Šiandien nusprendžiau padiskutuoti tema, kuri manau yra labai aktuali šių dienų internetinėms bendruomenėms. Kalbėsime apie internetinių bendruomenių valdymą ir apie "nešvarius darbus", kuriuos reikia nudirbti, formuojant bendruomenę ir įgyvendinant savo viziją, kaip ji turi atrodyti.
Internetinė bendruomenė yra daug kuo panaši į sodą ar vynuogyną, tik šiuo atveju jis auga ir vystosi virtualioje erdvėje. Tai reiškia, kad jis turi būti prižiūrimas, nes norint sukurti gražų, sveiką ir derlingą vynuogyną, be abejo jį reikės tręšti, purenti jo dirvą, pašalinti nudžiuvusias šakeles ir kas be ko - kovoti su piktžolėmis ir kenkėjais, kurie įvairiausiais būdais trukdo vynuogynui augti ir klestėti.
Nors kai kurie bendruomenių kūrėjai mano, kad bendruomenės formavimasis yra savaiminis chaotiškas procesas, į kurį geriau nesikišti, tai ne visada išeina į naudą tai pačiai bendruomenei. Bendruomenės "ravėjimas" ir "genėjimas" yra ne tik reikalingas, bet ir būtinas darbas. Atsitinka, kad bendruomenės administratoriai pro pirštus žiūri į šią problemą, o vėliau stebisi, kodėl bendruomenėje nėra geros atmosferos. Dažnai tai pateisinama noru nesupykdyti bendruomenės narių, bijant, kad jie gali pasitraukti. Toks mąstymas pagrįstas mintimi, kad kuo daugiau žmonių, tuo geriau, bet kas yra geriau ar didelė betvarkė, ar maža, bet jauki ir draugiška bendruomenė? Kaip žmonės įsivaizduoja krikščionišką diskusiją matome demotyvacija.lt pavyzdyje.
Taigi, kokios gi piktžolės auga internetinėje erdvėje ir kaip su jomis kovoti?
Iš tiesų, internetiniai bendruomenių kenkėjai labiau panašūs į kenkėjus ir amarus. Jų yra kelios rūšys ir jie skirtingai veikia, siekdami to pačio niekingo tikslo. Sunku tiksliai pasakyti, kodėl jie atsiranda ir kas verčia juos tapti tokiais. Tai gali būti negatyvi ideologija, dėmesio trūkumas, psichologinės problemos, ar tiesiog bendravimo ir elgesio kultūros nebuvimas. Aptarsime pagrindines kenkėjų rūšis ir kovos su jais metodus.
Troliai
Jūs visi žinote bent kelis trolius vienoje ar kitoje jūsų internetinėje bendruomenėje. Jie yra dideli ir gauruoti, o dirbdami savo niekingą darbą, jie kelia pyktį, nesantaiką ir skatina beprasmiškas diskusijas.
Pasinaudodami silpnomis savo aukų savybėmis (kaip patiklumu, gerumu, demokratiškumu ir pan.), jie siekia sukiršinti bendruomenę, sukelti neigiamas emocijas ir vogti kitų bendruomenės narių laiką, bei kūrybinę energiją, kuri yra panaudojama beprasmiam galynėjimuisi su fiktyviomis trolių sukurtomis pabaisomis.
Nors ir kaip jie stengtųsi pasislėpti po avelių kailiu, neišvengiamai jie atsiskleis, nes kitaip jie nebūtų troliai - jų darbai labai aiškiai kalba už juos pačius. Nors platusis internetas yra pilnas paveikslėlių ir šūkių su užrašu "Don't feed the trolls!" ("Nešerkite trolių!"), dar ne visi žino, kas yra troliai ir kodėl taip yra svarbu su jais kovoti. Ypač yra blogai, kai to nežino žmonės, atsakingi už bendruomenių priežiūrą.
Konkretus pavyzdys. Straipsnis apie II Vatikano susirinkimą ir pagrindines jo keliamas užduotis bei iššūkius:
Komentuotojas:
Turbūt dauguma mato pasaulį kitaip, bet aš be religijos pasaulį matau geresnį, ypač be Islamo ir Vatikano. Žmonės dažnai vartoja tokį keistą argumentą, jog jeigu nebūtų religijos vieni kitiems perpjautų gerkles. Aš nepjaučiau, nieko nedaryčiau kitaip, gyvenčiau kaip gyvenau- bet gal kitiems religija yra kaip narvas, kad nežudytų, neprievartautų, nevogtų. Apie tokius - kita kalba, tikiu, čia tokie nesilanko. Broliai ir seserys, kažkada vienas žymus žmogus paklausė: pasakykite man nors vieną moralų veiksmą, kurį padarytų religingas žmogus, bet neįstengtų padaryti ateistas ar skeptikas, o aš jums įvardinsiu šimtą katastrofiškų įvykių, kurių nebūtų nutikę, jei nebūtų religijos.
Tomas:
Jūs labai gerai apibūdinote pagrindines "nudvasinimo" politikos gaires, kurias naudojo komunistinis režimas. Kam tau Dievas, jei tu ir taip gali būti geru žmogumi? Kam tau būti ateitininku, jei tu gali būti pionieriumi.
Jei jums nereikia Dievo, tai kam čia lankotės ir rašote provokuojančius komentarus? Yra tokia galybė religijos "neužterštų" medijos resursų plačiajame internete...
O šią erdvę palikite žmonėms, kurie nori diskutuoti ir gilintis į tikėjimą.
Dėkui už supratimą.
Komentuotojas:
Jau daug metų skaitau bernardinus ir jūs man nenurodinėsite, kur ką skaityti, ką komentuoti ir kaip komentuoti.
Tomas:
Savaime suprantama, tai jau būtų administratorių ir moderatorių darbas...
Net jei jis ir nebūtų trolis, šis komentatorius pažeidžia paprastą internetinio etiketo taisyklę - jo komentaras yra nesusijęs su straipsnio nagrinėjama tema. Pagal užsienio praktiką, jis būtų įspėtas moderatoriaus, o komentaras ištrintas. Toks griežtas elgesys yra būtinas tam, kad užtikrinti kokybišką ir malonią diskusijos erdvę žmonėms, kurie tikrai nori gilintis į diskutuojamą temą, o ne veltis į betikslius ir nesibaigiančius ginčus.
Ko šis žmogus ieško Bernardinai.lt svetainėje? Jis pats netiki Dievu ir jam atrodo, kad pasaulis būtų geresnė vieta gyventi, jei nebūtų Dievo ir religijos. Bet jo pačio teigimu, jis jau daug metų skaito ir komentuoja šioje svetainėje. Kokiu tikslu, ar "atversti" katalikus į ateizmą ir skepticizmą?
Nepaisant to, kad jis "sabotuoja" temą kiršinančiu komentaru, jis taip pat mano, kad gali elgtis kaip nori ir niekas jam negali įsakinėti (šiuo atveju aš jį draugiškai įspėjau). Tai tradicinis trolių elgesys - gintis demokratijos teisėmis į nuomonės ir žodžio laisvę. Tačiau minėtas komentatorius pamiršta, kad jis ateina skaityti straipsnio ne į Delfi.lt, bet į krikščionišką portalą, kuris turi savo bendruomenę su savo pažiūromis ir kur žmonės susirinko, vedami panašių tikslų.
Šio komentatoriaus pasiteisinimas panašus į pasiteisinimą žmogaus, kuris mano, kad turi pilną teisę vidury Šv. Mišių įbėgti į bažnyčią ir imti šaukti "negarbinkite stabų!". Ar tai priimtina? Tai visiškai priklauso nuo pačios bendruomenės ir nuo administratorių, ką aš ir paminėjau komentare, tačiau pasaulinė praktika yra labai paprasta - jei ateini į bendruomenę, laikykis jos nustatytų taisyklių ir tvarkos, o jei nepatinka - keliauk savo keliais.
Kovos priemonės. Dažniausiai trolius labai lengva atpažinti, todėl vienintelė efektyvi ir patikrinta kovos priemonė - pašalinimas iš registruotų bendruomenės narių visiems laikams. Jei jūs bandysite būti geras ir supratingas pilietis ir žaisite su troliais, duodami jiems pastabas ir pan., jūs tik dar labiau padėsite jiems siekti savo tikslo, nes beprasmiškai naudosite savo brangų laiką. Troliai visada bandys prisidengti nekaltumu ir apkaltinti moderatorius nedemokratišku elgesiu ir pan.
Ką daryti, jei bendruomenė neturi moderatoriaus (administratoriaus) ar jiems nelabai rūpi, kas dedasi komentarų skiltyje? Efektyviausia priemonė, kuria gali naudotis patys bendruomenės nariai - totalus trolių ignoravimas. Troliai minta dėmesiu ir blogomis emocijomis, todėl jei jie negauna maisto, jie priversti eiti į kitas vietas ir ten ieškoti naujų aukų, kurios jiems leistų toliau gyventi savo niekingą parazitišką gyvenimą. Don't feed the trolls! - Nešerkite trolių! 😉
Negatyvai
Negatyvai nėra tokie agresyvūs ir įkyrūs kaip troliai ir pasireiškia rečiau. Kaip jų pavadinimas ir sako, tai yra negatyvūs žmonės. Žmogus gali būti savo gyvenime negatyvus ir niekam netrukdyti, bet kažkodėl nemažai tokių žmonių nori tą negatyvumą išpilti ant kitų galvų ir nueiti savo keliais (kuo jie ir skiriasi nuo trolių, kurie nepaliauja kabinėtis ir kenkti). Bendruomenėje tai netoleruotina, nes kaip ir trolių atveju, jie numuša kitų narių moralę, veiklumą ir idėjiškumą.
Konkretus pavyzdys. Vienas bendruomenės narys sugalvojo parašyti straipsnį jam labai svarbia ir mylima tema. Galbūt tai bus diskusija, o gal jis surinks keletą resursų į vieną vietą, kad padėti žmonėms gilintis į jo mėgstamą temą ir pan. Kaip ir įprasta, negatyvai apsireiškia komentarais kaip:
"Didesnės nesąmonės negalėjo sugalvoti"
"Beprasmis darbas. Jei kam reikės, tai nueis į Google ir susiras"
"Niekam tai neįdomu, pasiieškok geresnių temų..." ir t.t. ir pan.
Negatyvai net tik, kad patys nieko nedaro ir nesukuria, bet tuo pat metu paniekina kitų bendruomenės narių darbą, pastangas ir idėjas.
Kovos priemonės. Gali būti, kad negatyvas iš tiesų yra savo veiklą pradedantis trolis, arba trolis, diskusijoje apsimetęs antru (trečiu...) komentatoriumi, tačiau kartais gali pasitaikyti, kad negatyvas iš tiesų yra nesusipratęs ar bendravimo kultūros neturintis pilietis, todėl pravartu duoti jam vieną įspėjimą ir paaiškinti bendruomenėje priimtas gero elgesio taisykles. Jei negatyvus pilietis ir toliau daro savo niekingą darbą - pašalinimas iš registruotų bendruomenės narių ilgesniam laikui ar net ir visiems laikams.
Kaip turėtų elgtis su troliais krikščionys? Pasirodo, labai panašiai!
Jei tavo brolis tau nusikalstų, eik ir bark jį prie keturių akių. Jeigu jis paklausys, tu laimėjai savo brolį. O jei nepaklausytų, pasiimk su savimi dar vieną ar du, kad visa byla remtųsi dviejų ar trijų liudytojų parodymais. Jeigu jis ir jų nepaklausytų, pranešk bažnyčiai. O jei nepaklus nė bažnyčiai, tebūnie jis tau kaip pagonis ir muitininkas. (Mt 18,15-17).
Analogija būtų tokia: du pirmi perspėjimai privačiai, trečias - viešas, o po to šalinam 🙂
Troliai realiame gyvenime
Vykstant protų ir ideologijų kovoms, dėl Kristaus veido išniekinimo liūdnai pagarsėjusiame spektaklyje, mes turėjome galimybę pamatyti trolių veikimą ir realiame gyvenime - kalbu apie žmogų (ar kelis), taikaus protesto metu mėčiusį kiaušinius. Jis pasiekė savo tikslą - sukiršino bendruomenę, diskreditavo geranoriškus taikaus protesto organizatorius.
Tebūnie pamoka bus išmokta - veikime prevenciškai - nežinau, kaip taikliau lietuviškai pasakyti "būkime proactive" 🙂 kad troliai nesužlugdytų mūsų bendruomenių ar tiesiog negalėtų kenkti joms.
Šiuo atveju, keletas demonstracijos dalyvių galėjo stebėti įvykį iš šalies, o esant nesklandumams, nufilmuoti (nufotografuoti) sąmyšio kurstytojus ir pabandyti juos pačius diskredituoti, gal net su kamera priėjus paprašyti paaiškinti, kas tokie yra ir kodėl taip elgiasi.
Ar turi būti demokratija internetinėje bendruomenėje?
Kaip bebūtų gaila, demokratija yra vienas iš dalykų, kuriuos negatyvios asmenybės (tiek realiame, tiek virtualiame pasaulyje) naudoja prieš tos pačios demokratijos propaguotojus. Jei kalbame bendrai apie internetinę erdvę, manau daugelis sutiktų, kad demokratija yra privaloma, kad visų ideologijų žmonės turėtų galimybę išreikšti savo nuomonę.
Tačiau internetinė bendruomenė nėra visuomenės nuosavybė, kur besąlygiškai galioja demokratijos principai. Bendruomenė yra gana apibrėžta grupė narių, kurie gyvena ir bendrauja, remiantis tam tikromis nuostatomis ir idėjomis, todėl yra visiškai normalu ir netgi būtina apginti jos ramybę ir integralumą nuo priešiškų ir destruktyvių elementų.
Labai svarbus dalykas yra ir bendruomenės kūrėjų vizija, kuria jie vadovaujasi kurdami ir formuodami bendruomenę. Kartais tenka būti griežtu ir priimti ne visai populiarius sprendimus, kad būtų išlaikytas kursas ir užtikrinta narių ramybė, bei kokybiškas dalyvavimas.
Kaip ir visada, diskutuojant panašiomis temomis, iškyla klausimas - kiek daug kontrolės yra ne per daug? Daugeliu atveju patys bendruomenės nariai labai aiškiai duoda suprasti ko jiems reikia, tačiau nereikia painioti tikrų bendruomenės narių su troliais ar negatyvais, kurie bando prisimesti tos bendruomenės nariais, tačiau tai daro siekdami visai kitų tikslų.
Tad pabaigai norėčiau palyginti internetinę situaciją su realiu pasauliu. Jei kažkoks ant visų piktas žmogus ateitų į šventovę ir pradėtų ten rėkauti, visus užgaulioti ir aiškinti, kad Dievo nėra, toks asmuo būtų tvarkingai paimtas už parankių, išvestas į gatvę ir paprašytas eiti savo keliais. Ir demokratija čia ne prie ko. Jei toks individas būtų per klaidą papuolęs į Lietuvos krepšinio rinktinės sirgalių barą, tikriausiai namo pareitų, dar gavęs dovanų ir "malkų", tačiau mes esame geranoriški ir malkų kitiems nedaliname 😉
Prašome komentuoti forume. Primename, kad trolių komentarai bus ištrinti nė ne mirktelėjus 😀
Papildymas: pasirodo, apie tai pradėta diskutuoti jau prieš du metus: Kun. Algirdas Akelaitis. Troliai iš Skandinavijos persikraustė į internetą? Ačiū Vievio parapijos kolektyvui už info!