• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
gegužės 01, 2024, 21:03:21

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


„KVARKAI, CHAOSAS IR KRIKŠČIONYBĖ.

Pradėjo Kaštonas, lapkričio 09, 2015, 05:41:16

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Kaštonas

KNYGA ,,KVARKAI, CHAOSAS IR KRIKŠČIONYBĖ. KLAUSIMAI MOKSLUI IR RELIGIJAI"
John Polkinghorne. Kvarkai, chaosas ir krikščionybė. Klausimai mokslui ir religijai. Iš anglų kalbos vertė Gedinimas Žukas. – Kaunas: Vox altera, 2014. – 80 p.
Teologinis leidinys ,,Kvarkai, chaosas ir krikščionybė. Klausimai mokslui ir religijai" – tai jau ketvirtasis Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provincijos inicijuojamo projekto ,,Siekiantiems begalybės" leidinys (pirmasis – ,,Tikėjimo slėpinys. Įvadas į katalikybę", antrasis – ,,Didieji klausimai vaikams", trečiasis – ,,Mokslas ir tikėjimas. Naujasis įvadas").

Pagrindinis projekto tikslas – prisidėti prie mokslo ir tikėjimo dialogo puoselėjimo, nes gerai pagrįsti naujausi moksliniai atradimai neišvengiamai skatina kelti Dievo egzistavimo klausimą.

Knygoje ,,Kvarkai, chaosas ir krikščionybė. Klausimai mokslui ir religijai" pateikti trys skirtingi būdai, kaip susidurdami su mokslo iššūkiu žmonės ieško atsakymų į įvairius jiems rūpimus egzistencinius klausimus.

Ar mokslas teikia faktus, o religija tik nuomones? Ar Visatoje yra ženklų, rodančių, kad ją sukūrė Kūrėjas? Ar mokslininkas gali tikėti stebuklais ir melstis?

Johnas Polkinghorne'as (g. 1930), Kembridžo universiteto matematinės fizikos profesorius, 1982 m. tapęs anglikonų dvasininku, jau daug metų domisi teologijos ir mokslo sąveika ir šioje knygelėje į šiuos fundamentalinius klausimus atsako paprastai, aiškiai, gyvai ir nuoširdžiai.

,,Būdamas mokslininkas ir anglikonų dvasininkas, stengiausi suprasti, kaip vienas su kitu susiję mokslinis ir religinis požiūriai į pasaulį. Ar mums reikia kurį nors iš jų rinktis, ar vis dėlto jie vienas kitą papildo taip, kad kartu teikia pilnatviškesnį vaizdą nei kiekvienas atskirai? Manau, mums reikia mokslo ir religijos ir jie gali vienas kitam pasakyti daug svarbių dalykų. Tikiuosi, kad ši knygelė padės šį pokalbį įsitraukti ir kitiems. Mėgstu sakyti, jog esu ,,dviakis", žvelgiu į tikrovę iš dviejų - mokslo ir religijos - perspektyvų. Toks regėjimas padeda man pamatyti daugiau nei žiūrint tik kuria nors viena akimi."

Johnas Polkinghorne
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2014-11-03-knyga-kvarkai-chaosas-ir-krikscionybe-klausimai-mokslui-ir-religijai/123763


Kaštonas

Labiausiai patiko vienas momentas. Aprašo apie mokslo plėtrą. Pateikia pavyzdį. Jei to pačio klausimo paklaustume skirtingose pasaulio dalyse, kokį atsakymą gautume. Aš pradėsiu antraip – pirma religinio – kokia pasaulio prigimtis. Tai aišku, kad gautume skirtingus aiškinimus. Budistai vienaip aiškintų, krikščionys kitaip. O jei paklaustume mokslinio klausimo, tai visam pasaulyje gautume vienodą atsakymą. Va, čia man ir juokingiausia. Mokslinis klausimas: iš ko sudaryta materija. Oba, galvoju, ką aš žinau. Ir čia Polkinghorne atsako. Taigi visiems aišku, kad iš kvarkų ir gliuonų. Oi, negaliu kaip juokinga. Aš net neturiu supratimo kas tie kvarkai ir gliuonai. O jam taip akivaizdu, kad visi pasaulyje žino iš ko materija sudaryta – taigi iš tų "įžymiųjų" (cituoju) kvarkų ir gliuonų. Na, dabar jau žinau, kad protonai ir neutronai tikima (aha, gerai pasakiau) jog sudaryti iš kvarkų ir gliuonų. Ten visokie bozonai, hadronai, labiausiai man patinkančios dalelės: aukštyn, kairėn, dešinėn.

Taigi mokslininkko požiūris į mokslą ir religiją. Mokslas kuo toliau, tuo labiau panašėja į religiją. T.y. daug mokslinių teorijų nebe eksperimentiškai įrodomos, o daugiau moksliškai išmąstomos: Didžiojo sprogimo teorija, evoliucija ir t.t. Beje, čia atreiptinas dėmesį, kad tas pats taikoma ir religijai.
https://atfworld.wordpress.com/2014/12/01/knyga-john-polkinghorne-kvarkai-chaosas-ir-krikscionybe-klausimai-mokslui-ir-religijai/