• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
balandžio 27, 2024, 20:21:31

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Šiuolaikinė ikona

Pradėjo Varlė keliauninkė, vasario 18, 2015, 16:45:18

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Silvija

Citata iš: kukulis  balandžio 04, 2016, 04:42:08
Na .. nenoriu smerkti šito pamąstymo, bet jis man mažų mažiausiai atrodo nelogiškas ;)

Pavyzdžiui atvirkštinė perspektyva ikonografijoje - irgi nelogiška. Arba  :-\ dieviška logika žmogiškai juk nesuprantama, dauguma žmonių turi daug ir nori turėti dar daugiau, ir jiems atrodo logiška, kad tai suteiks laimę, bet pasirodo yra atvirkščiai, reikia tik Vieno, kad būtum laimingas. Ir labai daug kas dvasiniam gyvenime yra atvirkščiai, kaip keistuoliai sako, aukštyn kojom :)

Va šita prasme aš suprantu Keliauninkės komentarą.

Diak. Tomas M.

Gal ne visai ikona, bet... Man tik nesižiūri tie drakonai ant Švč. Mergelės Marijos ir Jėzaus rūbų. Drakonų simbolika katalikybėje dažniausiai su piktuoju susijusi.

Augustas

Na, taip. Čia jau yra tikėjimo įkultūrinimo  problemos, kai skirtingose kultūrose vienas ir tas pats simbolis reiškia skirtingus arba net priešingus dalykus. Todėl į tokius simbolius reikėtų žiūrėti labai atsargiai ir neskubėti jų perimti. Beje, apie tuos simbolius ir jų panaudojimą yra tokia nebloga knyga:

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2007-03-16-knyga-apie-simbolika-vaizduote-tiesos-ir-melo-kova/13480

Grįžtant prie drakono temos, tai mes galėtumėm įsivaizduoti, kad kinų kultūros žmogui drakono simbolis galėtų reikšti beveik tą patį, ką mums reiškia, tarkim, liūto simbolis. Ir tai mums galėtų padėti kinus geriau suprasti. (tik, pasikartosiu, kad mums nereikia periminėti jų kultūros simbolių, kai mes savoje kultūroje turim pakankamai savų simbolių, geriausiai išreiškiančių vieną ar kitą krikščioniškojo tikėjimo tiesą.

Varlė keliauninkė

Drakonas pas kinus sekmes, gerumo ir dar kurybiskumo simbolis. Cia tik sekme 'nepriciom' (prie paveikslo nelimpa), nes tai grynai sekuliaraus pasaulio terminas.

Varlė keliauninkė


Silvija

Šita nebent į juokų skyrelį tiktų. Nors, kai pagalvoji, tai net nejuokinga  :-\.

Varlė keliauninkė

Nežinojau kur įkelt
o kodėl į juokų skyrelį? dalykas pakankamai rimts :)

Silvija

Nes pasirodė, kad juokauji pati.

Čia panašūs juokai, kaip ir tame krikščioniškame haiku:

http://tavorankose.org/forumas/index.php/topic,1146.msg14840.html#msg14840

Varlė keliauninkė

Nejuokavau, tikriausia ir pats meistras nejuokavo.
Tik gal nereikia formos sieti su pačiom smegenim kaip materija, greičiau - su jose vykstančiais procesais.

Diak. Tomas M.

Atradau a.a. šveicarų dailininkę Bradi Barth, kurios kūriniai tikrai panašūs į šiuolaikines ikonas. Man kiekvienas jos paveikslas persunktas ramybės, švelnumo ir meilės:

http://www.bradi-barth.org/galerie-bradi.php

Beje, naršyklė turi būti palaikant flash, kaip pvz. Internet Explorer, Edge ir pan.

kukulis

Pas mane Mozilla. Palaiko :)

Ačiū už nuorodą, nuostabios ikonos.  :thumbup: Nors pirmas įspūdis buvo kad šiek tiek vaikiškos :)

Varlė keliauninkė

iš tiesų tai neikonos, o piešiniai, tapybos darbai.
Ir apskritai šiuolaikinė ikona galbūt turėtų būti rašoma kabutėse, nes kanoninėje ikonoje nesijaučia (ir neturi jaustis) autoriaus individualumo ir braižo. O pas šitą dailininkę jaučiasi, beje darbai visai neblogi :)

Diak. Tomas M.

Taip, tai dailė, bet man jos paveikslai labai "ikoniški" ;)

Saulius

Bradi Barth yra dailininkė, bet tikrai jos darbai nieko bendro su ikonografija neturi. Ir ne tik dėl ne ikonografiškos atlikimo technikos. Kaip teisingai buvo pastebėta ikonografas nepasirašo ikonos ir nesiekia pripažinimo, nestato ikonų į parodas, nes ikona gimsta iš maldos ir yra skirta maldai, taip kaip Kryžius. Minėtos dailininkės darbai yra spalvotos grafikos kūriniai -jie labai tiktų knygoms iliustruoti (tikriausiai dalis darbų sukurta tikslu iliustruoti religinio turinio leidinius). Taigi, tai ne ikonos. Ir tai nė kiek nesumenkina jos kūrybos. Taip kūryba ir individualizmas yra dailininko siekiami dalykai, bet ne ikonografo. Ikonografas pašvenčia save Dievui, kad dalintųsi Gerąja Naujiena, jis neieško sau naudos. Todėl, jis ikoną ne tapo, bet rašo, nes iš esmės ikona yra užrašytas Dievo Žodis teptuku. Religinio turinio paveikslas yra dailininko individualus santykis su religija - jis daugiau iliustracija šalia teksto, nes kai kurie simboliai gali būti neaiškus ir reikalauti papildomo paaiškinimo.

Diak. Tomas M.

Citata iš: Saulius  rugpjūčio 15, 2016, 08:22:58
...nes kai kurie simboliai gali būti neaiškus ir reikalauti papildomo paaiškinimo.

Matau, Sauliau, mes jau čia anksčiau diskutavome, kad krikščionys nusirito taip žemai, kad jie net pamiršo pačios Bažnyčios naudojamą simboliką ikonose ir kitur. Tad šiais laikais ikonos susiduria su ta pačia "simbolių skaitymo" problema, kaip ir menininkų interpretacijos.

Silvija

Citataikonos susiduria su ta pačia "simbolių skaitymo" problema,

Na, tuomet tai ne ikonos, mes juk patys šiuolaikinį dvasinį meną pavadinome šiuolaikine ikona, bet turint omeny kabutes (Šiuolaikinė "ikona"). Ir visai nenorėdami to meno sumenkinti. Pritarčiau šiam Pilgrim komentarui:

Citata iš: Pilgrim  vasario 20, 2015, 03:13:19
Mano galva  ;) modernios ikonos nėra  :-\ yra arba ikona arba ne ikona,
nes ikona ne piešinys ir tikroji ikona yra Jėzus.
Labiau patinkanti nuoroda  :)
http://www.polia.info/Ikona/Ivadas.htm

Saulius

pritariu Pilgrim - modernios ikonos nėra. Lygiai kaip ir "modernios santuokos nėra. Galima vadinti įvairiai du žmones (normalios lytinės ar nenormalios orientacijos) susimetusius drauge gyventi, bet tik modernus pasaulis kelia pretenzijas tai vadinti santuoka.
Tas pat su ikona - na negalima bet kokio religinio meno kūrinį vadinti ikona. Dabar kompiuterinius mygtukus-paveikslelius vadina "ikonomis". Ir ne tik: pagooglinkite žodį "ikona" ir jums pateiks labai daug turinio, kur puikuosis šio pasaulio "pupytės", kurias modernus pasaulis taip pat vadina "ikonomis".
Ikona yra tam tikra technika atliktas darbas (technologiniu požiūriu): kiaušinio trynio emulsija ir grynųjų, (dažnai brangiais) natūraliais mineraliniais ir organiniais pigmentais atliktas darbas išreiškiantis Dievo Ž vaizdu. Kodėl? todėl, kad ikonai netinka laikinos priemonės - ji liudija Amžinybę, todėl ir pati yra gaminama iš mažiausiai laikui pavaldžių priemonių, tokių kaip tikras auksas, sidabras ir tikri pigmentai (gali būti į dulkes sutrinti brangakmeniai) -jie ilgiausiai nenublunka, turi didžiausia spalvinį skaistumą ir gali išsilaikyti tūkstančius metų. Todėl visai netinka aliejinė, akrilinė ar kitos laikui mažiau atsparios technikos. Tokia yra ikonos idėja, gimusi Bizantijos laikotarpyje.
Esu išmėginęs visas tas dailės technikas, tačiau tokių spalvų nėra nei aliejinėje, nei akrilinėje paletėje. Todėl labai liūdna, kai mėginama vadinti ikona kūrinius, su ja nieko bendro neturinčius.

Saulius

Silvija ir V.Keliauninke -pamėginsiu įkelti čia. Tai tik pradžia, nors pirmąją parašiau prieš 5metus, bet jei Dievas laimins - dirbsiu toliau.
Tai ketvirtoji, ji maža - tik 11x17.

Diak. Tomas M.

Labai graži. O tik sau rašote ar ir pagal užsakymus?

Prisiminiau, kai mūsų benediktinų altoriui rusų dailininkas Vladislav Andrejev rašė ikonas, tai sakė, kad jis pasninkavo tuo metu.

Saulius

Yra ikonografo malda. Tikriausiai galima ir pasninkauti, ne tai svarbiausia. Svarbu nusižeminimas ir malonės stovis.