• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
lapkričio 23, 2024, 12:43:45

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Karate ir kiti rytų kovos menai - ar suderinama su krikščionybe?

Pradėjo Žuvis, rugsėjo 07, 2015, 18:09:09

0 Nariai ir 4 Svečiai peržiūrinėja šią temą.

Augustas

Citata iš: Augustas  rugsėjo 17, 2015, 08:51:12
P.S.
Citata
p.s. kursai su pietų pertrauka, pabaiga apie 15.00, vyks šalia Aušros Vartų

O ta pietų pertraukėlė kurią valandą ir kurią valandą Tamsta atgal į Kauną vykstat? Manau, kad dėl susitikimo galim tartis apie 15.15-15.30 prie šv.Kazimiero bažnyčios, jei Tamstai nebūtų sunku iki ten ateiti (galiu ir aš ateiti iki Aušros Vartų). :) Antradienį dar patikslinkit laiką, ir manau, kad po to patikslinimo galima bus mūsų susitikimą patikėti Dievo malonei. :)

Na, tai, Pilgrim'e, kaip dėl trečiadienio susitikimo prie šv. Kazimiero Bažnyčios (ar prie Aušros Vartų)? :)

Pilgrim

Teoriškai pabaiga 15.15-15.30.
Pasitikslinimui galima susisiekti e-paštu, kadangi telefone jis veikia.
Tačiau reiks dar po seminaro kelioms minutėmis
patekti į kelias vietas Pilies g.

Augustas

Na, buvom susitikę (su Pilgrim'u). :D Pabendravom Rytų kovos menų tematika.  Šaunus vyrukas - tas mūsų Pilgrim'as.  :thumbup:
O į tas iniciacijas Rytų kovos menų praktikoje nuo šiol žiūrėsiu atsargiau.  :-\

kukulis

Sužinojai kažką gąsdinančio? :o  Gal galėtum paminėti kas tai konkrečiai būtų? :D

Augustas

Ne, tiesiog aš turėjau kitą požiūrį į tas iniciacijas Rytų kovos menuose. Na, maždaug, kad ten kaip ir jėgų išbandymas, pa(si)tikrinimas, kiek gali ištverti, pvz., skausmo, na, ir pan. O ten, pasirodo, yra truputį ne taip, t.y., tomis iniciacijomis siekiama daugiau "dvasinių" dalykų, o ne išbandyti save ir pasižiūrėti, ką tu sugebi. Taigi Pilgrim'ui nuoširdus ačiū. :)

Žuvis

Na, manau kad rytų kovos menų pagrindinis tikslas nėra dvasinio ,,perversmo'' siekis. To galima būtų siekti ir be fizinių treniruočių.   :-\

Andrius4

Taip, dvasinio perversmo galima siekti įvairiais būdais. Bet ir šėtonas siekia žmonių sielų irgi  įvairiausiais budais. Todėl bet kokie šio pasaulio mokimai ir technikos, yra iš pasaulio. O Dievo mokymas nėra iš pasaulio. Ką noriu tuo pasakyti?  Aš tikiu, kad tie žmonės norėjo kažkaip apsiginti nuo anų dienu skriaudėju. Tikiu kad jie buvo geri, nuoširdus ir sąžiningi žmonės ir jų tikslas buvo apsiginti be ginklo. Geras tikslas, apginti savo žemes, šeimas, savo kultūra ir t.t. Bet geras tikslas, be pažinimo atneša ir sunkios žalos. Paimkim paprasčiausia pavyzdi.

Viena maža mergaite rado lauke šlape ir stipriai sušalusi kačiuką ir jai pagailo jo. Ir ji parsinešė namo ji sušildyti, atidarė pečiu ir įmetė ji i pečiu. Ketinimas buvo geras, bet nebuvo pažinimo. Ir ji pražudė kačiuką. Bet ji to nenorėjo, jos galutinis tikslas netoks buvo.

Tai ir čia, tie virai nuoširdžiai darė kažką. Jie rado filosofija ir energetika tam ir sujungė tai su fiziniais judesiais. Taip gimė tam tikra apsiginimo technika. Bet jie pastate tai ant pasaulio mokimu pamato. Ir tame yra to kas priklauso šio pasaulio kunigaikščiui. O jisai būtinai pareikalaus to kas priklauso jam. Ir jai kuri siela turi tai kas jam priklauso. Jis turi teise i ta siela. Štai kokia pasekme gali buti iš gero tikslo, be pažinimo. Todėl kaip tai ir butu nekalta, nesilieskite prie to.  Prisiminkime, Senam Testamente Dievas neleido Izraeliui parsinešti juokiu dalyku iš užkariautu miestu, nes jie priklausė netyrom dvasiom. Taip ir šių dienu krikščionis neturėtu parsinešti i savo namus nieko, kas yra pasaulio(turiu galvoje dalykus, kurie kažkuo susiję su pasaulio dvasiniais dalykais)

Augustas

Citata iš: Žuvis  rugsėjo 24, 2015, 07:21:16
Na, manau kad rytų kovos menų pagrindinis tikslas nėra dvasinio ,,perversmo'' siekis. To galima būtų siekti ir be fizinių treniruočių.   :-\
Žiūrint, kurioje grupėje tas Rytų kovos menas praktikuojamas: jei praktikuojamas religinėje grupėje, tai turi tikslą sukelti dvasinį perversmą, o jei šiaip sporto klube, tai nebūtinai. :)

Žinoma, turime aiškiau apibrėžti, kas tas dvasinis perversmas, ir kaip jį suprasti. Jei dvasinį perversmą suprantame kaip sugebėjimo užpuolikui padaryti "skauda" atsiradimą, tai čia savaime suprantama, kad tokio perversmo be fizinių treniruočių nepasieksi ir tokį perversmą bet koks (tiek Rytų, tiek Vakarų) kovos menas sukelia. Bet jei dvasinį perversmą suprantame kaip krikščionybės iškeitimą į kokią nors Rytų panteistinę sistemą, tai aišku, kad galima apsieiti ir be fizinių treniruočių. Bet fizinės treniruotės (jeigu yra atliekamos tam tikru metodu), duodamos tam tikrų kovos įgūdžių, sukuria sąlygas tokiam religiniam pasikeitimui. Ir prireikia tikrai daug asmeninių valios pastangų, kad atsispirtum pagundai pakeisti krikščionybę į Rytų panteistinę religiją (čia yra mano asmeninė patirtis, kitam gali būti visai kitaip nei man buvo).

CitataTai ir čia, tie virai nuoširdžiai darė kažką. Jie rado filosofija ir energetika tam ir sujungė tai su fiziniais judesiais. Taip gimė tam tikra apsiginimo technika.

Taip.  :thumbup:  Tik sąvoka "energetika" šiame kontekste yra blefas. Jei tą esi giliai įsisąmoninęs, tai jokia energetika tau nepadarys nieko blogo.

Diak. Tomas M.

Nepamenu ar buvo įdėta, bet patalpinu kaip papildomą šaltinį:

Qi gong, tai chi ir co

CitataP. Dr. Clemens Pilar Cop

Tokios terapinės praktikos, kaip iš Kinijos ateinanti akupunktūra, akupresūra, tai chi, qi gong, feng shui, tuina,arba japoniškos formos, kaip shiatsu, reiki ir nesuskaičiuojamos modernios šių terapijų variacijos tiesiog apniko mūsų visuomenę. Kad ir kokios skirtingos jos mums beatrodytų, vis dėlto turi ir šį tą bendro, kadangi remiasi manipuliuojamos energijos qi teorija. Kas yra qi, kokiu pasaulėžiūriniu pagrindu remiasi ši idėja ir ką visa tai  turi bendro su religija? Tai klausimai, kurie yra svarbūs ir krikščioniui.

Kiniečių rašmuo, ,,qi" ženklas, kuris reiškia ,,universalią gyvenimo energiją"

,,Qi" sąvoka

Qi yra esminis kiniečių kultūros ir filosofijos principas, sudarantis religinio taoistinio mąstymo pagrindą. Taoizme tao reiškia nepažįstamą ir neįvardijamą neasmeninę būties ištaką. Tao ir qi iš tiesų nelengva atskirti. Reikia įsivaizduoti pasaulio atsiradimo procesą kaip qi sutankėjimą arba garo pavidalo aptemimą. Iš šios vienijančios ir visa persmelkiančios medžiagos kyla gyvenimas. Taip pat ir žmogaus gyvybė yra ne kas kita kaip qi sankaupa. Jei qi yra, viešpatauja gyvenimas, jeigu jos trūksta, ateina mirtis. Visa, kas gyva, yra gyva qi dėka. Pastaruoju metu qi bandoma išversti ,,energijos tekėjimo", ,,oro" arba ,,alsavimo" terminais. Taoizmas nepažįsta jokio Dievo Kūrėjo kaip galutinės tikrovės, o tik Neįvardijamąjį, kuris qi dėka pereina į apčiuopiamus daiktus.

Qi yra Kinijos kultūros specifinis terminas, tampriai susijęs su kiniečių pasaulėžiūra, jis negali būti išverstas į jokią vakarietišką kalbą.



Qi sąvoka yra religinio taoizmo principo pagrindas.

,,Qi", judėjimas už sveikatą ir kiniečių medicina

Skirtingai nuo budizmo, taoizme individo išsisklaidymas žemiškos egzistencijos pabaigoje nėra siekiamybė. Ilgas gyvenimas ir sveikata yra religiniai tikslai. Kūno nemirtingumo troškimas kartais tapdavo netgi pagrindiniu tikslu ir vesdavo prie amžinumo piliulės arba metodų, kaip žmogus savyje galėtų gaminti jaunystės eliksyrą, paieškų. Prie to priskirtinos ir pastangos, ,,valgyti" qi jos gryniausioje formoje arba išlaikyti qi savo kūne. Daug įvairių qi judėjimo praktikų ir terapijų tarnauja šiam tikslui – priimti į save ir palenkti sau šią gyvenimo energijos formą.

Kiniečių medicinos išeities taškas yra tai, kad qi tekėjimas ir jo pakitimai yra atsakingi už gerą savijautą arba ligą. Terapijos siekia qi tekėjimą nukreipti įsivaizduojamais kanalais, taip vadinamais ,,meridianais", ir jį subalansuoti.

Qi gong

Qi gong išvertus reiškia ,,dirbti su qi". Tai yra kinietiški judėjimo ir meditacijos pratimai, kurie tuo pačiu yra ir svarbi tradicinės kiniečių medicinos sudedamoji dalis. Qi gong sąvoka kyla iš religinio ir filosofinio santykio su taoistiniu pasaulėvaizdžiu. Šių pratimų dėka yra priimama ir stiprinama qi energija, taip siekiant sveikatos ir geros savijautos. Egzistuoja virš 3600 įvairių qi gong formų. Šios apima skalę nuo paprasčiausių kūno pratimų iki spiritistinių-maginių praktikų. Į kai kurias formas labai skeptiškai žiūri netgi patys kiniečių mokslininkai, kadangi, kaip žinia, jos gali išprovokuoti psichozes.

Tai ch'i (Taiji)

Tai ch'i, žinomas kaip boksavimasis su šešėliu, išvertus reiškia ,,aukščiausia energija". Nežiūrint to, kad yra skelbiama, jog čia kalba eina apie tūkstantmetę tradiciją, tai ch'i buvo išvystyta tik XIX a. Ekstremaliai lėtų kūno judesių pagalba, kurie reiškia stilizuotą kovą su įsivaizduojamu priešininku, skatinamas ch'i energijos tekėjimas.

Qi ir vakarietiška ezoterika

Įvairios qi praktikos dėl savo religinės reikšmės buvo draudžiamos komunistinio Mao režimo Kinijoje metu. Kartu su ezoterikos banga nuo 1970-ųjų metų šios praktikos prigijo Vakaruose ir ten galėjo sėkmingai vystytis. Vakaruose šios praktikos yra taoistinių, budistinių, induistinių ir vakarietiškų ezoterinių idėjų mišinys.

Vakarietiškoje ezoterikoje kiniečių qi sąvoka dažnai sumaišoma su kitais elementais, pvz. induistiniu mokymu apie čakras.

Kritika

    Qi energijos sąvoka yra maginės-spiritistinės kilmės ir grynai spekuliatyvi. Už jos slypi religinė idėja. Nėra jokių įrodymų nei dėl qi energijos, nei energijos meridianų kūne, nei taip vadinamų ,,čakrų" egzistencijos.
    Šių praktikų paplitimas susijęs su New Age judėjimu, kuris skatina visa, kas pasitarnauja kultūrų ir religijų sumaišymui ir pabrėžia rytietiškų idėjų svarbą.
    Kai kurių qi energija grindžiamų terapijų poveikis (akupunktūros, akupresūros, shiatsu, qi gong, tai chi ir pan.) paaiškinamas ir be kosminės qi gyvenimo energijos egzistavimo. Tai dažniausiai būna paprasčiausi atsipalaidavimo ir kvėpavimo pratimai, susieti su įvairiais prisilietimais.
    Iš krikščioniškos pusės reikia kritiškai įvertinti ir suvokti, kad naudojantis šiomis praktikomis kartu perduodamos ir religinės idėjos, kurios yra nesuderinamos su krikščionišku tikėjimu.

Qi taoizmo (ir bet kurios vakarietiškos ezoterikos) pasaulėvaizdyje užima tą vietą, kuri krikščionybėje yra skirta tikėjimui asmeniniu Dievu. Pagal krikščionišką mintį visata yra palaikoma ne beasmenės energijos, bet mylinčio Dievo Kūrėjo valios. Gyvenimo jėga nėra energija, kylanti iš gamtos, bet nesuvokiama laisva Dievo dovana.

Šaltiniai:

Goldner, Colin, Alternative Diagnose- und Therapieverfahren, Aschaffenburg 2008.
Granet, Marcel, Das chinesische Denken, Frankfurt a. Main 1993.
Kubny, Manfred, Qi – Lebenskraftkonzepte in China. Definition, Theorien, Grundlagen, Heidelberg 2002.
Ots, Thomas, Medizin und Heilung in China, Annäherungen an die traditionelle chinesische Medizin, Berlin 1990.
Page, Michael, Die Kraft des Ch'i. Einführung in die chinesische Mystik und Philosophie, München 1997.
Unschuld, Paul U., Chinesische Medizin, München 1997.
Wildisch, Paul, Daoismus im Überblick. Die Weisheitslehre von Yin und Yang, Freiburg i. Br. 2002.

Iš vokiečių kalbos vertė
Vytautė Maciukaitė

Augustas

Aš, man regis, irgi jau minėjau, kad energija ir energetika šiame kontekste (t.y., ki kontekste) yra blefas. O poveikis sėkmingai paaiškinamas Vakarų mokslo terminais be jokių Rytų mistikos ar magijos sąvokų. Tad, Tomai, šis Klemenso Pilaro straipsnis puikiai papildo ir išplečia mano pasakytas mintis.  :thumbup:

Pilgrim

Rytų krikščionių tėvai kalba apie ,,universalią gyvenimo energiją" (jei atmintis neapleido pvz. святитель Лука (Войно-Ясенецкий)).
Straipsnyje šiek tiek per daug yra suplaktų dalykų į vieną vietą, yra ir netikslumų. Tačiau jų išgryninimas tikrai nebūtų šios diskusijos tikslas.
Svarbiausia, kuo toliau nuo pagundos, o straipsnis tą ir pasako, krikščioniui tikrai nėra reikalo žvalgytis į kitas praktikas.

kukulis


Diak. Tomas M.

Bet ką jis įneša į šią diskusiją, kodėl žmonėms jį verta būtų pažiūrėti?

Augustas

Citata iš: Tomas M.  lapkričio 18, 2015, 23:40:55
Bet ką jis įneša į šią diskusiją, kodėl žmonėms jį verta būtų pažiūrėti?

Pristato, kaip patys kinai žiūri į savo kovos meną. :)

Dėkui, Kukuli. :)

kukulis

Ten irgi kalbėjo apie tą chi.
Aišku kalbėjo daug apie sveikatą ...

Mano nuomone, dažnai labai svarbu ne ką pasako, o ko nepasako. Būtent: "kodėl visa tai", nes kad ir koks sveikas žmogus būtų, jis kažkada vis vien turės mirti ..

Antra vertus, ta tema tarsi paliesta kitame filme "Kill Bill". Turiu omeny tą senolį, kuris mokė konfu tą pagrindinę heroję. Kiek supratau, jam buvo ne vienas šimtas metų.

Todėl grįžtant prie klausimo: "kodėl visa tai", gal būt visuose tuose koviniuose menuose slypi neišsipildžiusi svajonė, kad jeigu vis palaikytų žmogus savo sveikatą, būtent per tas kovines praktikas, jam niekad nereiktų mirti?

Augustas

Citata iš: kukulis  lapkričio 19, 2015, 07:24:53
...
Todėl grįžtant prie klausimo: "kodėl visa tai", gal būt visuose tuose koviniuose menuose slypi neišsipildžiusi svajonė, kad jeigu vis palaikytų žmogus savo sveikatą, būtent per tas kovines praktikas, jam niekad nereiktų mirti?
Tiksliau, per Dao (ar Tao) praktikas. Kovos menai tėra tik vienas iš Dao (ar Tao) praktikų variantų. Bet šiaip, Kukuli, manau, kad pastebėjai labai teisingai.  :thumbup:

Diak. Tomas M.

Mano idėja buvo tame, kad šios diskusijos kontekste, šis video nelabai padeda, nes mes gauname subjektyvų ir romantizuotą rytų kovos menų vaizdinį, kuris nepadeda priimti sprendimą Kristaus šviesoje.

Panašiai būtų, jei klausytume čiukčių pasakojimų apie šamanizmą ar indėnų paklaustume, kodėl jie kramto kokos lapus - jiems tai yra jų kultūros dalis, galimai susiję su jų gerais atsiminimais apie jų senolius ir pan.

Augustas

Citata iš: Tomas M.  lapkričio 19, 2015, 11:56:39
Mano idėja buvo tame, kad šios diskusijos kontekste, šis video nelabai padeda, nes mes gauname subjektyvų ir romantizuotą rytų kovos menų vaizdinį, kuris nepadeda priimti sprendimą Kristaus šviesoje.

Daugiau ar mažiau objektyvų vaizdinį mes jau turim. Tai kokiom dar žiniom papildyto vaizdinio norėtum, Tomai, kad galėtum priimti sprendimą Kristaus šviesoje?  :-\

Diak. Tomas M.

Man atrodo, kad diskusijoje mes tarsi sakome, kad geriau tam tikrų dalykų vengti, o po to siūlome filmuką, kur pasakoja, kokie tie dalykai faini ir pan.

Augustas

Citata iš: Tomas M.  lapkričio 19, 2015, 21:13:22
Man atrodo, kad diskusijoje mes tarsi sakome, kad geriau tam tikrų dalykų vengti, o po to siūlome filmuką, kur pasakoja, kokie tie dalykai faini ir pan.
Tai galime tą filmuką, kuriame sakoma, kokie tie dalykai geri, ir pan., kritiškai panagrinėti, kad kitą sykį sugebėtume atpažinti ir atskirti objektyviai gerus dalykus nuo blogų ir tokiu būdu atsispirti reklamai. :)