• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
lapkričio 22, 2024, 06:59:08

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Sumorum Pontificum sukaktis- Benedikto XVI indėlis išsaugant Bažnyčios Tradiciją

Pradėjo Diak. Tomas M., liepos 09, 2013, 03:42:51

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Diak. Tomas M.

Prieš šešerius metus Popiežius Benediktas XVI paskelbė apaštališkąjį laišką Sumorum Pontificum (lietuviškas Sumorum Pontificum taikymo tekstas), kuriuo grąžino tikintiesiems teisę švęsti
Tradicines Lotyniškas (dar vadinamas Tridento) Šv. Mišias ir Tradicinius Krikšto bei Santuokos Sakramentus.

Citata8. Motu proprio Summorum Pontificum yra svari Romos popiežiaus mokymo ir jo pareigos (munus) reguliuoti ir tvarkyti šventąją Bažnyčios liturgiją[3] išraiška. Šis motu proprio parodo jo, kaip Kristaus Vietininko bei visuotinės Bažnyčios Ganytojo, rūpestį[4] ir išsikelia tokius tikslus:

a) pasiūlyti visiems tikintiesiems Romos liturgiją senesne vartosena (usus antiquior) kaip lobį, kurį reikia rūpestingai išsaugoti;

b) realiai garantuoti ir užtikrinti ekstraordinarinės formos naudojimą visiems tiems, kurie to prašo, kadangi 1962 m. galiojusios lotyniškosios liturgijos naudojimas yra galia, suteikiama dėl tikinčiųjų gėrio, ir todėl ją reikia interpretuoti prasme, palankia tikintiesiems, kurie yra jos pagrindiniai adresatai;

Viename interviu išgirdau įdomią mintį - pasirodo tradicinis tikinčiųjų pamaldumas yra ne kas kita, kaip pašaukimo forma. Pagalvojus - logiška! Džiugu, kad nors ir po pusšimčio metų, dalis tikinčiųjų atgavo teisę į savo pašaukimą ;D

Kur Lietuvoje vyksta Tradicinės Lotyniškos (Tridento) Šv. Mišios galima rasti čia (o taip pat atsispausdinti lankstinuką su lotyniškų Mišių tekstų vertimu ir paaiškinimu):

http://www.arche.lt/p/sv.html

Kardinolas Raymond L. Burke pasakoja apie Tradicinių Lotyniškų Mišių istoriją ir reikšmę:


http://www.youtube.com/watch?v=7c62iZ4ufOY

O štai čia įrodymas, kad Tradicinės Lotyniškos Mišios turi ateitį :)


http://www.youtube.com/watch?v=pNUs-QLBCZ8

Lietuviškas spaudos pranešimas ( http://www.katalikai.lt/index.php?id=8&nid=1491 ):

CitataMotu proprio palengvino 1962 m. Mišiolo vartoseną

Liepos 7 d. paskelbtas popiežiaus Benedikto XVI apaštališkasis laiškas motu proprio forma ,,Summorum pontificum". Šiuo dokumentu aptariama Romos liturgijos iki 1970 m. reformos taikymas. Drauge su šiuo dokumentu paskelbtas aiškinamasis popiežiaus laiškas pasaulio vyskupams. Pasak motu proprio, Romos liturgija turės dvi formas: įprastinę (ordinarinę) ir ypatingąją (ekstraordinarinę). Įprastinė liturgijos forma yra popiežiaus Pauliaus VI įvykdytos liturginės reformos padarinys. Liturgija ypatingąja (ekstraordinarine) forma švenčiama pagal popiežiaus Jono XXIII 1962 m. patvirtintą Mišiolą. 1962 m.apeigyno liturgija švenčiama lotynų kalba, bet Mišių skaitiniai gali būti skaitomi tautinėmis kalbomis. Motu proprio leidžia taikyti ankstesnę liturgiją visiems to norintiems, tačiau neprimeta ypatingosios liturgijos formos tiems, kuriems tinka ordinarinė forma. Abi liturgijos formos turi kalendorinių skirtumų minint kai kuriuos šventuosius, taip pat naudojamasi skirtingais lekcionarais. Motu proprio numatoma galimybė pagal ankstesnį apeigyną švęsti Krikšto ir Santuokos sakramentus. Tokia pat galimybė galioja laidotuvėms ir gedulinėms Mišioms.

Vatikano spaudos centro ir Vatikano radijo direktoriaus kun. Federico Lombardi SJ komentuodamas Benedikto XVI motu proprio sakė, kad šis dokumentas ,,nereiškia jokios revoliucijos nei žingsnio atgal". Pasak jo, popiežius tiesiog rūpinasi tais tikinčiaisiais, kurie nori dalyvauti Mišiose pagal tridentiškąsias apeigas. Pasak kun. F. Lombardi, tiems, kurie neketina keisti savo liturginės praktikos, popiežiaus laiškas reiškia paraginimą švęsti liturgiją ,,kruopščiai ir pagarbiai". Jis taip pat sakė: ,,Kaip senosios liturginės knygos nebuvo uždraustos ar laikomos kenksmingomis, – panašiai niekam nevalia negatyviai vertinti atnaujintos liturgijos."

Vokietijos vyskupų konferencijos pirmininkas kardinolas Karlas Lehmannas, komentuodamas popiežiaus laišką, pavadino jį ,,pozityviu žingsniu". Jis pareiškė nuomonę, kad popiežiaus dokumentas nesukels didelių pokyčių katalikų parapijose.

Austrijos vyskupų konferencija įvertino popiežiaus dokumentą specialiu pareiškimu ,,Dėl bendrystės tiesoje ir meilėje". Pasak Austrijos vyskupų, Benedikto XVI motu proprio padės įveikti susiskaldymą Bažnyčioje.

Prieš paskelbdamas motu proprio Benediktas XVI jį pristatė tų šalių vyskupams, kur kildavo daugiausia problemų dėl senosios apeigų formos (tai daugiausia prancūzų ir anglų kalbų šalys). Tose šalyse vyskupai nenoriai teikdavo leidimą švęsti Mišias pagal 1962 m. ritą.

,,Bažnyčios žinios" katalikai.lt

Taip pat skaitykite: XXI Amžiaus straipsnis "Popiežius atkuria teisingumą liturgijoje"

Silvija

Įspūdingas video su tuo žaidžiančiu vaiku, įdomu, kas vyksta tuomet tarp jo ir Dievo...

Citata iš: Tomas M.  liepos 09, 2013, 03:42:51

Viename interviu išgirdau įdomią mintį - pasirodo tradicinis tikinčiųjų pamaldumas yra ne kas kita, kaip pašaukimo forma. Pagalvojus - logiška! Džiugu, kad nors ir po pusšimčio metų, dalis tikinčiųjų atgavo teisę į savo pašaukimą ;D


Džiaugiuos, kad radai tai  :thumbup:, bet esant parapijiečiu įprastinėje parapijoje atradus šį pašaukimą turėtų būti nelengva, nes esant vienam ar kad ir dviese, juk niekas nesistengs dėl tavęs ko nors keisti:

Citata5 str. § 1. Parapijose, kuriose nuolatos yra prie ankstesnės liturginės tradicijos prisirišusių tikinčiųjų grupė, klebonas turi noriai priimti jų prašymus šventąsias Mišias švęsti pagal 1962 m. išleisto Romos mišiolo ritą. Pats jis turėtų rūpintis tokių tikinčiųjų gerovę darniai suderinti su įprastine, pagal kan. 392, vyskupo vadovaujama parapine pastoracija, vengdamas nesantarvės bei skatindamas visos Bažnyčios vienybę.

Belieka du keliai - arba burti tokią tikinčiųjų grupę, arba pasiieškoti tinkamos parapijos, kas iš tikrųjų tai sukelia nemažai problemų :-\

Diak. Tomas M.