• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
kovo 28, 2024, 06:11:27

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Loginis mąstymas, protas

Pradėjo Diak. Tomas M., gruodžio 21, 2015, 20:00:42

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Andrius4

Viskas gerai Tomai, aš viska puikiai suprantu. Man tik viena tema dar liko kuria noriu pasisakyti. Ji yra iš sudėtingų pokalbių. Jus ir taip mane ilgai jau laikot. O ir aš turiu judėti pirmyn.

Varlė keliauninkė

Kaip ten bebūtų, sėkmės tau Andriau. Nuoširdžiai :)

Silvija

Citata iš: Tomas M.  gruodžio 22, 2015, 11:26:40
Tai, ką pavadinau loginiu mąstymu, angliškai vadina "reasoning" ir tai yra labai svarbus dalykas priimant sprendimus ir bandant nepakliūti į blogio žabangas, nes prisiminkime, kad blogis ir Jėzų gundė gudriai parinktomis Šv. Rašto citatomis, tad galbūt kai mes dar neturime tų "dvasios ar širdies akių", gelbsti loginis mąstymas.

Tomai, jūs jas turite. Be jų būtų neįmanomas tikėjimas, nes ne protu tikima. Kitaip proto negalią turintys būtų atskirti nuo Dievo, o dažniausiai tokie mažutėliai kaip tik būna labiausiai palaiminti.

Diak. Tomas M.

Na turime, bet tos "akys" labai jau purvais užneštos, o kol stiklus prasivalysim, tai ir reikia paprastesnių priemonių ;)

Donatas

Vien loginis mąstymas gali nuvesti klystekliais, ypač kai nesame laisvi nuo piktojo veikimo. Juk dažnai ir savo klaidas ar nuodėmės pridengiame logišku pasiaiškinimu.

1805  Ant keturių pagrindinių dorybių – tarsi durys ant vyrių – laikosi dorinis gyvenimas, dėl to jos dar vadinamos ,,kardinaliomis" [cardo – lotyniškai (durų, langų...) vyris]; prie jų šliejasi visos kitos dorybės. Pagrindinės dorybės yra: išmintingumas, teisingumas, tvirtumas ir susivaldymas. ,,Jeigu kas myli teisumą – išminties darbų vaisiai yra dorybės. Juk ji moko savitvardos ir protingumo, teisumo ir drąsos" (Išm 8, 7). Kitais vardais šios dorybės yra giriamos daugelyje Šventojo Rašto vietų.

Sigitas

Pritariu broliui Kristuje Jėzuje, Donatui.  :thumbup:
Nereikia žavėtis loginiu mąstymu, nes jis daug kam susuko smegenis ir nuvedė tolyn nuo Dievo.

Nors man pačiam loginis mąstymas padėjo artėti prie Dievo, rasti Jį kūrinijoje, tačiau žinoma daugybė istorijų, kai būtent logika atitolino nuo Dievo.
Ar daug pažįstate tikinčių juristų, advokatų, prokurorų? O juk jie daugiausia logikos studijuoja.  ;)

Kaštonas

"Ar daug pažįstate tikinčių juristų, advokatų, prokurorų? O juk jie daugiausia logikos studijuoja."

Argumentacijos ir logikos klaida.


kukulis

Tai ne argumentacijos klaida, o proto puikybė ;)

Remiantis protu reikia laikytis dviejų taisyklių:

1) Žinoti, kad galiu klysti.
2) Žinoti, kad yra dalykų, viršijančių žmogaus protą.

Bet vien dėl to atsisakyti loginio mąstymo, būtų tas pats kaip nesinaudoti Dievo duota dovana.
Automobiliai nelaksto šviesos greičiu, bet ar tai reiškia, kad turime nustoti važinėtis automobiliais?
(Arba jeigu galiu važiuoti automobiliu, tai nustoti vaikščioti? )
Arba jei nesu Pavarotis, tai ar dėl to turėčiau nustoti dainuoti? :D

O vis dėl to, protas stovi hierarchijoje aukščiau nei jausmai. Todėl sprendimus geriau priimti apmąsčius situaciją, o ne pagal "nuotaiką". ;)


P.S.
Toks brolis Feliksas pasakojo, kad tarybiniais metais laivų kapitonams leido vieninteliams savo kajutėse turėti Bibliją. Visi ateistai kažkodėl arba paklysdavo jūroje arba sudaužydavo laivus :D .

Pilgrim

Citataprotas stovi hierarchijoje aukščiau nei jausmai.
:swoon:
neskubėk su išvadomis

Kaštonas

"Tai ne argumentacijos klaida, o proto puikybė ;)

Remiantis protu reikia laikytis dviejų taisyklių:"

Sakau Kukuli visas komentaras yra didelė loginė vėliau ir argumentacijų ir logikos  KLAIDŲ kratinys.
Ar tu žinai kas yra parašyta ŠVENTAJAME RAŠTE ir BAŽNYČIOS MOKYME?!!!!


Sakau vakar sau pasistatei paminklą. Nes jei tu pats, pirmiausia, laikysies ką vakar paskelbėm, tai beveik nieko negali rašyti apart savosios nuomonės ir TIKRIAUSIAI kaip tu šiandiena jautiesi.
Taigi, tai mane labai nudžiugino.


kukulis

Citata iš: Pilgrim  gruodžio 23, 2015, 08:02:03
Citataprotas stovi hierarchijoje aukščiau nei jausmai.
:swoon:
neskubėk su išvadomis

Čia ne išvada, o rėmimasis autoritetais.

Taip kalba kun. Kazimieras Brilius (mūsų laikmetis, jis tai pristato kaip penkis ontologinius būties lygius). 

Taip kalba Antantas Didysis (šventasis iš pirmojo tūkstantmečio - pirmasis vienuolių krikščionis, jis tai pristato kaip supratimo/aiškinimo dovaną iš Šventosios Dvasios, kuri yra pirmesnė už visas likusias dovanas, nes iš jos kyla dvasių skyrimo dovana, o be jos, galime priimti "dovanėles" ir iš piktosios dvasios ).

Nebent mes kitaip suprantame žodį "hierarchija". Čia turėjau omeny ne vertingumo prasme, o kas kam turi būti pavaldus, prasme.

Kaštonas

"Čia ne išvada, o rėmimasis autoritetais."

argumentum ad verecundiam

"Taip kalba Antantas Didysis (šventasis iš pirmojo tūkstantmečio - pirmasis vienuolių krikščionis, jis tai pristato kaip supratimo/aiškinimo dovaną iš Šventosios Dvasios, kuri yra pirmesnė už visas likusias dovanas, nes iš jos kyla dvasių skyrimo dovana, o be jos, galime priimti "dovanėles" ir iš piktosios dvasios )."

Ats: Loginis mąstymas, protas

LAIKYKIS TAISYKLIŲ

Varlė keliauninkė

Nesupratau cia buvo atsakymas Kukuliui ar sv. Antanui ?

Pilgrim

Kukuli,
o kas trukdė iš karto nurodyti šaltinius ir plačiau bei detaliau išreikšti savo mintį ?

kukulis

Nieks netrukdė.

Tiesiog mano pasaulėžiūra yra tokia susiformavusi, kad protas yra pirmiau už jausmus, o jausmai - ne tas pats kas dvasinis gyvenimas.

Todėl tai man atrodė savaime suprantama.

Diak. Tomas M.

Pilgrim, smagu, kad taip atsargiai su pincetu ištraukei tą šapelį iš Kukulio akies ;) ;D

Pilgrim

Citatakad protas yra pirmiau už jausmus

Man tai nėra savaime suprantamas dalykas.
Hierarchinė proto viršenybė yra įprastinė gamtamokslinė pasaulėžiūra, vakarų civilizacijoje, bet ji nėra vienintelė.

kukulis

Vadinasi aš esu tipinis vakarų civilizacijos produktas ;)

Sigitas

Citata iš: kukulis  gruodžio 24, 2015, 18:10:37
Vadinasi aš esu tipinis vakarų civilizacijos produktas ;)
Produktas?  ;D

Diak. Tomas M.

Albinas Plėšnys apie tomizmą - kaip ten yra su tuo mastymu, pagal Šv. Tomą Akvinietį?  :-\