• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
balandžio 27, 2024, 10:32:17

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Šiuolaikinė ikona

Pradėjo Varlė keliauninkė, vasario 18, 2015, 16:45:18

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Silvija

Moderni ikona ko gero ir turėtų atspindėti modernią Bažnyčios mintį. Tomas kritikuoja modernizmą Bažnyčioje, bet modernumas yra kas kita. Tai - paskutinių laikų supratimas ir Gerosios Naujienos aiškinimas gyvenantiems čia ir dabar. Aš tai suprantu šitaip: Jėzus nemirė už Tiesą, Jis pats yra Tiesa, kuri numirė už nusidėjėlius, kad jie prisikeltų.

O mes dažnai kovojame "už Tiesą", bet Evangelija neliepia mums to daryti. Ji liepia mylėti iki mirčiai (gal dėl to yra ir nuodėmė iki mirčiai - atmesti tokią meilę). Manau, kad senoji Bažnyčia kartais klysdavo šia prasme, iš ko kildavo religiniai karai. Senoji ikona vaizduodama kankinius iš dalies tai ir atspindi.

Dabartinę Bažnyčią dėl jos elgesio kaltinti politkorektiškumu galima tik tada, kai Ji nori įvykdyti Evangeliją eidama "per aplink", t.y. ne mylėdama, o pataikaudama ar savo elgesiu siekdama kitų tikslų nei vesti į Prisikėlimą per mirtį.

Pilgrim


Diak. Tomas M.

Citata iš: Silvija  lapkričio 20, 2015, 04:07:16
Tomas kritikuoja modernizmą Bažnyčioje, bet modernumas yra kas kita.

Na, ne tai, kad aš kritikuoju, bet Bažnyčia paskelbė modernizmą tikėjime, kaip vieną iš pavojingų erezijų.

Aš padariau klaidą pavartodamas žodį moderni ikona, manau geresnis variantas - šiuolaikiška ikona, tuomet išvengsime visai nebūtinos sąsajos su modernizmu.

Citata iš: Silvija  lapkričio 20, 2015, 04:07:16
O mes dažnai kovojame "už Tiesą", bet Evangelija neliepia mums to daryti.

Čia toks stiprokas pasakymas, gerai būtų iliustruoti Evangelija ar kažkokiu kitu šaltiniu, nes aš pats net nežinau ar sutikčiau su tokiu teiginiu  :-\

Silvija

Tiesą rašiau iš didžiosios. Ar žmogus įgalus apginti Tiesą, kuri Pati žino ką daro? Petras pasišovė tai padaryti "Viešpatie, tau neturi taip atsitikti!" Ką jam pasakė Jėzus? O kai moterys Kryžiaus kelyje verkė, Jėzus joms pasakė: ,,Jeruzalės dukros! Verkite ne manęs, bet verčiau savęs ir savo vaikų!"

Savo mintį dar galėčiau pailiustruoti šiuo pasakymu: "Jei kas sakytų: ,,Aš myliu Dievą", o savo brolio nekęstų, – tasai melagis. Kas nemyli savo brolio, kurį mato, negali mylėti Dievo, kurio nemato." (Jn 4, 20)

Taigi turėjau omeny tai, kad bet kokiam bandyme supriešinti nebelieka meilės. Ikonoje kažkuriuo momentu tai įžiūrėjau (mes ir jie, balta (oranžinė) ir juoda). Tačiau kuo toliau tuo labiau imu matyti tuose juodukuose pačią save, juodąją savo pusę. Ir galvoti, kad vis dėlto ši ikona labai paveiki  :-\

Diak. Tomas M.


Varlė keliauninkė

Dėkui, labai įdomi paskaita.
Nežinojau, kad krikščioniška ikona (vaizdavimo būdas) atsirado ant pagoniško helenistinio meno pamato.

Varlė keliauninkė


kukulis

O kas visi tie žmonės aplink Kristų? Ir kodėl kai kurie tokiomis keistomis pozomis?

Varlė keliauninkė

Kadangi užrašai neįskaitomi, manau, kad Kristaus dešinėje - išgelbėtieji (šviesūs), o kairėje - pasmerktiejį į pragaro ugnį (tamsūs) demonų iškraipytomis pozomis.

Silvija

O gal žinai, ką simbolizuoja ta aštuoniukė po kojomis?

kukulis

Citata iš: Varlė keliauninkė  kovo 26, 2016, 11:58:25
Kadangi užrašai neįskaitomi, manau, kad Kristaus dešinėje - išgelbėtieji (šviesūs), o kairėje - pasmerktiejį į pragaro ugnį (tamsūs) demonų iškraipytomis pozomis.

Tuomet gal būt tai dorybės ir ydos? Dešinėje viršuje (Kristaus atžvilgiu, kuris atsisukęs į mus, gaunasi kairė) matau žmogų, apsikabinusį pagalvę. Gal būt tai tingėjimas arba abejingumas?  Vadinasi kairėje viršuje ( Kristaus atžvilgiu dešinėje ) bus kokia nors darbštumo arba uolumo dorybė?

Varlė keliauninkė

Citata iš: Silvija  kovo 29, 2016, 09:26:44
O gal žinai, ką simbolizuoja ta aštuoniukė po kojomis?
Internete daug visko rašo. Radau net tai, kad aštuoni yra Jahvės skaičius. Bet tai nesąmonė net pagal žydišką gematriją (raidės turi skaitines reikšmes).
O pagal judėjų tradiciją, aštuoni - skaičius, nurodantis reiškinius, išeinančius už fizinio pasaulio suvokimo ribų. Mūsų pasaulio tobulumo skaičius septyni - septynios dienos savaitėje, septynios natos, na ir dar iš Švento Rašto pavyzdžių galima pririnkti. Aštuoniukė išveda mus iš pasaulio į begalybę. Matematikoje grafiškai pavertus aštuonis gauname begalybės ženklą.

Nežinau, ką turėjo minty dailininkė, kuri paišė ikoną, bet esu skaičiusi, kad Dievo (Kristaus) ženklas yra 1, o šėtono - begalybė  :-\

Silvija

Buvau ir aš kažkada "dasikapsčius" prie pastarojo šio ženklo aiškinimo. O prie ieškojimų privedė štai tokia Istorija iš mano gyvenimo :)

Vienų dvasinių pratybų metu, jų vadovas davė užduotį nupiešti savo vardo raidę, žadėdamas vėliau kažkokį siurprizą. Bet aš iš tų pratybų "iškritau" taip nieko ir nesužinojusi. O savo raidę nupiešiau taip, kad besijungiančios linijos ją padarė panašią į aštuoniukę.

Neužilgo išvykau į rekolekcijas, kurių programoje buvo pasivaikščiojimas po gamtą. Teritorijoje, kurioje buvom, plytėjo du tvenkiniai, aš ir ėmiau vaikščioti jų krantais perimetru, bet mano takas perkirsdavo pats save toje vietoje, kur tvenkiniai beveik lietėsi. Ir šitaip mano trajektorija pavirto aštuoniuke (vėl!). Atpažinusi tai ir ėmiau ieškoti šioje ženklo reikšmės, bet vėliau mečiau tai iš galvos, nusprendusi, kad šėtonas gali gundyti per tokius žaidimus :)

kukulis

Aš tai vėl viską per tą dorybių ir ydų prizmę žiūriu. Jeigu manai, kad šėtonas gundo, pamėgink savęs paklausti, ar tai nesusiję su kuria nors yda, pvz. (ir dažniausiai) puikybe.

Silvija

Tada galvojau, kad tai - kaip įstrigimas sunkiai išsprendžiamoje situacijoje, kaip kokia užsikirtusi plokštelė...

kukulis

Na .. kaip man aiškino vienas žmogus yra dvi savokos: simbolis ir ženklas.
Ženklas - tai piešinys arba žodis arba veiksmas, kuris tam tikroje situacijoje turi vieną ir vienintelę reikšmę. Simbolis - analogiškai, tik gali turėti daug reikšmių.

Pavyzdžiui begalybės ženklas matematikoje reiškia begalybę ir nieko kito. Tai ženklas.

Ikonoje paverstas aštuonetas gali būti ir simbolis ir ženklas, bet kadangi jau apie tai pradėjom diskutuoti, taip išeina, kad labiau simbolis, nes nei vienas iš mūsų negali tiksliai nusakyti to piešinio reikšmės. Vis dėl to, atsiremiant į tradiciją, pagal kurią piešinys buvo piešiamas, gal būt pavyktų to simbolio reikšmes įvardinti tas, kurios atitinka ikonos kontekstą, o ne apskritai visas įmanomas, kurios tik mums ateina į galvą? :)

Silvija

Aš tik nupasakojau, kaip jaučiausi vaikščiodama aštuoniuke, mane, tiesą sakant, tada tai išgąsdino, o tikint tai esant velnio simboliu, galima lengvai įvaryti sau paranoją.

Bet gali būti, kad taip ir yra, ikonoje šis simbolis labai primena gyvatę  :-\

Varlė keliauninkė

"Vienetas - mažiausias iš skaičių. Jis yra begalybė. Didėjantis skaičius mano, kad jis artėja prie begalybės. Bet jis nuo jos tolsta. Reikia save žeminti, kad būtum išaukštintas.
Jeigu 1 yra Dievas, tai begalybė - velnias."

CitataViena Išmintinga vienui viena.
Heraklitas, Fragmentai

kukulis

Na .. nenoriu smerkti šito pamąstymo, bet jis man mažų mažiausiai atrodo nelogiškas ;)

Varlė keliauninkė

Tai ir nesmerk. Čia paskaityk ir gerai įsižiūrėk į ikoną
Apd 2,35       
Lk 20,43       
Mk 12,36       
Mt 22,44       
Žyd 1,13