Nežinau, ką turėjo minty dailininkė, kuri paišė ikoną, bet esu skaičiusi, kad Dievo (Kristaus) ženklas yra 1, o šėtono - begalybė  :-\
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija balandžio 01, 2016, 11:46:47
Buvau ir aš kažkada "dasikapsčius" prie pastarojo šio ženklo aiškinimo. O prie ieškojimų privedė štai tokia Istorija iš mano gyvenimo :)

Vienų dvasinių pratybų metu, jų vadovas davė užduotį nupiešti savo vardo raidę, žadėdamas vėliau kažkokį siurprizą. Bet aš iš tų pratybų "iškritau" taip nieko ir nesužinojusi. O savo raidę nupiešiau taip, kad besijungiančios linijos ją padarė panašią į aštuoniukę.

Neužilgo išvykau į rekolekcijas, kurių programoje buvo pasivaikščiojimas po gamtą. Teritorijoje, kurioje buvom, plytėjo du tvenkiniai, aš ir ėmiau vaikščioti jų krantais perimetru, bet mano takas perkirsdavo pats save toje vietoje, kur tvenkiniai beveik lietėsi. Ir šitaip mano trajektorija pavirto aštuoniuke (vėl!). Atpažinusi tai ir ėmiau ieškoti šioje ženklo reikšmės, bet vėliau mečiau tai iš galvos, nusprendusi, kad šėtonas gali gundyti per tokius žaidimus :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis balandžio 01, 2016, 14:17:02
Aš tai vėl viską per tą dorybių ir ydų prizmę žiūriu. Jeigu manai, kad šėtonas gundo, pamėgink savęs paklausti, ar tai nesusiję su kuria nors yda, pvz. (ir dažniausiai) puikybe.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija balandžio 01, 2016, 14:35:36
Tada galvojau, kad tai - kaip įstrigimas sunkiai išsprendžiamoje situacijoje, kaip kokia užsikirtusi plokštelė...
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis balandžio 02, 2016, 05:30:37
Na .. kaip man aiškino vienas žmogus yra dvi savokos: simbolis ir ženklas.
Ženklas - tai piešinys arba žodis arba veiksmas, kuris tam tikroje situacijoje turi vieną ir vienintelę reikšmę. Simbolis - analogiškai, tik gali turėti daug reikšmių.

Pavyzdžiui begalybės ženklas matematikoje reiškia begalybę ir nieko kito. Tai ženklas.

Ikonoje paverstas aštuonetas gali būti ir simbolis ir ženklas, bet kadangi jau apie tai pradėjom diskutuoti, taip išeina, kad labiau simbolis, nes nei vienas iš mūsų negali tiksliai nusakyti to piešinio reikšmės. Vis dėl to, atsiremiant į tradiciją, pagal kurią piešinys buvo piešiamas, gal būt pavyktų to simbolio reikšmes įvardinti tas, kurios atitinka ikonos kontekstą, o ne apskritai visas įmanomas, kurios tik mums ateina į galvą? :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija balandžio 02, 2016, 05:40:23
Aš tik nupasakojau, kaip jaučiausi vaikščiodama aštuoniuke, mane, tiesą sakant, tada tai išgąsdino, o tikint tai esant velnio simboliu, galima lengvai įvaryti sau paranoją.

Bet gali būti, kad taip ir yra, ikonoje šis simbolis labai primena gyvatę  :-\
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė balandžio 02, 2016, 13:24:55
"Vienetas - mažiausias iš skaičių. Jis yra begalybė. Didėjantis skaičius mano, kad jis artėja prie begalybės. Bet jis nuo jos tolsta. Reikia save žeminti, kad būtum išaukštintas.
Jeigu 1 yra Dievas, tai begalybė - velnias."

CitataViena Išmintinga vienui viena.
Heraklitas, Fragmentai
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis balandžio 04, 2016, 04:42:08
Na .. nenoriu smerkti šito pamąstymo, bet jis man mažų mažiausiai atrodo nelogiškas ;)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė balandžio 04, 2016, 06:44:39
Tai ir nesmerk. Čia paskaityk ir gerai įsižiūrėk į ikoną
Apd 2,35       
Lk 20,43       
Mk 12,36       
Mt 22,44       
Žyd 1,13

Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija balandžio 04, 2016, 16:34:28
Citata iš: kukulis  balandžio 04, 2016, 04:42:08
Na .. nenoriu smerkti šito pamąstymo, bet jis man mažų mažiausiai atrodo nelogiškas ;)

Pavyzdžiui atvirkštinė perspektyva ikonografijoje - irgi nelogiška. Arba  :-\ dieviška logika žmogiškai juk nesuprantama, dauguma žmonių turi daug ir nori turėti dar daugiau, ir jiems atrodo logiška, kad tai suteiks laimę, bet pasirodo yra atvirkščiai, reikia tik Vieno, kad būtum laimingas. Ir labai daug kas dvasiniam gyvenime yra atvirkščiai, kaip keistuoliai sako, aukštyn kojom :)

Va šita prasme aš suprantu Keliauninkės komentarą.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. gegužės 01, 2016, 00:46:13
Gal ne visai ikona, bet... Man tik nesižiūri tie drakonai ant Švč. Mergelės Marijos ir Jėzaus rūbų. Drakonų simbolika katalikybėje dažniausiai su piktuoju susijusi.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Augustas gegužės 01, 2016, 06:40:15
Na, taip. Čia jau yra tikėjimo įkultūrinimo  problemos, kai skirtingose kultūrose vienas ir tas pats simbolis reiškia skirtingus arba net priešingus dalykus. Todėl į tokius simbolius reikėtų žiūrėti labai atsargiai ir neskubėti jų perimti. Beje, apie tuos simbolius ir jų panaudojimą yra tokia nebloga knyga:

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2007-03-16-knyga-apie-simbolika-vaizduote-tiesos-ir-melo-kova/13480

Grįžtant prie drakono temos, tai mes galėtumėm įsivaizduoti, kad kinų kultūros žmogui drakono simbolis galėtų reikšti beveik tą patį, ką mums reiškia, tarkim, liūto simbolis. Ir tai mums galėtų padėti kinus geriau suprasti. (tik, pasikartosiu, kad mums nereikia periminėti jų kultūros simbolių, kai mes savoje kultūroje turim pakankamai savų simbolių, geriausiai išreiškiančių vieną ar kitą krikščioniškojo tikėjimo tiesą.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė gegužės 01, 2016, 16:45:39
Drakonas pas kinus sekmes, gerumo ir dar kurybiskumo simbolis. Cia tik sekme 'nepriciom' (prie paveikslo nelimpa), nes tai grynai sekuliaraus pasaulio terminas.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė birželio 20, 2016, 08:17:09
:)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija birželio 21, 2016, 03:07:14
Šita nebent į juokų skyrelį tiktų. Nors, kai pagalvoji, tai net nejuokinga  :-\.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė birželio 21, 2016, 06:51:54
Nežinojau kur įkelt
o kodėl į juokų skyrelį? dalykas pakankamai rimts :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija birželio 21, 2016, 07:35:52
Nes pasirodė, kad juokauji pati.

Čia panašūs juokai, kaip ir tame krikščioniškame haiku:

http://tavorankose.org/forumas/index.php/topic,1146.msg14840.html#msg14840
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė birželio 21, 2016, 10:55:59
Nejuokavau, tikriausia ir pats meistras nejuokavo.
Tik gal nereikia formos sieti su pačiom smegenim kaip materija, greičiau - su jose vykstančiais procesais.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. birželio 26, 2016, 04:19:29
Atradau a.a. šveicarų dailininkę Bradi Barth, kurios kūriniai tikrai panašūs į šiuolaikines ikonas. Man kiekvienas jos paveikslas persunktas ramybės, švelnumo ir meilės:

http://www.bradi-barth.org/galerie-bradi.php

Beje, naršyklė turi būti palaikant flash, kaip pvz. Internet Explorer, Edge ir pan.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: kukulis birželio 26, 2016, 16:18:17
Pas mane Mozilla. Palaiko :)

Ačiū už nuorodą, nuostabios ikonos.  :thumbup: Nors pirmas įspūdis buvo kad šiek tiek vaikiškos :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė birželio 26, 2016, 16:32:23
iš tiesų tai neikonos, o piešiniai, tapybos darbai.
Ir apskritai šiuolaikinė ikona galbūt turėtų būti rašoma kabutėse, nes kanoninėje ikonoje nesijaučia (ir neturi jaustis) autoriaus individualumo ir braižo. O pas šitą dailininkę jaučiasi, beje darbai visai neblogi :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. birželio 27, 2016, 16:45:37
Taip, tai dailė, bet man jos paveikslai labai "ikoniški" ;)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 15, 2016, 08:22:58
Bradi Barth yra dailininkė, bet tikrai jos darbai nieko bendro su ikonografija neturi. Ir ne tik dėl ne ikonografiškos atlikimo technikos. Kaip teisingai buvo pastebėta ikonografas nepasirašo ikonos ir nesiekia pripažinimo, nestato ikonų į parodas, nes ikona gimsta iš maldos ir yra skirta maldai, taip kaip Kryžius. Minėtos dailininkės darbai yra spalvotos grafikos kūriniai -jie labai tiktų knygoms iliustruoti (tikriausiai dalis darbų sukurta tikslu iliustruoti religinio turinio leidinius). Taigi, tai ne ikonos. Ir tai nė kiek nesumenkina jos kūrybos. Taip kūryba ir individualizmas yra dailininko siekiami dalykai, bet ne ikonografo. Ikonografas pašvenčia save Dievui, kad dalintųsi Gerąja Naujiena, jis neieško sau naudos. Todėl, jis ikoną ne tapo, bet rašo, nes iš esmės ikona yra užrašytas Dievo Žodis teptuku. Religinio turinio paveikslas yra dailininko individualus santykis su religija - jis daugiau iliustracija šalia teksto, nes kai kurie simboliai gali būti neaiškus ir reikalauti papildomo paaiškinimo.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. rugpjūčio 15, 2016, 17:23:29
Citata iš: Saulius  rugpjūčio 15, 2016, 08:22:58
...nes kai kurie simboliai gali būti neaiškus ir reikalauti papildomo paaiškinimo.

Matau, Sauliau, mes jau čia anksčiau diskutavome, kad krikščionys nusirito taip žemai, kad jie net pamiršo pačios Bažnyčios naudojamą simboliką ikonose ir kitur. Tad šiais laikais ikonos susiduria su ta pačia "simbolių skaitymo" problema, kaip ir menininkų interpretacijos.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 16, 2016, 03:17:26
Citataikonos susiduria su ta pačia "simbolių skaitymo" problema,

Na, tuomet tai ne ikonos, mes juk patys šiuolaikinį dvasinį meną pavadinome šiuolaikine ikona, bet turint omeny kabutes (Šiuolaikinė "ikona"). Ir visai nenorėdami to meno sumenkinti. Pritarčiau šiam Pilgrim komentarui:

Citata iš: Pilgrim  vasario 20, 2015, 03:13:19
Mano galva  ;) modernios ikonos nėra  :-\ yra arba ikona arba ne ikona,
nes ikona ne piešinys ir tikroji ikona yra Jėzus.
Labiau patinkanti nuoroda  :)
http://www.polia.info/Ikona/Ivadas.htm
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 16, 2016, 07:44:14
pritariu Pilgrim - modernios ikonos nėra. Lygiai kaip ir "modernios santuokos nėra. Galima vadinti įvairiai du žmones (normalios lytinės ar nenormalios orientacijos) susimetusius drauge gyventi, bet tik modernus pasaulis kelia pretenzijas tai vadinti santuoka.
Tas pat su ikona - na negalima bet kokio religinio meno kūrinį vadinti ikona. Dabar kompiuterinius mygtukus-paveikslelius vadina "ikonomis". Ir ne tik: pagooglinkite žodį "ikona" ir jums pateiks labai daug turinio, kur puikuosis šio pasaulio "pupytės", kurias modernus pasaulis taip pat vadina "ikonomis".
Ikona yra tam tikra technika atliktas darbas (technologiniu požiūriu): kiaušinio trynio emulsija ir grynųjų, (dažnai brangiais) natūraliais mineraliniais ir organiniais pigmentais atliktas darbas išreiškiantis Dievo Ž vaizdu. Kodėl? todėl, kad ikonai netinka laikinos priemonės - ji liudija Amžinybę, todėl ir pati yra gaminama iš mažiausiai laikui pavaldžių priemonių, tokių kaip tikras auksas, sidabras ir tikri pigmentai (gali būti į dulkes sutrinti brangakmeniai) -jie ilgiausiai nenublunka, turi didžiausia spalvinį skaistumą ir gali išsilaikyti tūkstančius metų. Todėl visai netinka aliejinė, akrilinė ar kitos laikui mažiau atsparios technikos. Tokia yra ikonos idėja, gimusi Bizantijos laikotarpyje.
Esu išmėginęs visas tas dailės technikas, tačiau tokių spalvų nėra nei aliejinėje, nei akrilinėje paletėje. Todėl labai liūdna, kai mėginama vadinti ikona kūrinius, su ja nieko bendro neturinčius.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 18, 2016, 17:50:06
Silvija ir V.Keliauninke -pamėginsiu įkelti čia. Tai tik pradžia, nors pirmąją parašiau prieš 5metus, bet jei Dievas laimins - dirbsiu toliau.
Tai ketvirtoji, ji maža - tik 11x17.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. rugpjūčio 18, 2016, 17:55:44
Labai graži. O tik sau rašote ar ir pagal užsakymus?

Prisiminiau, kai mūsų benediktinų altoriui rusų dailininkas Vladislav Andrejev rašė ikonas, tai sakė, kad jis pasninkavo tuo metu.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 18, 2016, 18:22:59
Yra ikonografo malda. Tikriausiai galima ir pasninkauti, ne tai svarbiausia. Svarbu nusižeminimas ir malonės stovis.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 19, 2016, 00:51:32
O, pagarbintas Viešpats ir Švč. Panelė!  [-O<

Ačiū, Sauliau. Man krito į akis Jos rankų liaunumas, ar galėtum tai pakomentuoti?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė rugpjūčio 19, 2016, 02:50:09
Graži! Šita - Eleusa arba Умиление, taip?
Kokias dar esi parašęs?
Pradėjai savarankiškai ar mokeisi pas kažką (pvz pas br. Karlą)?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 20, 2016, 14:30:30
Turėjau reiklius ir teisingus mokytojus ::) (Marius ir Gabija Viluckai, - Marius Tomo Vilucko jaunesnis brolis). Nuvykau pas juos "ikonografijos pavedėjimui" dar 2010m. Sunkiausia buvo, kaip jie sakė nusižeminti ir "užmušti savyje dailininką", manau, kad dailininkas manyje vis dar gyvas, tik stengiuosi, kad ikonografijoje jis nedominuotų.

Kol kas ikonas tik dovanoju, ketinu bent jau pirmą dešimtį padovanoti. Čia antroji (dėl laiko stokos matyt "viršų ėmė dailininkas" -nepadariau kaip priklauso: rūbus reiktų pataisyt, bet dabar ji Panevėžyje, pas vieną žinomą Bažnyčios kunigą - šansų pasiimt pataisymui beveik - 0).
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė rugpjūčio 20, 2016, 19:16:00
Dėkoju, Sauliau :)
Man ir šita graži, su tokia šelmiška Jėzaus veido išraiška ;)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 21, 2016, 03:44:38
Man asmeniškai labiau patinka senosios ikonos, jose mažiau įmantrumo, kuris taip būdingas ortodoksų tradicijoje.
Palyginimui: Draugystės ikona (Koptų senoji tradicija)
ir Ortodoksų tradicijos su krūva detalių, kurios daugiau blaško negu padeda susikaupti. Aišku dėl skonio galima ginčytis, bet kanoną labiau atitinka senoji, kuriai nebūdingas detalių gausumas.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 21, 2016, 05:15:57
Man irgi :thumbup:

Kaip jau minėjau, teko lankytis sentikių bažnyčioje Vilniuje - šitoje nuorodoje (http://www.pavb.lt/lt/straipsnis/2133-lietuvos-sentikiu-ikonos) galima pamatyti interjerą - sužavėjo jų senosios ikonos, išsaugotos kaip paveldas, dažnos - metaliniuose apkaustuose. Patys sentikiai sako, kad dabar naujas ikonas rašo tik Rygoje.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 21, 2016, 13:00:34
Ačiū Silvija už nuorodą, taip jos - paprastos ir dėl to tikros :)
V.Keliauninke, "su tokia šelmiška Jėzaus veido išraiška". Turiu pasakyt, kad šita išraiška atsirado vėliau. Iš pradžių buvo rimtesnis Jėzaus veidas, bet auksuojant dalis aukso lipte prilipo prie jo veido. Bevalant ir išryškėjo šita gyva šelmiška išraiška - patiko ir palikau -tokia istorija. Tada realiai pajutau, kad Dievas tikrai veikia ikonografą, - per jo rankas. 
Gal ir esate matę. Mariaus ir Gabijos Viluckų svetainė  http://www.ikona.lt/
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 21, 2016, 14:03:33
Atskleisiu mažytę paslaptį ;) Lygiai prieš ketverius metus, kai forumas buvo bepradedąs gyvuoti, rašiau Mariui ir Gabijai, kviesdama administroti mūsų Dvasinio meno klubą forume, tuomet turėjome idėją pradėti šviečiamąją veiklą "Skaitome ikonas" :) M. ir G. Viluckai labai mandagiai atsisakė, bet štai - Viešpaties keliai nežinomi - turime Saulių! :D


Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 21, 2016, 17:47:04
 Liaukis Silvija - nesu vertas tokio nepelnyto dėmesio: neturiu nė dalies to, ką galėtų duoti forumui Marius su Gabija. Labai gerbiu tuos žmones - jų padėtis nėra lengva, bet jie turi aiškiai išreikštą viltį Kristuje!

Dar keletą ikonų. Labai žavios yra ikonos-miniatiūros, matyt jos buvo skirtos pasiimti su savimi į keliones. Tikra minimalizmo mokykla ikonografijoje. Nuotraukose jos padidintos.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 21, 2016, 17:49:44
norėjau įkelti iš kart kelias, bet nepavyko (meta pranešimą apie klaidą)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 23, 2016, 08:21:22
Iš arti žiūrint - primityvus piešinys, bet į jį žinia įdėta - autentiška, kviečianti  :happy: Taip dažnai esti ir su mūsų liaudies menu. Viešpats myli paprastumą, dažnai sutinkamą vaiko širdy.

Citata iš: Saulius  rugpjūčio 21, 2016, 17:47:04
Liaukis Silvija - nesu vertas tokio nepelnyto dėmesio: neturiu nė dalies to, ką galėtų duoti forumui Marius su Gabija.

Vienas turtingas žmogus kreipėsi į žymų žydą, deimantų šlifuotoją, kad šis apdirbtų jo turimą brangų akmenį. Apžiūrėjęs brangenybę, meistras pasikvietė savo mokinį ir davė tą darbą atlikti jam. Užsakovas baisiai nusistebėjo: "Tai ne tamsta nušlifuosi mano deimantą???" Bet žydas nuramino turtuolį paaiškindamas: "Nebijok, viskas bus gerai, mano mokinys juk nežino, kokį turtą laiko rankose".
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 23, 2016, 08:26:26
Ir vis dėlto klausimai kyla, kodėl, pavyzdžiui, šio atvaizdo (https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Master_Gh_-_Holy_Trinity,_Central_Panel_from_the_High_Altar_of_the_Trinity_Church,_Mosóc_-_Google_Art_Project.jpg) negalima vadinti ikona?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 24, 2016, 03:55:18
Labai įspūdinga drobė vaizduojanti Trejybę. Galima ją vadinti ikona (daug dalykų moderniame amžiuje vadinama šiuo žodžiu). Iš tikrųjų čia matome gražų religinį paveikslą, kuriam būdingas laisvas personažų vaizdavimas, primenantis liaudies menininkų darbus - čia ir yra pagrindinė jo vertė.

Pagrindinis skirtumas tarp ikonos ir paveikslo yra tas, kad ikonoje vaizduojama tai kas Amžina, o paveiksle yra fiksuojamas tam tikras momentas.

Asmeniškai aš galvoju, kad jeigu Dievas amžinas, tai kodėl turėtų būt vaizduojamas senas? Juk Dievo Tėvo niekas nėra matęs - tik Sūnus. Todėl, ikonografijoje Trejybė vaizduojama tik Angelų pavidalu, taip kaip pasirodė Abraomui, ir manau, kad to pakanka.

Pradėjęs rašyti ikonas aš neatsisakiau tapybos. Kartą, prieš rašydamas ikoną, nutapiau paveikslą - tai padėjo labiau susitelkti. Taigi galimi abu Apreiškimo turinį perteikiantys būdai, bet man atrodo, kad ikonoje to turinio yra daugiau: ten nėra bereikalingų detalių, taip gausių kiekviename paveiksle, dažnai skirtingiems žmonėms leidžiančių savaip aiškinti paveikslo turinį.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. rugpjūčio 24, 2016, 04:18:55
Ikona stengiasi atspindėti tikrą atvaizdą, ar ne? Įdomus straipsnis apie stebuklingą Jėzaus veido atvaizdą Volto Santo of Manoppello (http://www.onepeterfive.com/new-interview-highlights-authenticity-holy-face-manoppello/). Manoma, kad tai buvo audinys, uždėtas ant mirusio Jėzaus veido kapo rūsyje ir įgavęs atvaizdą prisikėlimo metu. Mokslininkai neranda paaiškinimų, nes medžiagoje nėra jokių dažų pėdsakų.

(http://2n613ar7ekr056c3upq2s15c.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2016/08/Vittore-094-719x1024.jpg)

CitataFor those who do not know yet about the Holy Face of Manoppello: It is a picture of Jesus' face on a very thin, silken cloth made from mussel hair. It was an ancient Jewish custom to put such a precious and rare cloth on the face of a deceased one. All the evidence shows that the face on this particular cloth is not man-made. That is to say, there are not any particles of paint to be found on it. It is a miraculous picture which many experts say has been imprinted upon the cloth – "soudarion" – at the moment of Christ's Resurrection (the reason being that the preserved face, though showing signs of torture, is not a suffering face, but, rather a calm, radiant, and pondering face).

This Holy Face was earlier publicly displayed in Rome, for centuries, and at different times of the year, under the title "The Veil of Veronica," even though evidence now shows that it was, rather, the burial cloth mentioned in the Gospel of St. John as being particularly set aside in the tomb, as distinct from the Shroud of Turin itself. (St. John describes the scene upon his arrival at the tomb after Christ's Resurrection.) During the "Sack of Rome" in 1527, as it seems, the miraculous image was removed from Rome in order to preserve it from damage, and it finally ended up in the little Capuchin Church in Manoppello where it was rediscovered more prominently only in the 21st century. While some of the history of the Holy Face is still in need of further research, many experts such as Paul Badde and the Trappist nun, Sister Blandina Paschalis Schlömer, modestly and ardently insist that it represents the true face of Jesus Christ.

Versijos vokiečių ir italų kalbomis:

Benedikt und das menschliche Antlitz Gottes: Paul Badde im Gespräch mit Erzbischof Forte (http://de.catholicnewsagency.com/story/benedikt-und-das-menschliche-antlitz-gottes-paul-badde-im-gesprach-mit-erzbischof-forte-1045)

Manoppello, il "Volto santo" a dieci anni dalla visita di Benedetto XVI (http://www.acistampa.com/story/manoppello-il-volto-santo-a-dieci-anni-dalla-visita-di-benedetto-xvi-3949)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 24, 2016, 05:56:54
Kad šis atvaizdas galėjo atsirasti be žmogaus rankos - galimas variantas, kaip Ir Gvadelupės Dievo Motinos atvaizdas. Nežinau, gal yra specialus terminas šiems dieviškiems ženklams įvardinti.
O pats tikriausias atspaudas tai Turino drobulė.
Bet vis tiek nesuprantu, kodėl viską kas vaizduoja Šventą gyvenimą reikia vadinti ikonomis.
Ikonos atsirado kaip priemonė Dievo žodžio užrašymo vaizdu, jos atspindi mūsų tikėjimo turinį.
Ikonoklastų laikotarpiu jos buvo naikinamos, manau kad jų įtaka netiesiogiai išliko Vakarų bažnyčioje - čia dominuoja tapyti religiniai paveikslai (kai kurie su suteiktais titulais, prilyginti ikonai). Tik paskutiniais dešimtmečiais ikona grįžta į mūsų bažnyčias.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. rugpjūčio 24, 2016, 20:19:52
Citata iš: Saulius  rugpjūčio 24, 2016, 05:56:54
Bet vis tiek nesuprantu, kodėl viską kas vaizduoja Šventą gyvenimą reikia vadinti ikonomis.

O aš ir nevadinu jų ikonomis. Man buvo įdomu, kaip tokie unikalūs Kristaus veido atvaizdai, kaip Turino drobulės ir šis, atsispindi ikonografijoje, nes jei tai tikri Kristaus atvaizdai, tai jie turėtų atsispindėti.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 26, 2016, 17:05:23
Net nežinau Tomai, kaip tai apibūdinti, bet tiek tavo pateiktas Volto Santo of Manoppello, tiek Gvadelupės Dievo Motinos atvaizdai turi labai panašų braižą, - tai panašu į vieno menininko ar bent vieno laikmečio stiliaus darbus (nors kilmė nežinoma, bet jaučiasi tam tikras meninis vaizdavimo stilius, nes atvaizdas nepanašus į fotografinį ar tokį, kokį matome Turino drobulėje.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė rugpjūčio 27, 2016, 17:08:42
Turiu tokį hipotetinį klausimą: ar galėtų katalikas (Lietuvoj) eiti mokytis rašyti ikonas pas ortodoksus?
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 27, 2016, 17:13:25
Galėtų, toks kaip mūsų Tomas ;)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė rugpjūčio 27, 2016, 17:16:55
Aš turėjau minty ne tik rašymo techniką , bet ir teologinius skirtumus. Ar nesikirstų? Nors man atrodo, kad toks žingsnis būtų ekumeniškas :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 27, 2016, 17:19:14
Tai ir aš teologinius skirtumus turiu omeny. Tomui nesikirstų.

Aš čia kiek išdykauju, sorry ;)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė rugpjūčio 27, 2016, 17:22:58
manau ir man nesikirstų

Dėl "šelmiškos Jėzaus išraiškos" iš tiesų turėjau galvoj smagų posakį " velniukai iš akių šokinėja". Jėzui :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija rugpjūčio 27, 2016, 17:30:50
O mane, atvirai sakant, keistai veikia visokie paveikslai ir atvaizdai, man jie netgi trukdo melstis. Nors mėgstu, kai per juos pašventinama aplinka. Nežinau, ar galėčiau užsiimti ikonų rašymu. Tam, manau, reikia specialaus pašaukimo.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. rugpjūčio 27, 2016, 23:09:48
Citata iš: Varlė keliauninkė  rugpjūčio 27, 2016, 17:16:55
Aš turėjau minty ne tik rašymo techniką , bet ir teologinius skirtumus. Ar nesikirstų? Nors man atrodo, kad toks žingsnis būtų ekumeniškas :)

Pas mano benediktinus, ortodoksas nutapė pagrindinį Altoriaus triptiką ir dar viršutinę dalį, pirmas paveikslėlis:

http://chicagomonk.org

Prioras nieko neminėjo dėl skirtumų. Nemanau, kad jų būtų labai daug, nes visgi spėčiau kad pagrindinė simbolika susiformavo iki 1 tūkstantmečio (t.y. skilimo), todėl turėtų būti bendra abiem tradicijoms.

Sauliau, bet kiek suprantu, tas "dalininkas", bent jau Gvadalupės Marijos atveju galėjo būti Dievas :) Įdomu, kad nauji tyrimai tik patvirtino šio paveikslo unikalumą ir tai, kad Švč. Mergelės Marijos akies lėliukėje, išdidinus matomas atvaizdas, kai indėnas stovi su vyskupu, kuriam turėjo atnešti rožes, tarsi Mergelė Marija būtų tuo metų juos stebėjusi:

The Eyes of Our Lady of Guadalupe (https://www.youtube.com/watch?v=b_mhXe7pvsM)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius rugpjūčio 28, 2016, 17:26:25
Žinau apie sceną akies lėliukėje, bet manau jis nėra tiek ryškus, kad galima būtų užtikrintai pasakyti - taip, tai neabejotinai ta pati scena, kai indėnas įteikia vyskupui gėles. Šiek tiek jaučiamas vaizdo "pritempimas" prie pageidaujamo rezultato. Gaila, bet angliškai nelabai galiu suprasti, gali būti paskaitoje pateikiami argumentai pilnai patvirtinantys šį fenomeną. Įkeliu nuorodą - ten galima rasti keturis filmus išsamią paskaitą apie Gvadelupės Dievo Motinos atvaizdo sceną ir ne tik: ten lektorius pasakoja apie žvaigždynų padėtį ant Marijos apsiausto, žviagždynų išsidėstymas yra apsiausto piešinyje ir jis atitinka kaip tik tą laiką, kada ant šio apsiausto atsirado atvaizdas.

Pagal šį video https://www.youtube.com/watch?v=bMG-7naKeTs   Lecture of Our Lady of Guadalupe and the Miracle of the Roses as given by Luis Fernando Castaneda Monter at Saint Francis Chapel in Boston's Prudential Center on February 9, 2013.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė spalio 17, 2016, 03:43:37
Iš naujo atrastas Vrubelis. Man jis toks ale lietuviškas Čiurlionis.

ps  Demono paveikslas Maskvos Tretjakovkoj įspūdingų matmenų ir sukelia panašų jausmą kaip tam vienuoliui iš filmo "Монах и бес", kurį matyt tik aš spėjau pažiūrėti :P
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija spalio 18, 2016, 05:52:00
Gaila, namie tik mažą ekraniuką turiu... tas velnias toks gražus! :-\ :) Ir be galo liūdnas...
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Augustas spalio 18, 2016, 09:20:24
CitataIr be galo liūdnas...

Reiškia, kad iš esmės pavaizduotas teisingai. :)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė spalio 19, 2016, 06:36:24
Egzistuoja Biblijos leidimas su Salvadoro Dali iliustracijomis http://www.dali-genius.ru/Biblia-Sacra.html
Įdomi tų akvarelių atsiradimo istorija: vienas turtingas katalikas užsakė SD iliustracijas, tikėdamasis, kad jis atsivers. Graži intencija :) kiek man žinoma, tai kažkiek pakeitė jo žvilgsnį, bet dailininkas kaip buvo ekstravagantiškas laisvamanis taip ir liko..
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė spalio 19, 2016, 06:39:31
Keletas žinomiausių Dali darbų religine tema.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Giedrė spalio 19, 2016, 14:34:32
 :thumbup: Nuostabu, Varlyte ....
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. spalio 29, 2016, 12:45:37
,,Kaip šv.Raštas žodžiu perduoda mums išganymą, taip ikona perduoda tą patį forma ir spalvomis" (Nikėjos II susirinkimas 787 m.)

Carlo Bertagnin OFM. Ikonografijos skriptai. Įvadas (http://www.arche.lt/2016/10/carlo-bertagnin-ofm-ikonografijos.html)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Varlė keliauninkė lapkričio 02, 2016, 12:34:51
Pradžiai gerai bus ir guašu ;)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Diak. Tomas M. lapkričio 27, 2016, 03:30:34
Carlo Bertagnin OFM. Ikonografijos skriptai. Istorija (I) (http://www.arche.lt/2016/11/carlo-bertagnin-ofm-ikonografijos.html)
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Saulius kovo 03, 2018, 07:49:22
Seniai bebuvau forume, bet ikonogrfija man aktuali, tad įsiterpsiu vėl.
Tai geri straipsniai tiems, kurie nori daugiau susipažinti su pamaldumu su ikonomis tradicija. Kaip besvarstytume - ikona geriausias "ramentas" mūsų maldingumui, jei būtume tobuli jokių ženklų, raštų nereikėtų.
Nesu pripažintas ikonografas, mėginu tai daryti.
Vieną dieną atkasiau Dievo man patikėtą talentą.
Po kiekvienos didesnės pertraukos vėl ir vėl imu melsti Dievo malonės, kaip nedėkingas menininkas (o toks ir esu), kad maldoje gimtų nauja ikona. Dažnai, kažkur netoli šalia yra žmogus, kuriam reikia šio Dievo ženklo, kad sustiprinti jo tikėjimą. Todėl, kiekvieną ikoną dovanoju konkrečiam asmeniui.

Taigi ikona neturi kainos ir neturi autoriaus parašo. Gavęs ikoną, žmogus savanoriškai gali aukoti kažkiek pinigų ikonografui, kad galėtų padengti išlaidas už medžiagas ir priemones.
Antraštė: Ats: Šiuolaikinė ikona
Parašė: Silvija kovo 04, 2018, 07:22:53
Citata iš: Saulius  kovo 03, 2018, 07:49:22Seniai bebuvau forume, bet ikonogrfija man aktuali, tad įsiterpsiu vėl.
(...)
Po kiekvienos didesnės pertraukos vėl ir vėl imu melsti Dievo malonės, kaip nedėkingas menininkas (o toks ir esu), kad maldoje gimtų nauja ikona. Dažnai, kažkur netoli šalia yra žmogus, kuriam reikia šio Dievo ženklo, kad sustiprinti jo tikėjimą. Todėl, kiekvieną ikoną dovanoju konkrečiam asmeniui.

Sveikas, Sauliau, man kaip senbuvei taip smagu, kai kas nors va šitaip užsuka į forumą :) gyvas tikėjimas trykšta iš tavojo liudijimo, ačiū.