• Welcome to TavoRankose.org - katalikiškas diskusijų forumas. Please login or sign up.
 
balandžio 28, 2024, 11:37:10

Naujienos:

Kokie šaunūs yra ištikimi VIEŠPATIES žmonės!
Būti su jais man didžiausias malonumas. Ps 15 (16) - 3


Šventi paveikslai ir statulos

Pradėjo Augucka, spalio 25, 2014, 05:56:53

0 Nariai ir 1 Svečias peržiūrinėja šią temą.

Augucka

Buvau labai skeptiska statulu ir paveikslu klausimu kataliku baznycioje, bet po M. Restrepo pasakojimo kardinaliai pakeiciau nuomone.
Sventai tikiu, atleisk man, Viespatie  [-O<

Daug kas mano, kad sventi paveikslai ir statulos yra tik negyvi daiktai. Garsus kolumbieciu kataliku misionierius M. Restrepo sako, kad tai netiesa. Kiekviena sventa statula, kiekvienas sventas paveikslas yra netgi labai gyvi ir kiekvienas ju yra Dievo saugomas, nes prie kiekvieno is ju stovi po angela. Jis tai mate savo akimis per mistiska patyrima, kuri Dievas jam atskleide, kai jis buvo ant mirties slenkscio.

Prikabinu irodyma. 2 M. Marijos ir Jezaus statulos, paveikslai liko sveiki po zemes drebejimo Bohole, Filipinuose 2013 uju spalio 15 d.
http://www.splendorofthechurch.com.ph/2013/10/17/philippine-daily-inquirer-acknowledges-faith-in-the-midst-of-ruins/

(Sorry, neturiu lietuvisku raidziu, jei galit temos pavadinima kas istaisyti i liet. raides)

Diak. Tomas M.

Kristaus statula atrodo įspūdingai - triumfuojanti tarp šio nuodėmingo pasaulio griuvėsių  :pentecostal:

Augucka

CitataKristaus statula atrodo įspūdingai - triumfuojanti tarp šio nuodėmingo pasaulio griuvėsių  :pentecostal:

Is tiesu! Amen :pentecostal:

As esu ''neviernas Tamosius''. Kol nepamatau ir neisitikinu savo akimis, tol nepatikiu. Sventoji Dvasia tiesiog atvede prie siu nuotrauku. Ir garbe Dievui.  :thumbup:

Varlė keliauninkė

Nemanau, kad reikėtų tokius dalykus sureikšminti. "Šventų" statulų nebūna.. Tokie ženklai duodami/leidžiami [Dievo] dėl silpno mūsų tikėjimo ir supratimo.

Augucka

Nesureiksminam, tik pasidziaugiam ir tiek.  :)
Manau, kad daiktai gali buti sventi, nes Biblija vadinama sventa, tai kodel Jezaus ir M. Marijos statulos negali buti sventi?  :-\
Juk yra paveikslai laikomi sventais, tokie kaip Jezaus Dievo Gailestingumo, Ausros Vartu M. Marijos, Siluvos Sv. Mergeles Marijos ir kt.  ::)
Stai, minima
Citata...1671 m. karmelitų rūpesčiu šv. paveikslui toje pat vietoje pastatyta medinė koplyčia. ...
http://www.polia.info/Ikona/Ausros.html

Varlė keliauninkė

Na, mes juk nežinom.. Bet sužinosim kadanors ;)

Sigitas

Labai keista. Šeip jie nėra šventi, jie yra tik pašventyti, palaiminti paveiksliukai, pakabukai, rožantėliai ir škaplieriai, skulptūros ir kitos sakramentalijos. Tie daiktai šventi tik tiek, kiek jie veda link Dievo, kuris yra absoliučiai visokio šventumo šaltinis. Šventajame Rašte yra rašoma, jog vien tiktai Dievas yra Šventas ir šventumo šaltinis. Žmonės būna šventi tik tiek, kiek jie įsileidžia Dievą į savo gyvenimą. Vienas vienuolis man yra sakęs, jog stebisi, kaip katalikai Mergelę Mariją vadina Švenčiausiaja. Tiesiogine prasme ji nėra Švenčiausia, ji tik santykinai yra švenčiausia, nes Dievas ją išsirinko savo Sūnui motina. Ji yra labiausiai palaiminta tarp moterų, kaip kad sakė angelas jai evangelijoje pagal Luką (kažkur pačioje pradžioje, pirmam ar antrame skyriuje).

Daiktai šventi tik tiek, kiek Dievas gali veikti per juos. Pasidomėkite internete apie ikonoklastų kilmės priežastis Rusijoje. Kiek sudegė ugnyje "šventų" ikonų... jos tiesiog sudegė, kaip paprastas dažytas medis...  ::)

Ten rodomi tik tie daiktai, kurie liko sveiki, o kiek ten iš viso buvo statulų? Kas paskaičiavo procentą kiek sudužo ir kiek liko nepaliestųjų?  ;)

Augucka

Sigitai, cituoju katekizmą:

CitataŠVENTI PAVEIKSLAI
1159  Šventas paveikslas, liturginė ikona, dažniausiai vaizduoja Kristų. Ji negali atvaizduoti neregimo ir nesuvokiamo Dievo; tik Dievo Sūnaus Įsikūnijimas davė pradžią naujai paveikslų ,,ekonomijai"...

Tai visgi gali būti paveikslai šventi ar ne?  :-\

Pilgrim

paveikslai šventi nėra, šioje citatoje yra du sinonimai: šventas paveikslas = liturginė ikona. O kas tai yra jau visa paskaita susidarytų.
Klausimas į šoną kaip paveikslas tampa šventu ? Kai kunigas pašventina ?  :-\ O ką tiksliai jis daro  :-\
Turime pakankamą sumaištį sąvokose ir terminuose, šiek tiek aiškumo įneš šie KTF liturgikos dėstytojo kun. A. Kazlausko tekstai:
http://magnificat.lt/index.php/rubrikos/48-rubrika/liturgijos-tema/liturgijos-tema-2011-m/217-palaiminimai-i
http://magnificat.lt/index.php/rubrikos/48-rubrika/liturgijos-tema/liturgijos-tema-2011-m/218-kas-gali-buti-laiminama
http://magnificat.lt/index.php/rubrikos/48-rubrika/liturgijos-tema/liturgijos-tema-2011-m/219-palaiminimu-liturgija

Augucka

Strapsnis lapkričio 17 d.
http://sanfrancisco.cbslocal.com/2014/11/17/holy-cross-catholic-church-nearly-100-year-old-san-jose-church-burns-parishioners-call-it-a-miracle-when-crucifix-survives/

Po gaisro senoje San Jose bažnyčioje krucifiksas ir M. Marijos statula liko visiškai sveiki.  :pentecostal: Parapijiečiai ir ugnegesiai vadina tai stebuklu, nes pati bažnyčia po gaisro liko beveik visai sunaikinta.

kukulis

Jeigu tai stebuklas, tai kokia jo reikšmė? Ar šis stebuklas keičia mano gyvenimą arba mano pasaulėžiūrą?

Augucka

Kukuli, šiandien ne nuotaikoj?  :D

Atsakymo kiekvienas ieško savyje. Manau, kad tokie dalykai savaip liudija ir stiprina tikėjimą. O jei manai, kad tavo tikėjimas ir taip stiprus, tai jau reiktų susimąstyt ar ne puikybė kalba. Čia taikau apskritai visiems.
Man asmeniškai stiprina tikėjimą ir liudija Dievą. Tokie dalykai vyksta ne be reikalo. Įsivaizduok, kaip tas įvykis paveikė tos parapijos žmones ir jei pas kurį nors iš jų buvo silpnas tikėjimas, tai po šito manau tikėjimas sutvirtėjo, nes tai gyvas įrodymas, kad yra daugiau, nei mes galim pamatyt ir suprast.

kukulis

Manau čia yra prioritetų klausimas :)

[Mk 2, 3-12]
3 Tada keturi vyrai atnešė paralyžiuotą žmogų. 4 Negalėdami dėl minios prinešti jo prie Jėzaus, jie praplėšė stogą namo, kur jis buvo, ir, padarę skylę, nuleido žemyn neštuvus, ant kurių gulėjo paralyžiuotasis. 5 Išvydęs jų tikėjimą, Jėzus kreipėsi į paralyžiuotąjį: ,,Sūnau, tau atleidžiamos nuodėmės!" 6 Tenai sėdėjo keletas Rašto aiškintojų, kurie svarstė savo širdyje: 7 ,,Kaip jis drįsta taip kalbėti? Juk jis piktžodžiauja! Kas gi gali atleisti nuodėmes, jei ne vienas Dievas?!" 8 Jėzus, iš karto savo dvasia perpratęs jų mintis, tarė: ,,Kam taip manote savo širdyje? 9 Kas lengviau – ar pasakyti paralyžiuotam: 'Tau atleidžiamos nuodėmės', ar liepti: 'Kelkis, pasiimk neštuvus ir vaikščiok'? 10 Bet, kad žinotumėte Žmogaus Sūnų turint galią atleisti žemėje nuodėmes, – čia jis tarė paralyžiuotajam, – 11 sakau tau: kelkis, imk savo neštuvus ir eik namo!" 12 Šis atsikėlęs tuojau pasiėmė neštuvus ir visų akyse nuėjo sau. Visi be galo stebėjosi ir šlovino Dievą, sakydami: ,,Tokių dalykų mes niekad nesame matę".


Man kyla toks klausimas: kas sunkiau, ar išsaugoti nesudegusį kryžių per gaisrą, ar atversti ateistą į tikėjimą?

O tu pati, Augucka, ir atsakei "Man asmeniškai stiprina tikėjimą ir liudija Dievą".

Nežinau, ar čia puikybė man, bet remti savo tikėjimą nesudegusiu kryžiumi, neatrodo teisingas priėjimas prie tikėjimo. Atsiprašau  ::) .


Silvija

Man irgi, nors neatmetu stebuklų kaip tokių, bet (gal taip tik šiame forume atrodo), ar ne pernelyg didelę įtaką, Augucka, tau daro tokie mistiniai (?) atsitikimai? Nepyk ;)

Pilgrim

Priimta, kad stebuklu laikomas įsikišimas į natūralią gamtos tvarką. Tačiau pirmiausia stebuklas yra įvykis. Įvykis kartu yra ir ženklas. Religingas žmogus išmoksta skaityti šiuos ženklus ir jie įgija prasmę asmeniškai jam ar jo gyvenimui. Tai kas tinka vienam nebūtinai tiks kitam. Tai gali būti to žmogaus asmeniška labai intymi bendravimo su Dievu patirtis. Esame unikalūs ir nepakartojami ir Dievas bendravimui su mumis kiekvienam atranda nepaprastą ir vienintelį būdą.

Augucka

Kukuli, Silvija, mažiau rūpinkitės manimi, rūpinkitės savimi.  ;) Sakau tikrai draugiškai, ne su piktumu ar dar kažkuo.
Kiekvienas rūpinkimės savo tikėjimu ir mažiau kapstykimės kito dvasiniuose išgyvenimuose ir patirtyse, ieškodami krislų. Aš tik pasidalinau nuoroda. Gi ne apie mane čia diskusija išvis.

Pritariu, Pilgrim, tavo išsakytai minčiai  :thumbup: Kiekvienas turim savitą ryšį su Dievu. Niekas nežino ir nepažįsta to ryšio. Tai tarp manęs ir Viešpaties. Niekas to nesužinos ir niekas nesupras ir neišgyvens, ką aš išgyvenu savo sieloje.



kukulis

Kas pritaria, tas draugas, o kas nesutinka, tas priešas ... kaip man tai pažįstama  :ashamed:

Augucka

Na kodėl iškart priešas?  :o  :o  :o Neklijuok man savo etikečių, Kukuli  ;)

Tiesiog noriu pasakyti ir tuo pačiu paprašyti visų - nesileiskim į asmeniškumus ir visiems bus gerai. Mažiau gvildenkim kitame kokias kas turi problemas ir viskas bus gerai, visi gyvensim draugiškai ir gražiai. Gal vieni kitų kritikai atidarykime atskirą forumo skyrelį, kur galėsim vienas kitą narstyti po kaulelį  ;D
Grįžkim prie temos.  :thumbup:

Sigitas

Sveiki!
Šventi paveikslai, skulptūros...  :no-no:
Geriausiu atveju šventas gali būti žmogus, sąlyginai šventas, o tiksliau šventas tik tiek, kiek jis atsiliepia Dievo veikimui ir įgyvendina Dievo valią savo gyvenime, kaip kad sakė Jėzus Kristus. Daiktai šventais vadinami tik trumpinant bendrą posakį, iš tiesų daiktai yra tik pašventinami, jie yra vadinami sakramentalijomis, relikvijomis, priemonėmis, vedančiomis žmogų link Dievo, skatinantys žmogų žengti dievoieškos keliu, tampant dievažmogiais gerąja prasme.

Kas dėl daiktų, likusių sveikais po stichinės ar barbarinės žmogaus veiklos, visada reikėtų išvardyti ir tuos daiktus, kurie buvo suniokoti, apgadinti, kad būtų galima susidaryti teisingą, objektyvų vaizdą.

Va pavyzdžiui pas mus, Klaipėdos švento Juozapo darbininko parapijos medinės bažnytėlės gaisro metu, liko sveikas didysis altoriaus krucifiksas, bet, visiškai sudegė kioskelyje buvę  paveiksliukai ir kiti daiktai, ugnis sunaikino ir visą labdarinę mantą, kuri buvo sukrauta ant stalų, nes bažnytėlės patalpos buvo naudojamos kaip labdaros salė (naujojoje koplyčioje buvo tie senieji mediniai daiktai: altorius ir tabernakulis, sakyklos pultas, kryžiaus kelio stacijos, kitos sakramentalijos). O va tas kryžius, netilpęs koplytėlėje, kabojo senojoje bažnytėlėje ant mūrinės sienos ir liko sveikas, na, gerokai aprūkęs, parudavęs.  ::)
Tiesa, nukentėjo ir kunigas, gyvenęs mūrinėje bažnytėlės dalyje, daug jo daiktų liko nebetinkami, kai gaisrininkai viską kaip reikiant sulaistė vandeniu.  :'(
Džiaugiamės, kad jis pats liko gyvas.  :thumbup:

Taigi, kai žmonės, apimti kažkokios ten euforijos dėl likusio sveiko daikto, reiktų kam nors, sveika nuovoka ir blaiviu protu vedinam, parašyti ir kas buvo sunaikinta ar apgadinta.

Dar vienas dalykas. Anądien bažnyčioje radau tokią įdomią ikonos nuotraukytę, paveiksliuką kaip kad atviruką, o kitoje jos pusėje rusiškai parašyta, jog tai yra patvirtinta kažkokio ten pravoslavų metroplito antspaudu, jog šis paveiksliukas Dievo Motinos apsaugo nuo ugnies ir žaibo. Įdomiai.  ::) visad galvojau, kad tik Dievas gali apsaugoti, o pasirodo ir paveiksliukas ir šventos Agotos duona ir gal būt dar kas nors...

Augucka

Tu teisus, Sigitai. Sutinku, kas liečia objektyvų vertinimą  :thumbup: Deja, tokia informacija nepasidalino niekas, tik tiek, kiek straipsnyje parašyta. Aš visai nieko prieš būčiau sužinoti daugiau, kad, kaip tu sakai, susidaryti objektyvų vaizdą.
Tiesiog man kaip tikinčiai, tai pasirodė nuostabus stebuklas, o gal ten, iš tikrųjų, nėra jokio stebuklo  :-\