• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
rugsėjo 07, 2024, 17:50:34

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Apie vaikų mokymą namuose

Pradėjo Silvija, kovo 19, 2013, 04:33:39

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Silvija

Labai diskutuotina, viena iš tų "renesanso" temų :) Nes mano manymu lygiagrečiai turi pasikeisti šeima kaip šeima, net ir visuomenė, kad šitai - mokymas namuose - turėtų teigiamą poveikį vaikui. Ne paskutinėj vietoj - ir kartų klausimas, kai seneliai gyvena drauge, kaip kad buvo prieš šimtmetį. Ir, aišku, labai aktualu vertybės.

Bet netikiu štai tokiu metodu:
CitataČia norėčiau paminėti ir visiškai radikalią namų mokymo (iš angl. homeschooling) kryptį, kai tėvai visai nemoko savo vaiko ir jam pačiam palieka atsakomybę išsemti domėjimosi sritis (iš. angl. k. unschooling). Teko skaityti blogą, kuriame aprašoma, kaip vaikui, susidomėjusiam kompiuteriniais žaidimais, tėvai leido be jokių ribų ir taisyklių išsemti žaidimų aruodą: jis visąlaik žaisdavo, eidavo miegoti, kada nori, pramogų centre išbandė visus žaidimus. Galų gale po kelių savaičių vaikas išsisėmė ir pradėjo domėtis kitais dalykais. Tai – pasitikėjimo vaiku ir vaiko gebėjimu rinktis grįstas mokymas, tačiau, pabrėžiu, yra itin radikalus.

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2013-03-19-erika-juozaitiene-pasakos-ir-istorijos-apie-mokymasi-namuose/97466

Diak. Tomas M.

Mokymas namuose yra man asmeniškai labai gera idėja, bet aišku toks absoliutus paleidimas vaiko į pasaulį pavojingas.

Čia man panašiai, kaip knygoje "Ronija plėšiko duktė", kur tėvas sako Ronijai: "Stenkis neįkristi į upę", o Ronija, stripinėdama ant pat upės krašto mąsto: "Aš darau, kaip tėvas liepė - stengiuosi neįkristi, o juk kaip stengsies neįkristi, jei nebūsi ant upės krašto" ;D

Bet aišku, jei jau tėvai taip darytų, tai turėtų pastoviai melstis, kad Dievas tą vaiką vestų, nes juk tėvai ir skirti būti tuo pirmuoju "filtru", apsaugančiu vaiką nuo pasaulio ir jei jie pasitraukia, kas tada tai atliks?


Diak. Tomas M.

Komentaras Silvijos paminėtam straipsniui:

Kaip visuomet Lietuva ir vėl turi atradinėti "naujus" dalykus, na čia tikriausiai tokia jau dalia :D

JAV šiuo metu namuose mokosi apie 3% visų šalies mokinių ir vargo nemato. Beje, mokymas namuose auga kaip ant mielių ir tam yra svarių priežasčių, pradedant nuo narkotikų ir seksualinės laisvės išvengimo, iki autorės paminėtų ideologinių pasirinkimų.

Keletas svarbių dalykų. Lietuviai įsivaizduoja sėdinčią namuose mamą prie verpimo ratelio ir sūnų, skaitantį knygą, taip nebėra. Mokymas namuose tapo judėjimu ir gyvenimo būdu. Internetinio amžiaus pasekoje, tėvai miestuose buriasi į grupes (kad ir Meetup.com), kur pasidalina pagal specialybę ir tokiu būdu pakaitomis savo namuose moko mažas vaikų grupeles. Sakysime vienas tėvas yra inžinierius, jis vieną dieną savo namuose moko 5 vaikų grupelę fizikos, kita moteris yra rašytoja, ji sekančią dieną savo namų sode moko vaikus literatūros ir t.t. Galimybės yra neribotos.

Kiek juokingai skamba mintys, kad vaikai nematys pasaulio... Mokydamiesi namie, vaikai to pasaulio net daugiau pamatys, nes zoologijos pamokos galės būti zoologijos sode, botanikos - miške, programavimo - internetinio dizaino kompanijoje ir pan. Čia aišku daug kas prilkauso nuo žodžio "pasaulis" suvokimo.

Taip pat labai svarbu paminėti vaikų nepririšimą prie tam tikros klasės, nes tyrimais įrodyta, kad dauguma talentingų vaikų tampa vidutiniokais arba net nebaigia mokyklos, nes mokykloje privalo mokytis lėtesniu tempu, kas jiems galop tampa nuobodu ir sustabdo jų tobulėjimą. Namuose besimokydamas vaikas gali tobulėti jam priimtinu tempu.

Geras pavyzdys yra daugiavaikė šeima Teksase, kur net 6 namuose mokyti vaikai į koledžą įstojo iki 12 metų:

http://healthy-family.org/harding-family-sends-11-year-old-homeschooler-to-college/

Reikia paminėti, kad mokymas namuose tapo atskira verslo šaka - yra leidžiami informacijos paketai tėvams, su visa reikalinga medžiaga, skirta vienos ar kitos klasės vaikui mokyti, knygos apie mokymą namuose, taip pat atsirado internetinių mokyklų, kur vaikai gali pasirinkti kursą ir net gauti oficialų baigimo pažymėjimą. Garsiojo Standford universiteto mokykla yra geras pavyzdys:

http://ohs.stanford.edu

Trumpas filmukas apie dabartinės ugdymo sistemos atsiradimą - aiškina pasaulinio garso švietimo ekspertas Sir Ken Robinson:


http://www.youtube.com/watch?v=zDZFcDGpL4U

Labai geras straipsnis, kodėl verslo atstovai renkasi namie mokytus kandidatus:

http://www.perrymarshall.com/renaissance/escape_from_institution.pdf

Silvija


Diak. Tomas M.

Įdomi alternatyva - gal geras tarpinis variantas tarp mokyklos ir mokymo namuose, plius katalikiška :D

Šv. Juozapo mokykla. Mokytis galima lėtai