• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
spalio 12, 2024, 18:16:29

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Šiuolaikinė ikona

Pradėjo Varlė keliauninkė, vasario 18, 2015, 16:45:18

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Diak. Tomas M.

Aš tą ikoną ant FaceBook'o užmačiau, bet ten aprašymo nebuvo. Man taip atrodo, kad čia Šv. Juozapas su Švč. Mergele Marija.

Varlė keliauninkė

A. Rubliovo Švč. Trejybės šiuolaikinė interpretacija. Man perdaug tuščia ir plokščia.
Ir nelabai įžiūriu koks ten stačiakampis po taure nupaišytas.

Diak. Tomas M.


Varlė keliauninkė

Šio tinklapio ir forumo ikona :)

Augustas

Nuostabu, kaip taikliai pavaizduota.  :thumbup:

Sigitas

Citata iš: Tomas M.  spalio 19, 2015, 06:15:59
Nikola Sarić, Serbų menininkas, gyvenantis Hannover, Vokietijoje.

http://www.newliturgicalmovement.org/2015/10/a-new-image-of-coptic-martyrs-of-libya.html
Šitam paveikslėliui - ikonai mano supratimu yra būtinas komentaras.

Ten apatinis  pats žmogus žiūri ne ten, kur visi kiti. Oranžiniu apdaru žiūri tiesiai prieš save, tarytum į tą, kuris žiūri į tą paveikslėlį. Ką jis sau mano? Ko jis taip žiūri? Ir kodėl jaučiuosi lyg būčiau su peiliu rankoje?  :-\

Silvija

Koks geras pastebėjimas, Sigitai! Lygiai taip juk žiūri ir Jėzus, Jis taip pat oranžiniu rūbu vilki, apglėbęs rankomis kankinius tampant viena.

Šiomis dienomis juk klausėte savęs, ar nuo manęs kas nors priklauso, ar galiu ką nors pakeisti pastarųjų įvykių kontekste? Galų gale, ar meldžiuosi už priešus? Tos akys ikonoje kelia klausimus mums. Daug klausimų. Ar neturėtume kokiu nors būdu ir mes į tą kankinystės ratą įsijungti? :-\

Silvija

Man, tiesą sakant, didžiausią klausimą kelia terorizmas apskritai. Ar jis kyla pats dėl savęs, t.y. teroristams smurtas yra savitikslis, ar mes, t.y. tie, į kuriuos jis nukreiptas, tiesiog neišgirstame, ką nori tuo netinkamu būdu mums pasakyti tie klystantys žmonės (juk galiu juodai apsirengusius dar vadinti žmonėmis?  :-\)

Ir dar abejoju, ar toje ikonoje neprasilenkiama su Kristaus žinia :-\

Silvija

Kaip manote jūs, ar taip tiesmukiškai ikonoje išreikšta idėja neskatina karui? Na, bent jau iš vienos pusės. Pratęsiu savo abejonę šituo pasvarstymu O:-)

Manau čia tinka šios dienos Evangelijos skaitinys:

CitataPrisiartinęs prie Jeruzalės ir išvydęs miestą, Jėzus verkė jo ir sakė: ,,O, kad tu šiandien suprastum, kas tau neša ramybę! Deja, tai paslėpta nuo tavo akių.

Tu sulauksi dienų, kai tavo priešai apjuos tave pylimu, apguls iš visų pusių ir suspaus tave; jie parblokš ant žemės tave ir tavo vaikus su tavim ir nepaliks tavyje akmens ant akmens, nes tu nepažinai savo aplankymo meto".

Du tūkstančiai metų praėjo nuo Kristaus Įvykio, bet pasaulis atrodo taip ir nesuprato Jo žinios. Juk jei suprastų, ieškotų esmės, kodėl sugrįžom prie barbariškų karų... Kiek žinau, islamas atsirado iš dalies dėl to, kad krikščionys nesugebėjo "parodyti Dievo". Tiksliau sakant, buvo nesuprastas Švč. Trejybės slėpinys. O kaip jį suprasti, jei ne iš mūsų pačių gyvenimo pavyzdžio?

Manau ikona tai ir bandė vaizduoti - kad žmonija dar nėra supratusi Kristaus ir Jis dar vis kenčia. O tos akys tarsi prašo: dėl Dievo meilės, atsiverskite! Bet gaunas, kad ji tarsi kaltina juodukus už kankinių mirtį, ji įkūnija karo momentą, padalina žmones ir tarsi supriešina. Bet juk panašioje situacijoje prieš du tūkstančius metų Jėzus meldėsi: atleisk jiems, Tėve, nes jie nežino ką daro.

Ar netrūksta ikonoje ko nors, kas vestų į maldą? :-\ Kaip manote?

Varlė keliauninkė

Tas kuris žiūri, kaip klausė Sigitas, yra dar gyvas, dar yra čia žemėje.
Žiūri kaip ir Kristus tiesiai į širdį. Žvilgsnis vienija su Kristum, drabužio spalva - su nužudytais

bet jau bėgu..

Diak. Tomas M.

Dar dėl to vieno žiūrinčio kankinio... Kiek pamenu, iš tų kankinių buvo vienas (tik vienas), kuris prieš perpjaunant jam gerklę sušuko Jėzaus vardą.

Silvija, o ar nėra ikonos tikslas - tiksliai persakyti įvykį? Ar mes kažką slėpdami, neužsiimtume politkorektiškumu, remdamiesi sava logika sijotume faktus, o mūsų logika ir telieka mūsų... gal ikona yra tam, kad žmogus pats nuspręstų, kokias išvadas padaryti?

Nes tokiu pačiu būdu manau nuėjo visa vakarų kultūra - jie nemėgsta vaizduoti Kristaus ant Kryžiaus, tik prisikėlusį, jie nemėgsta kančios, nes juk kančia, galėtume svarstyti, kaltina žydus, kursto neapykantą ir t.t. ir pan.

Citata iš: Silvija  lapkričio 19, 2015, 10:12:20
Kiek žinau, islamas atsirado iš dalies dėl to, kad krikščionys nesugebėjo "parodyti Dievo". Tiksliau sakant, buvo nesuprastas Švč. Trejybės slėpinys. O kaip jį suprasti, jei ne iš mūsų pačių gyvenimo pavyzdžio?

Norėčiau nesutikti. Juk iš esmės, islamas yra krikščioniška sekta, o juk tuoj po Jėzaus įžengimo į dangų ėmė kurtis visokios sektos ir netikri mokymai. Juk velnias nesnaudžia, prisiminkime, iš ko Mohametas gavo "apreiškimą"... iš "šviesos angelo"... tad čia ne krikščionybės kaltė, bet pačių žmonių silpnybių ir blogio veikimo sintezė.

Silvija

CitataSilvija, o ar nėra ikonos tikslas - tiksliai persakyti įvykį?

Kad lyg ir ne  :-\, bent jau senosios tiesiog "perrašė" tai, kas buvo Šventam Rašte.

Diak. Tomas M.

Truputį papildžiau viršuje...

O kas yra Šventame Rašte, ar ne gana tikslus įvykių aprašymas, ar kokios nors sakmės? ;)

Silvija

Žiūrint paraidžiui - taip, įvykių aprašymas, bet Evangelija dar reiškia Ģerąją Naujieną, o išimant vieną įvykį iš konteksto, kartais pavaizduojama visai kita, neevangelinė dvasia.

Dar pridursiu, kad senosiose ikonose, kiek pamenu, velnias ir buvo paišomas kaip velnias, o ne žmogus.

Diak. Tomas M.

Greitai permečiau akimis google, tai rodos dažniausiai kankiniai ikonose vaizduojami su kryžiumi rankose - tikriausiai jų tikėjimo liudijimo simbolis, bet radau keletą su atvaizduotomis kankinimo scenomis, o šventojo Stepono ikona kartu tinka ir prie modernios ikonos temos:

Varlė keliauninkė

Citata iš: Tomas M.  lapkričio 19, 2015, 11:35:58
Silvija, o ar nėra ikonos tikslas - tiksliai persakyti įvykį?
Ikonos tikslas tikrai ne įvykių perpasakojimas. Tada kokį įvykį perpasakoja Rubliovo Švč. Trejybės ikona?
Jeigu tiksliai atsimenu ir jei teisingai supratau, tai ikonos tikslas yra pavaizduoti anapusybės žvilgsnį į mus, į mūsų pasaulį (šitos temos pradžioje buvau įkėlusi Kurajevo paskaitą apie ikonas).

ps  ir Silvija teisingai pastebėjo, kad drabužio spalva simbolizuoja jog nužudytieji jau su Kristumi danguje.

Andrius4

Citata iš: Tomas M.  lapkričio 19, 2015, 11:35:58
Citata iš: Silvija  lapkričio 19, 2015, 10:12:20
Kiek žinau, islamas atsirado iš dalies dėl to, kad krikščionys nesugebėjo "parodyti Dievo". Tiksliau sakant, buvo nesuprastas Švč. Trejybės slėpinys. O kaip jį suprasti, jei ne iš mūsų pačių gyvenimo pavyzdžio?
Norėčiau nesutikti. Juk iš esmės, islamas yra krikščioniška sekta, o juk tuoj po Jėzaus įžengimo į dangų ėmė kurtis visokios sektos ir netikri mokymai. Juk velnias nesnaudžia, prisiminkime, iš ko Mohametas gavo "apreiškimą"... iš "šviesos angelo"... tad čia ne krikščionybės kaltė, bet pačių žmonių silpnybių ir blogio veikimo sintezė.

Islamas yra daug senesnis negu įsivaizduojama. Islamas kilo nuo Abraomo sūnaus Izmaelio

Varlė keliauninkė

Ne, negalima taip sakyti kad kilo iš Išmaelio. Žydai sako kad musulmonai ir arabu tautos yra Išmaelio palikuonys. Tik tiek. O islamas kaip toks, kaip doktrina atsirado tik 6 amžiaus pabaigoje ar 7 pradžioje.

Andrius4

Citata iš: Varlė keliauninkė  lapkričio 19, 2015, 16:47:03
Žydai sako kad musulmonai ir arabu tautos yra Išmaelio palikuonys.
Taip ir yra, tiesiog islamas, jame tie patys musulmonai ir arabai, kurie buvo Mahometo VI amžiui suvienyti. Tiesiog norėjau parašyti tą faktą, kuri tu ir paminėjai. Kad jie iš Izmaelio

Silvija

Įtikinai, Tomai, senosiose ikonose buvo vaizduojami blogio apsėsti žmonės :thumbup:.

Gal ir be reikalo pradėjau šią diskusiją, grynai iš asmeninio pojūčio žiūrint į atvaizdą. bet tikrai ne iš politkorektiškumo. Tiesiog, kiek kitaip (ne karingai) suprantu Jėzaus Evangeliją. O ikonose, kokią temą jos beatvaizduotų, turėtų Ji būti išreikšta pilnai.

CitataŽodis ,,ikona", graikiškai – eikon (εικων) - tai žodis, reiškiantis ATVAIZDĄ. Krikščionims ikona – tai Apreikštųjų tiesų, slėpinių liturginis atvaizdas, skirtas Dievogarbai ir asmeninei maldai.

http://www.ikona.lt/