• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
lapkričio 23, 2024, 10:21:25

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Pagalbinės priemonės skaitant Šventąjį Raštą

Pradėjo zulija, kovo 26, 2013, 09:25:07

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

zulija

Man iskilo toks klausimas, kaip skaityti ir suprasti biblija? butu smagu pasidalinti patirtimi

Silvija

Geriausia tai daryti su patyrusiu, mokslų ragavusiu dvasininku. Aš pati rimčiau pradėjau, kai parapijoje susikūrė šv. Rašto skaitymo grupė, kuriai vadovavo kun. A. Akelaitis. Dabar jis, beje, veda laidas Marijos radijuje ir turint laiko galima perklausyt visą archyvą: http://www.marijosradijas.lt/radijo-laidos/101-biblijos-sl%C4%97piniai.html

Kitas, savarankiškas būdas, yra skaityti dienos skaitinius. Gera yra išgirsti kunigo homiliją ar perskaityt komentarą, kurį kasdien galima rasti bernardinai.lt.

Skaityti vienam - taip pat nedraudžiama :), bet reikia turėt omeny, kad mūsų pačių interpretacijos gali ir paklaidinti.

Diak. Tomas M.

Dar vienas pagalbinis resursas yra specialios Šv. Rašto ir Psalmių aiškinimo knygos, dažnai parašytos didelę patirtį turinčių dvasininkų. Net vienuoliai, skaitydami Šv. Raštą, dažnai turi aiškinimo knygą pasidėję šalia, kad kartu galėtų pasigilinti ir geriau suprasti.

Nežinau ar tokių knygų yra išleista lietuviškai, bet rusiškai galima nusikrauti čia:

Библия. Священное Писание. Толкования

Katalikiškas ir stačiatikių aiškinimas gali nežymiai skirtis, bet manyčiau pagrindiniuose dalykuose jis turėtų sutapti, pataisykite, jei suklydau  8)

Šios dvi knygos parašytos Šv. Bazilijaus (Vasilijaus) Didžiojo, vyskupo ir Bažnyčios mokytojo, dar iki Bažnyčios skilimo:

Беседы на Псалмы

Беседы на Шестоднев

zulija

Aciu, turiu gan nebloga biblija, kazkur skaiciau, kad pries skaitant reiketu pasimelsti.

nf

Citata iš: Tomas M.  kovo 26, 2013, 11:58:32

Šios dvi knygos parašytos Šv. Bazilijaus (Vasilijaus) Didžiojo, vyskupo ir Bažnyčios mokytojo, dar iki Bažnyčios skilimo:

Беседы на Псалмы

Беседы на Шестоднев
Čia tos pačios knygos tik formatas labiau pritaikytas eskaityklėm ir planšetėm :
http://predanie.ru/lib/book/70856/
http://predanie.ru/lib/book/70853/

Silvija


Silvija

Šiandien beskaitinėdama bernardinus, kun. A. Akelaičio (bralgio) komentare (2013-05-07 23:28) radau labai vertingų nuorodų ir patarimų Šv. Rašto studijoms:

Citatanepamenu kieno tai mintis, tačiau ji yra tapusi tam tikru Biblijos skaitymo moto: "Geriausias Biblijos komentaras yra pati Biblija". T.y. geriausiai Bibliją aiškina pati Biblija, jei ji skaitoma kaip visuma.

aišku, skaitant kieno nors vedantis žodis, komentaras yra rimta pagalba. tai čia vėlgi - užsienio kalbos yra didelis privalumas ir vartai. tačiau net ir lietuviškai yra nemažai smagių dalykų prirašyta:

http://biblija.lt/index.aspx/ivadai_rakt/ivadas_ikg/ - nors ir nebaigtas, bet smagus tekstas. apskritai biblija.lt neblogai dirba bendrų įvadų linkme, duodama nurodymus į Bažnyčios dokumentus - ten klodų klodai suausti juk...

kalbant apie glaustą, bet pakankamai "mėsingą" palydovą Biblijos skaitymui siūlyčiau šitą:
http://www.sena.lt/religija_filosofija/swiderkowna_anna-pasnekesiai_apie_biblija/376488

šita knyga http://www.btz.lt/lt/skaitytu-knygu-kvapas/1/5278 šiek tiek "seklesnė" (o ir vertimas kai kur silpnokas).
pastaruoju metu mąstau apie projektą - lietuviškai sutitruoti šiuos - http://bibledex.com/ - video. super smagus, glaustas ir kabinantis reikalas, sakyč :)

na, ir pagaliau lieka pavieniai straipsniai, kurių tikrai yra, tik reikia netingėt pasiknaisiot - http://www.seminarija.lt/index.php?id=54&nid=43 t.p. http://www.seminarija.lt/index.php?id=54&nid=71 [gal yra ir trečias/ketvirtas tomas jau?..], beigi http://www.vdu.lt/Leidiniai/SOTER/

na, ir žinoma - šviesios atminties Rubšys su "Raktais". nors jo rašymo stilius klampokas tiems kurie mėgsta greitą skaitymą.

Taip pat ir mes patys jau esame apie tai šnekėję čia ir nemažai resursų suminėję.

ritajuo

Citata iš: zulija  kovo 26, 2013, 09:25:07
Man iskilo toks klausimas, kaip skaityti ir suprasti biblija? butu smagu pasidalinti patirtimi

Dalinuosi savo patirtimi  :) esu visiška naujokė, taip sakant "žalia" Biblijos skaitovė.
Laikausi patarimo pirmą kartą Šventą raštą perskaityti kaip paprastą knygą.
O pradėjau nuo Armour Michael knygelės "Biblijos vadovas naujokams"

Internete radau nuorodą:

Biblijos vadovas naujokams

Brangūs mūsų skaitytojai, norime jums pasiūlyti nuostabią knygą, kuri, tikime, pasitarnaus tiems, kurie nuoširdžiai trokšta tiesos. ,,Biblijos vadovas naujokams" buvo parašyta tam, kad žmonės, norintys kuo geriau suprasti Bibliją bei svarbiausias jos idėjas, pasiektų savo tikslą. Šioje knygoje Biblijos temos bei struktūra pristatytos lengvai skaitomu ir nesudėtingu stiliumi. ,,Biblijos vadovas naujokams" parašytas tiems, kurie apie Bibliją nežino visiškai nieko, tačiau šios knygos paprastumas pasitarnaus ir tiems, kuriuos būtų sunku pavadinti Biblijos naujokais. Ši knyga nemokama, tai mūsų dovana jums.

vkb.lt/index.php?page=apie-mus - tai Vilniaus Kristaus bažnyčios tinklalapis.

Gal kam bus naudinga  :)

Silvija

Rita, VKB - protestantiška bendruomenė, nors apie save jie ir sako: "Kristaus bažnyčia - nei Katalikų, nei Protestantų, nei Stačiatikių."

Tokių "reformatorių" randasi vis daugiau po saule ir katalikai turi būti atsargūs naudodamiesi jų vadovėliais, tiksliau - katalikai turėtų NESIVADOVAUTI jų vadovėliais, nes mes turime savo Katekizmą, Tradiciją ir Raštus, pažymėtus nihil obstat arba imprimatur.

Pastaruoju metu vis labiau įsitikinu, kad Bibliją skaityti ir ypač Ją aiškinti be tam pasiruošusio dvasininko palydos negalima. O negalima todėl, kad Jos žemiškieji autoriai yra kaip taisyklė Rytų kultūros atstovai ir anuometinio gyvenimo papročius, kultūrą, kalbą, per kurią Dievo žodis aiškina visai žmonijai svarbius dalykus, reikia gerai išmanyt, nes nuo to dažnai keičiais pati teksto prasmė.

Mes - vakariečiai. Todėl likti savoje Vakarų Bažnyčioje mums yra saugu dėl tradicijos, kuri skrupulingai saugojosi erezijų jau du tūkstančius metų. Argi gali naujai atsiradusi bendruomenė mums garantuoti tokią apsaugą?

ritajuo

Silvija, ačiū už informaciją, gi rašiau kad esu dar visai "žalia" šiam kely... O Biblijos vadovą gavau ne iš vilniečių, bet iš panevėžiečio kunigo "su stažu", todėl net nepagalvojau, kad čia kažkas negerai...

Diak. Tomas M.

Graudu, kai kunigai nesugeba rasti nieko tinkančio iš tūkstančių metų patirties Bažnyčios lobyno :-\

kukulis

Aš perverčiau kelias temas ir radau antrą kartą tavo parašymą, kad Šventojo Rašto interpretavimas yra pavojingas dalykas.

Gal galėtum plačiau paaiškinti šį teiginį, nes dabar (nors turbūt to nerašei) gali pasirodyti, kad skaityti Šventąjį Raštą kenksminga(?), nors su tuo niekaip nesutikčiau. Ką turi omeny "pavojinga interpretuoti"?

Sigitas

Citata iš: kukulis  vasario 03, 2014, 04:10:56
Aš perverčiau kelias temas ir radau antrą kartą tavo parašymą, kad Šventojo Rašto interpretavimas yra pavojingas dalykas. ... gali pasirodyti, kad skaityti Šventąjį Raštą kenksminga(?), nors su tuo niekaip nesutikčiau. Ką turi omeny "pavojinga interpretuoti"?
Savavališkas Šventojo Rašto interpretavimas veda prie skilimo, kaip žinome iš istorijos. Šventąjį Raštą skaitome, apmąstome, kontempliuojame Tradicijos kontekste. Savojo supratimo nekeliame virš Bažnyčios mokymo.

Pilgrim

Interpretuoti asmeniškai galime kiekvienas, ne tik galime, bet ir tą realiai darome  :read:
nes kiekvienam Šv. Raštas, jį skaitant prabyla, įžvalgos, klausimo, abejonės ar kitokiu pavidalu.
Tačiau skelbti ir mokyti galima tik remiantis Bažnyčios mokymu

kukulis

Supratau  :thumbup:

O jeigu "dalintis" apie tai kaip asmeniškai supratau galima, ar čia irgi bus kaip skelbimas?

Pilgrim

Na ir gal reikėtų pažymėti, kad mokyti galima tik turint kompetetingą Bažnyčios leidimą,
maldos grupelėje juk irgi vyksta pasidalinimas ir kartais būna tokių erezijų  :o taigi dalinkis savo įžvalgomis

kukulis

Turbūt dalinantis įžvalgomis reikia pabrėžti, kad čia yra asmeninė įžvalga, o ne Bažnyčios mokymas.

Beje, neautorizuotas mokymas įdomiai vertinamas pravoslavų doktrinoje kaip tam tikras "apsižavėjimo" (http://en.wikipedia.org/wiki/Prelest) požymis. Skaitosi netgi vienuolyno vyresnysis, atėjęs į kitą vienuolyną, neturi teisės ką nors mokyti, jeigu jo to niekas neprašo (http://en.wikipedia.org/wiki/Prelest#Passion_of_teaching).

Silvija

Sekant analogija, neturėtume per daug žavėtis ir mes pravoslavų Rašto aiškintojais ;)

Savosios Bažnyčios mokymą turime visų pirma pažinti.

kukulis

Na, iki 1000 metų pravoslavų ir katalikų Bažnyčia buvo bendra ir bendri bažnyčios tėvai ir Šventojo Rašto aiškintojai, tame tarpe ir Joanas Laiptininkas :)

Silvija

Taip, bet žiūrėk, kas dabar dedasi, kai nebesuprantame II Vatikano. Iš vienos pusės, laikytis ankstyvosios Bažnyčios mokymo teisinga, bet nereiktų užmiršt, kad ta Bažnyčia nukeliavo jau ne vieną šimtmetį.