• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
kovo 28, 2024, 05:49:46

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Loginis mąstymas, protas

Pradėjo Diak. Tomas M., gruodžio 21, 2015, 20:00:42

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Diak. Tomas M.

Dar yra toks dalykas kaip loginis mąstymas ir Šv. Dvasios apšvietimas. Tarp kitko, loginis mąstymas yra labai vertinamas, nes tai yra mums Dievo duotas ginklas išvengti blogio paspęstų pinklių.

Kaštonas

"Tarp kitko, loginis mąstymas yra labai vertinamas, nes tai yra mums Dievo duotas ginklas išvengti blogio paspęstų pinklių."
Ar tikrai tu tuo įsitikinęs?

kukulis

Na aš sakyčiau, ne tiek ginklas, kiek sveiko žmogaus požymis. Hierarchijos viršuje yra dvasia, o paskui viskam kitkam vadovauja protas, tame tarpe jausmams ir kūnui.

Pas mus tik dažnai būna problema, kad supainiojam dvasią su jausmais  ;D.

Kadangi dvasios iš viso negalime perprasti, todėl pritariu Tomui, kad pagrinde turime remtis protu  :thumbup: , o kur protas nesiekia, ten klusnumu Evangelijai ir Bažnyčiai. Tai ir bus proto paklusimas dvasiai :)

Kaštonas

"Pas mus tik dažnai būna problema, kad supainiojam dvasią su jausmais  ;D."
Tai kam Ją (ją) painioji?

"todėl pritariu Tomui, kad pagrinde turime remtis protu "
Ez 1, 4-28

Pilgrim

Nekurkime naujos temos apie protą, kol nesusitvarkėm su ankstesne.
Bendresniam supratimui -
kai kurie Bažnyčios Tėvai kalba apie tris dalis - nous, dianoia ir logos. Visi trys žodžiai lietuvių kalboje gali būti verčiami kaip "protas". Dianoia - tai matematiniuose ir geometriniuose veiksmuose vartojamas protas. Logos - tai kalbinis protas. O nous - tai "dvasinės akys", kuriomis žmogus mato daiktų esmes.
"Širdis", dažniausiai Bažnyčios Tėvų kalbėjime, yra sielos vieta, kurioje būna "nous". Todėl "nous" dar vadinama "širdies akimis" arba "proto akimis". Širdis, yra žmogaus "centras", vieta kur žmogus gali būti "surinktas" į vieną. Todėl ypač Jėzaus (hesichastinėje) maldoje reikalaujama "protą nuleisti į širdį", t.y. dianoia ir logos nusileidžia į širdį, kad išsibarstytas ir suskaldytas žmogus - širdyje vėl taptų vientisu.

kukulis

Citata iš: Kaštonas  gruodžio 22, 2015, 05:44:15
"Pas mus tik dažnai būna problema, kad supainiojam dvasią su jausmais  ;D."
Tai kam Ją (ją) painioji?

Visi painioja. Sako "pajutau dvasinį įkvėpimą". Nuolat kalbama apie dvasinius pojūčius .. paguodas ir nepaguodas ;)

Galiu ir klysti, bet manau, kad dvasios veikimas kitoks.  Dvasios veikimas proto atžvilgiu toks: "pradedu suprasti tai ko negaliu paaiškinti" (intuityvus supratimas).
Jausmų atžvilgiu toks: "man patinka tai kas anksčiau nepatikdavo ir priešingai pradeda nepatikti tai, kas anksčiau patikdavo" . Bet tai, kas susiję su jausmais, gali būti paveikiama per protą - t.y. jausmai keičiasi priklausomai nuo pasaulėžiūros ( tuo tarpu pasaulėžiūra keičiasi dėl dvasios ). Aišku gali įtakoti ir jausmus tiesiogiai ( per paguodas ir nepaguodas ;) ), bet tai jau ne pati dvasia, o jos išraiška.

Pilgrim

Kukuli,
manyti ir išradinėti iš esmės nieko nereikia. Ir tame mums yra milžiniškas pliusas.
Kadangi tiek Bažnyčios Tėvai, tiek didieji ir mažesni mistikai visa tai jau yra išaiškinę dėlioję ir perdėlioję
lentynėlėse, tik reikia jų raštus pasikelti ir pasiskaityti.

kukulis

Smarkiai prašoviau pagal tuos raštus? :)

Pilgrim

Kukuli,
Aristotelis kalbėdamas apie daiktų ir medžiagos sudėtį kalbėjo apie daleles,
praėjus daug daug šimtų metų atsirado molėkulės
dar vėliau protonai, elektronai
ir dar vėliau visa kvantinė fizika
ar kiekvienas iš jų labai smarkiai prašovė  ;)

Diak. Tomas M.

Čia dar tęsiant off-topic'ą (Kukulis atskirk, jei gali).

Tai, ką pavadinau loginiu mąstymu, angliškai vadina "reasoning" ir tai yra labai svarbus dalykas priimant sprendimus ir bandant nepakliūti į blogio žabangas, nes prisiminkime, kad blogis ir Jėzų gundė gudriai parinktomis Šv. Rašto citatomis, tad galbūt kai mes dar neturime tų "dvasios ar širdies akių", gelbsti loginis mąstymas.

Kaštonas

Tomai, jei kalbėti offtopic, loginis mąstymas atsijungs prie pirmos pasitaikiusios nepaguodos. Ir šia prasme išvis nežinosi kurioje pusėje bažnyčia nei kam tau jos reik.
Tada tam džiaugsmas kuris turi brolių ir sesių VIEŠPATYJE.

Apie Jėzų, kančios akivaizdoje. Jis sakė: ,,Aba, Tėve, Tau viskas įmanoma. Atitolink nuo manęs šitą taurę! Tačiau ne kaip Aš noriu, bet kaip Tu".

Diak. Tomas M.

Tos mintys ne mano, bet žymiai protingesnių ir šventesnių žmonių ;)

Loginis mąstymas neatsijungs prie nepaguodos, nes tikėjimas nėra jausmas, bet išimtinai valios aktas.

Kaštonas

"Loginis mąstymas neatsijungs prie nepaguodos, nes tikėjimas nėra jausmas, bet išimtinai valios aktas."
Loginis mąstymas, atliekamas paguodoje. DAROMAS sprendimas, vykdomas. Vyksta valios veiksmas.

Apie Jėzų, kančios akivaizdoje. Jis sakė: ,,Aba, Tėve, Tau viskas įmanoma. Atitolink nuo manęs šitą taurę! Tačiau ne kaip Aš noriu, bet kaip Tu".

"nes Aš pas Tėvą einu"."
Taigi " jūra iki kelių", "po manęs nors ir tvanas",

Bet vargas tam kuris pakeis sprendimą.
Neišvys pažadėtosios žemės.


Kalbant visai paprastai. Kaip čia taip atsitinką, kad aš padarau nuodėmę?

Diak. Tomas M.

Kaštonai, tu nori supriešinti dalykus, kurie nėra priešingi. Dievas mums davė įvairiausių įrankių, kad išliktume šioje kovoje bent jau leisgyviai. Jei tau šis įrankis nelabai tinka, na, tuomet tu gal pasinaudosi kitais, bet tai nereiškia, kad pats įrankis yra netinkamas ar blogas.

Kaštonas

"Dievas mums davė įvairiausių įrankių, kad išliktume šioje kovoje bent jau leisgyviai. "

BŪTENT.

1 Kor 12


"Jei tau šis įrankis nelabai tinka, na, tuomet tu gal pasinaudosi kitais, bet tai nereiškia, kad pats įrankis yra netinkamas ar blogas."
"Kaštonai, tu nori supriešinti dalykus, kurie nėra priešingi"
Ką tik padarėme taisyklėse papildomus įrašus. Neatsakinėsiu.

kukulis

Ok, atskirsiu apie protą postus tik reikia prisiruošti ;)

Šiaip tas dalykas, kurį turi Tomas omeny, jei teisingai atspėju, tai yra ne "loginis mąstymas" bet "protas" ir/arba "nuovoka".

Loginis mąstymas atspindi žmogaus intelekto lygį.
Yra žinoma daug atvejų, kada žmogus, šiaip negebantis orientuotis aplinkoje, nemokantis bendrauti su žmonėmis ir nežinantis savo gyvenimo prasmės ir tikslo, labai gerai moka žaisti šachmatais arba spręsti galvosūkius. Tai yra aukšto intelekto, bet nenuovokaus/neprotingo žmogaus požymis.

Pvz. sukurti atominę bombą reikalinga daug žinių, aukštas intelektas ir gilus fizikos išmanymas. Tačiau akivaizdu, kad aytominės bombos kūrėjai visai neturi proto, nes daro daiktą, visiškai nenaudingą žmonijai. Argi tai protinga?


Aš taip mąstau,  kad protingo žmogaus esminės savybės - mokėjimas atsirinkti kas svarbiausia. Tas mokėjimas atsirinkti tuo pačiu papildo ir tą patį intelektą, nes atsirinkdamas mąstymo procese svarbius dalykus, tame mąstyme judi link kažkokio tikslo, o ne sukiesi vienoje vietoje, pilstydamas iš tuščio į kiaurą ;)


Andrius4

Citata iš: Tomas M.  gruodžio 21, 2015, 20:00:42
Dar yra toks dalykas kaip loginis mąstymas ir Šv. Dvasios apšvietimas. Tarp kitko, loginis mąstymas yra labai vertinamas, nes tai yra mums Dievo duotas ginklas išvengti blogio paspęstų pinklių.
Šėtonas  tik ir laukia, kad žmogus panaudotu prieš jį savo protą ir logiką. Ar Kristus panaudojo savo protą ir logiką prieš šėtoną? Kristus sakė: "PARAŠYTA". Jis naudojo rašytini Dievo žodį. Nėra kito ginklo prieš šėtoną, kaip Dievo žodis.


kukulis

Tai čia ir yra proto panaudojimas.

Andrius4

O aš manau, kad Raštų. Dievo žodžio.

Diak. Tomas M.

Andriau, mes dar nepapildėme taisyklių, bet dabar matau, kad geriau bus, jei dalyvausi išimtinai "Sudėtingų pokalbių" skiltyje vykstančiose temose. Čia nėra nieko prieš tave, tiesiog čia yra katalikų forumas ir žmonės, skaitantys diskusijas gali manyti, kad čia visur yra katalikų nuomonės, tad vardan aiškumo padarykime taip, gerai?